Keď sa pozeráte z vyvýšenej terasy na šíky vojakov terakotovej armády, aj po 2 000 rokoch žasnete nad ich existenciou. Prečo si niekto postavil hlinenú armádu? Kto si ju dal vyrobiť? Ako vôbec urobili toľko figúrok? O aký megalomanský projekt ide? Legendárny odkaz legendárneho panovníka. Poďme sa na neho pozrieť zblízka.
Terakotová armáda je jedným z najvýznamnejších archeologických objavov 20. storočia. Túto zbierku vojakov v životnej veľkosti pochovali pod 5 metrami hliny. Očakávali jej objavenie takmer 2 200 rokov. Neexistoval o nej žiaden písomný záznam. Nikto ju nehľadal, no našli ju. Čistá náhoda. Jedného pekného dňa v roku 1974. Miestni farmári v okrese Lintong v Xi’ane v provincii Shaanxi v strednej Číne kopali studňu. A vykopali hlavu terakotového vojaka. Doba bola v tom čase pohnutá, nikoho by neprekvapilo, ak by to nenahlásili, hlavu zahodili a studňu dokopali. Oni však objav nahlásili. Týmto krokom začal archeologický prieskum, ktorý odhalil, že pod hnedastou hlinou sa ukrýva 8 000 hlinených vojakov.
Ako vznikla Terakotová armáda?
Ide o pozostatok jednej ambície. Dielo jedného muža. A asi 700 000 robotníkov, ktorí podľa moderných výskumov napĺňali jeho víziu. Volal sa Čchin Š-Chuang a v roku 221 pred naším letopočtom sa stal prvým cisárom zjednotenej Číny. Ak sa Vám zdá, že Čchin a Čína znejú podobne, nie je to náhoda. Náš západný názov pre Ríšu stredu odvodili páve od tohto panovníka a dynastie Čchin, ktorú založil. Cisár Čchin položil základy čínskeho štátu. Postavil cestnú sieť, zjednotil opevnenia na severe Číny a vytvoril Veľký čínsky múr. Tiež zjednotil miery a váhy, dal vytvoriť jednotné znakové písmo a vyhlásil, že jeho rodina bude vládnuť 10 000 generácii. Neuveriteľne ambiciózny človek, známy svojou brutalitou voči oponentom. Vždy presadil svoje… Za každú cenu. Jediné čoho sa bál, bola smrť. Pripravoval sa na ňu celý život. Od 13-tich rokov si staval hrobku – monumentálne mauzóleum ako repliku svojho pozemského kráľovstva. Jeho posmrtné kráľovstvo však potrebovalo obranu. A tak dal postaviť hlinenú armádu. Terakotová armáda je vlastne cisárska posmrtná garda, ktorá má cisára Čchina chrániť na druhom svete. Jeho poddaní ju budovali viac ako 40 rokov.
Čo je terakotová armáda?
Predpokladáme, že Terakotová armáda je presnou replikou pozemskej armády prvého cisára v životnej veľkosti. Terakota je druh hliny, nie meno generála. Jej názov teda znamená hlinená armáda. Každý vojak hlinenej armády je iný. Majú inú výšku, iné oblečenia, iný výraz tváre a dokonca aj iné chodidlá. Odlišné sú aj účesy alebo črty jednotlivých postáv. Skrátka, ani dvaja z 8 000 vojakov nie sú identickí. To je samo o sebe neuveriteľné. Vojaci boli pôvodne aj farební. Pri kontakte so suchým vzduchom strednej Číny však farba do pár minút opadala, a preto sú dnes všetci v pôvodnej hnedej farbe. Všetci vojaci mali aj zbrane. Ďalší dôkaz, že išlo o reálnu armádu.
V rámci armády nájdeme lukostrelcov, pešiakov, ale aj dôstojníkov a generálov. Jednotlivé postavy merajú 175 – 200 centimetrov. Najvyšší sú generáli. Môžu byť dokonca vyšší ako v skutočnosti. Ľudia v treťom tisícročí pred našim letopočtom bývali totiž nižší. Jednotlivé časti vojakov modelovali a neskôr vypálili zvlášť. Figúrky zložili pri hrobke a umiestnili do vojenských formácii. Jediné, čo majú terakotoví vojaci rovnaké sú nohy. Všetky nápadne pripomínajú hlinené odkvapové rúry a archeológovia predpokladajú, že práve ich výroba bola prvým prípadom pásovej výroby v dejinách ľudstva.
Väčšina vojakov je poškodených a archeológovia ich postupne skladajú späť do pôvodnej podoby priamo na mieste vykopávok
Ako vyzerá Terakotová armáda dnes?
Je priveľká. Ak sa ju chytáte navštíviť tak nepočítajte s tým, že uvidíte šíky 8 000 vojakov. Väčšina z nich je stále pod zemou. Archeológovia sa nemajú ako postarať o také množstvo historických artefaktov. Navyše, väčšina vojakov je poškodená. Po smrti cisára Čchina totiž okamžite vypukli nepokoje a rebeli podľa všetkého napadli jeho posmrtnú armádu. Porozbíjali množstvo vojakov a zapálili drevené hangáre, v ktorých stáli. Ríša, ktorú cisár budoval pre 10 000 generácii prežila 6 rokov a dynastia Čchin zanikla. S ňou sa vytratili aj spomienky na obrovskú armádu, ktorá ostala zabudnutá až do 20. storočia. Cisárova hrobka neďaleko nie je dodnes archeologicky preskúmaná. Číňania tvrdia, že nemajú technológie, aby zachránili, čo v nej objavia. Zlé jazyky tvrdia, že hrobku už dávno vyrabovali a Čína to len nechce priznať. Mĺkvi strážcovia hrobky sú však archeologickým zázrakom sami o sebe.
Väčšinu armády nájdeme v troch hangároch – jama 1 so zástupmi vojakov, jama 2 s rozbitými vojakmi a pôvodnými zákopmi a jama 3 s veliteľským stanom
Ako navštíviť Terakotovú armádu?
Terakotová armáda sa nachádza v Mauzóleu cisára Qin Shi Huanga, nachádzajúcom sa asi 40 kilometrov východne od Xi’anu. Je to veľký areál s troma obrovskými hangármi, kde dodnes postupne prebiehajú vykopávky.
Najviac vojakov – niekoľko stoviek vykopaných figúrok – nájdete v hangári číslo 1. Vždy je tu tlačenica, koniec koncov je to jedna z najväčších atrakcií Číny.
Hangár číslo 2 ponúka pohľad na pozostatky hangárov, v ktorých boli vojaci a zároveň je tu niekoľko vojakov umiestnených vo vitrínach a tak sa k nim viete dostať bližšie.
Hangár číslo 3 je najmenší a nájdete tu hlinené kone a generálov armády.
V rámci lístka viete navštíviť aj okolie mohyly, kde má byť pochovaný cisár Čchin. Nachádzajú sa tu postavy akrobatov a nádherné bronzové vozy.
Praktické informácie a tipy pred návštevou:
Ako sa dostať na Terakotovú armádu: Hlinená armáda je asi 40 kilometrov od mesta Xi´an. Viete sa k nej dostať turistickými autobusmi alebo taxíkom. Na zváženie je ísť s organizovanou skupinou – prehliadky ponúka každý hotel v Xi´an.
Ako kúpiť lístky na Terakotovú armádu: Lístky je možné zakúpiť pri vchode alebo online vopred. Odporúčam rezervovať lístky vopred, najmä počas vrcholu turistickej sezóny – množstvo lístkov je obmedzených na 60 000 vstupov denne. Znie to veľa, ale počas sviatkov alebo víkendov sa niekedy naozaj vypredajú. Lístky sú aktuálne na číslo pasu. Viete ich kúpiť napríklad cez stránku trip.com, keďže oficiálna stránka je len v čínštine.
Koľko času stráviť na Terakotovej armáde: Na návštevu hlinenej armády si vyhraďte aspoň dve hodiny, respektíve aspoň 3 hodiny ak chcete ísť pozrieť aj bronzové vozy pri samotnej hrobke. Počas exponovaných dní, ako sú sviatky a víkendy, môžete nejaký čas čakať v rade na vstup. Počítajte tiež s tým, že cesta z centra k Terakotovej armáde trvá zhruba hodinu a rovnako hodinu Vám potrvá aj návrat do mesta. Preto je návšteva hlinenej armády program minimálne na pol dňa.