Takto vďaka Super Bowlu zbohatnú aj viacerí Mexičania

Len niekoľko dní pred „najväčším“ americkým sviatkom Super Bowl prišli do USA okrem fanúšikov z celého sveta aj kamióny z juhu, priamo z Mexika. Hoci smerovali z nebezpečnej pohraničnej zóny plnej drogových kartelov, nič nelegálne neviezli. Boli plné ovocia. 

Viac avokáda, menej peňazí

Len pre Super Bowl do Spojených štátov dorazilo viac ako 107 tisíc ton čerstvého avokáda. Je to o 17 percent viac ako uplynulý rok.

Napriek vyššiemu dovozu dostali za avokáda o polovicu menej peňazí. Avokádo má totiž na trhu nižšiu hodnotu. V roku 2022 bola cena za kilo avokáda v priemere 4,17 eura, v súčasnosti sa pohybuje okolo 1,73 eura. Mexičania preto vymysleli na Američanov doslova iný recept. 

Guacamole namiesto avokáda

Viacerí mexickí farmári namiesto čerstvého avokáda poslali na finálny zápas už pripravené guacamole, teda avokádovú salsu. Analytici tvrdia, že Mexičania chceli týmto využiť finančnú príležitosť na americkom trhu. A týmto fígľom sa im to podarilo. Na avokádovej nátierke guacamole totiž zarobili viac ako na čerstvom avokáde. 

Výhodné pre obe strany

Podľa odborníkov vydrží avokádo dlhšie, keď je spracované do nátierky guacamole. Čoraz viac amerických spoločností preto využíva možnosť ready-to-eat, teda už vyhotovenej salsy. Veľký dopyt po nátierke potvrdzuje aj Market Data Forecast. Len v roku 2022 sa v Spojených štátoch predalo množstvo takejto nátierky v hodnote 1,65 miliardy eur. Odhaduje sa, že o pár rokov sa táto cena vyšvihne na viac ako 3 miliardy. 

Super Bowl ťahúň

Mexičania vedia ako na finále amerického futbalu zarobiť. Podľa odhadov sa len za daný víkend skonzumovalo 4000 ton nátierky guacamole. Ide tak o podujatie s najväčšou spotrebou tohto ovocia. 

Avokáda v nebezpečenstve

Guacamole, na ktorom si viacerí fanúšikovia na Super Bowle pochutnávali, si toho prežilo azda viac ako samotní hráči. Podľa mexických vodičov je práve podujatie Super Bowl ideálny čas pre lupičov kamiónov. Vedia, že v nich nájdu kopec úrody. Viacerých vodičov dokonca museli odprevadiť cez zóny ohrozenia bezpečnostné zložky. Policajný sprievod dohliadol nielen na vodičov, ale aj bezpečnosť avokáda. Hrozbu predstavovali kartely ako Los Viagras alebo Jalisco. 

Super Bowl hneď po Thanksgivingu

Super Bowl nie je zďaleka len zápas. Pre Američanov je to hostina. Hneď po Dni vďakyvzdania ide o druhý deň najväčšieho prejedania sa v krajine. 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.