Taliban vzal ženám už aj kus prírody

Národné parky lákajú turistov zvyčajne svojou prírodou. Ten v Afganistane bol iný. Nesústredil sa len na prírodu, ale aj na ženy. Tomu je koniec. Neuzavrel pred nimi len vstupné brány, vzal im aj radosť z práce. 

Kempovanie, piknik či prenajaté vodné bicykle v tvare labute v Národnom parku Band-e Amir… Začiatok vety znie ako idylická dovolenka, no len dovtedy, kým človek neurčí lokalitu parku. Národný park totiž leží podľa Global Peace Index v najnebezpečnejšej krajine na svete – v srdci Afganistanu. 

Prvý afganský park

Prešlo takmer 15 rokov, odkedy Afganistan oficiálne prehlásil 600 km2  v provincii Bámiján za prvý národný park v krajine. Sľuby sa však menia a s nimi aj situácia v krajine. A park, ktorý mal symbolizovať pre domácich nádej na oddych, zmenil po rokoch nepokojov svoje pravidlá. 

Taliban verzus príroda verzus ženy

OSN považovalo park Band-e Amid za pokojnú oázu obklopenú horami. Ženy sa v ňom trblietali, podobne ako tmavomodré jazerá v pohorí Hindúkuš priamo v národnom parku. A nielen trblietali, ale aj pracovali. 

Afganský národný park Band-e Amir zamestnával vôbec prvé ženské afganské ochranárky v krajine. Ich práci je koniec, a nielen to, od konca augusta ho ženy nesmú ani navštíviť. Prehlásil to afganský minister pre šírenie cnosti a prevenciu neresti Mohammad Khalid Hanafi. Inak povedané, hnutie Taliban svoju represívnu vládu prehlbuje a ženám odopiera už aj prírodu. 

„Krok za krokom sa steny k ženám približujú a zatvárajú, každý dom sa stáva väzením.“

Heather Barrová, zástupkyňa pre práva žien v Human Rights Watch, CNN

Pomalý vznik domáceho väzenia pre ženy

Zakázali im vzdelávanie i prácu. Mnohé Afganky si mysleli, že situácia vyvrcholila už v decembri 2022, keď afganské ministerstvo vysokých škôl nariadilo ženám neobmedzený zákaz študovať na súkromných a verejných školách. Taliban im vzal vzdelanie, a preto si mnohé z nich obľúbili park Band-e Amir. 

„Minulý rok počas návštevy parku som si v Band-e Amir všimol aj viaceré ženy. Avšak všetky museli byť oblečené podľa najnovšej talibanskej módy, teda podľa ich nariadení.“

Martin Navrátil

Národný park Band-e Amir sa premenil na významnú turistickú atrakciu pre mnohé afganské rodiny. Kam inam sa mohli vybrať ako do prírody, keď v polovici júla nariadilo hnutie zatvoriť aj kadernícke a kozmetické salóny.

Prečo im park odopreli

Málo hidžábu, zlé nosenie. Aj takto zneli vyjadrenia hnutia Taliban. Podľa kompetentných, ženy v parku nedodržiavali duchovné pravidlá, ktoré sa sústredia aj na správny spôsob nosenia hidžábu.

Ženám zakázali vstup až dovtedy, kým nenájdu riešenie. Podľa odborníkov je zákaz návštevy prírody len ďalším krokom k vzniku domáceho väzenia. 

„Nie všetci bojovníci Talibanu súhlasia s takými silnými nariadeniami. Aj vo vnútri Talibanu sú veľmi silné pnutia. Nie všade sú rovnako striktné. V Kandaháre na juhu krajiny je najstriktnejší. Na druhej strane Herat na západe krajiny sa búri, že nechce také silné a ortodoxné nariadenia ako práve v Kandaháre.“

Martin Navrátil

Veľký kaňon Afganistanu 

Národný par Band-e Amir tvorí reťazec šiestich jazier. Ich vody sú plné minerálov, ktoré im dodávajú liečivé vlastnosti. Park leží v nadmorskej výške približne 2 900 metrov nad morom. Návštevníkov zaujíma nielen prírodou, ale aj islamskou svätyňou Aliho, ktorá sa stala lákadlom pre náboženských pútnikov. Názov Band-e Amir znamená Vládcova priehrada – veria, že odkazuje na Aliho, štvrtého kalifa moslimov. 

Zoznam obmedzených verejných miest pre ženy rastie. Kúpele, telocvične, mestské parky  a už aj tie prírodné. Podľa denníka The Guardian sa niektoré Afganky boja, že o chvíľu im Taliban nedovolí ani dýchať. A hoci život vo svete ide ďalej, pre Afganky sa krok po kroku zastavuje.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.