Tieto mestečká zaplatia novým obyvateľom za život v nich tisíce eur

Život na juhu Európy je snom viacerých ľudí. A čo ak by sa stal skutočnosťou a ešte by im za to aj zaplatili. Tieto oblasti ponúkajú tisíce eur za to, že sa do nich človek presťahuje. Všetky z nich potrebujú nových obyvateľov. 

Hneď z rána vôňa upečených talianskych croissantov plnených pistáciovým krémom alebo aróma čerstvo vyrobeného olivového oleja. A čo tak nielen pár dní na dovolenke, ale po zvyšok života. Predstava o domčeku v malebnom talianskom, španielskom alebo gréckom prostredí po návrate z južnej Európy pohltí viacerých. Nemusí však zostať len pri sne. Predstava sa totiž môže splniť a ešte sa dá na nej aj zarobiť. 

Trend vyľudňovania 

Mesiac po mesiaci, rok po roku… Niektoré oblasti sa s pribúdajúcimi číslami v kalendári stavajú pred neľahkú situáciu. Odchod ľudí do veľkých miest a následné vyľudnenie dedín sa premieňa nielen na realitu, ale aj na vážny problém vo viacerých štátoch. Vidiecke oblasti sa  čím ďalej tým viac vyľudňujú. Dôvodom je najmä nedostatok služieb, slabá infraštruktúra alebo minimálny profesionálny rozvoj. Väčšina ľudí preto v snahe nájsť lepšie uplatnenie či pohodlnejší život emigruje do väčších miest. 

Peniaze za nový život v inom mestečku

Opustené mestečká však potrebujú nových obyvateľov a úrady im chcú pomôcť. Rozhodli sa preto ponúknuť im štedré peňažné stimuly.

Od Španielska po Grécko

Mesto Rubiá v španielskej Galícii leží približne dve a pol hodiny od Santiaga de Compostela. Má len 1 400 obyvateľov. Vláda ich chce prilákať prostredníctvom mesačného bonusu 150 eur. Uprednostňujú rodiny s deťmi, aby podporili triedy v školách. 

Santiago de Compostela

Dedinka Griegos na juhovýchode Španielska len so 130 obyvateľmi skúša prilákať obyvateľov iným spôsobom. Namiesto finančnej čiastky sľubuje prácu alebo tri mesiace nájmu zadarmo. 

Prázdny taliansky región

Začať v oblasti podnikať, nájsť si zamestnanie, mať aspoň 40 rokov a oficiálne si prepísať trvalé bydlisko. Aj to sú niektoré z grantových podmienok na život v juhovýchodnom regióne Talianska, v Kalábrii. Ak sa človek presťahuje do dedinky, ktorá má menej ako 2 000 obyvateľov, môže si tak zarobiť až viac ako 28 000 eur. 

Turisticky preplnená, domácimi neobývaná 

Taliansko s odchodom ľudí do miest skutočne bojuje. Vyľudnenie totiž nezastihlo len menej známe dedinky, ale aj impozantnú Sardíniu. Nepredstaviteľné, no reálne. Ani jej popularita nestačí na to, aby bolo populárne na nej žiť.

Sardínia

Hoci situácia na ostrove nie je taká vážna ako v iných obciach, jej vyľudňovanie sa v uplynulých rokoch rapídne zrýchlilo.  Vláda však nechce dopustiť, aby jeden z najznámejších ostrovov skončil v úzadí. Grant môžu využiť len tí, čo sa presťahujú do obce s počtom obyvateľov menej ako 3 000. Ponuka je jasná: 15 000 eur s podmienkou, že investujú do kúpy alebo rekonštrukcie domu. 

Candela

Podobne je na tom aj pevninská Candela, v ktorej žije len 2 700 obyvateľov. Slobodní dostanú čiastku okolo 1 000 eur, rodiny s deťmi aj dvojnásobok. 

Starnutie Grékov 

Za vyľudnením nemusí byť len odchod do väčších miest, ale aj veľmi nízka miera pôrodnosti,  starnutie populácie alebo finančná kríza. Takejto výzve čelí Grécko. Predpokladá sa, že počet ľudí v krajine klesne z 10,67 milióna obyvateľov do roku 2050 na menej ako 9 miliónov. 

Švajčiarske Alpy na dosah ruky 

Okrem južanských krajín sa medzi opustenými kandidátmi ocitlo aj švajčiarske mestečko Albinen. Žije v ňom menej ako 250 obyvateľov. Ponuka na nový život v ňom je preto lákavá. Úrady pre záchranu mestečka dávajú rodinám, ktoré sa doň presťahujú, viac ako 50 000 eur. 

Podmienok na grant je viacero

Albinen sa nachádza v úbočí hory, v kantóne Valais len kúsok od lyžiarskeho strediska Verbier.

Verbier

V tomto prípade však rodina musí splniť viacero požiadaviek, a to presťahovať sa do domu v hodnote minimálne 205 000 eur a žiť v Albinene. Programu sa môžu zúčastniť švajčiarski obyvatelia alebo cudzinci, ktorí v Švajčiarsku žili dostatočne dlho na to, aby získali povolenie na pobyt. 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.