Určite poznáte Taj Mahal?

Možno si myslíte, že Taj Mahal je otrepaná turistická destinácia, ktorá vám už lezie krkom a už ničím vás nedokáže prekvapiť. Viete však o Taj Mahali skutočne všetko? Alebo čo tak osviežiť si fotoalbum o fotografiu tejto stavby, ale bez jedného jediného turistu v pozadí?

K Taj Mahalu som si išla splniť jeden z detských snov. Takéto detské sny sú pre mňa zvláštnym fenoménom. Na jednej strane je človek celý nažhavený a stále opakuje iným ako oddávna už chce dané miesto vidieť, a na druhej strane v kútiku duše pocíti, že sa vlastne iba pridržiava nejakej fatamorgány, ktorá v ňom dlhé roky tlela, a že dnes už má v podstate úplne iné sny. Vtedy sa na chvíľu zamyslím, či nebudem pri splnení toľko očakávaného momentu sklamaná. Čo ak bude Taj Mahal menší, škaredší, nudnejší ako som si ho udržiavala v mysli? Našťastie, Taj Mahal nesklamal nielen moje detské predstavy, ale ani moje dospelé trochu realistickejšie oko a otupenejšiu dušu. Taj Mahal je jednoducho skvelý. Plnič detských snov.

Pre úplnosť si na úvod povedzme niekoľko notoricky známych faktov, ktoré by mal ovládať každý pred tým, než jeho noha vkročí na tajmahalský mramor. Taj Mahal dal postaviť mughalský panovník Shah Jahan [Šahdžahán] na pamiatku svojej nebohej manželky Mumtaz Mahal, ktorá zomrela pri pôrode ich štrnásteho dieťaťa. Stavba mauzólea trvala od roku 1632 do 1653, podieľalo sa na nej približne 20 000 staviteľov a 1000 slonov. Vynaložené finančné prostriedky činili približne 32 miliónov rupií, čo by dnes predstavovalo cca. 1 miliardu USD. Stavba je zmesou perzskej, islamskej a indickej architektúry a umenia. Má štyri minarety, výšku 73 metrov (čo je, mimochodom, takmer o polovicu menej ako Bazilika sv. Petra vo Vatikáne), je zdobená kaligrafiou perzských básní a úryvkov z Koránu, kvetinovými ornamentmi, ako aj drahokamami a polodrahokamami, ktoré pri dopade svetla svietia. Od roku 1983 je Taj Mahal pod ochranou UNESCO a v roku 2007 bol vyhlásený za jeden z Nových sedem divov sveta.

Taj Mahal

Taj Mahal
Ornamenty na stenách Taj Mahalu
Taj Mahal
Východ Slnka nad komplexom Taj Mahalu

Taj Mahal

Taj Mahal denne navštívi okolo 12 tisíc návštevníkov. Čo znamená, že v ten pamätný deň, keď navštívite Taj Mahal, ďalších 11 999 ľudí bude mať také isté fotky ako vy. Spravíte si selfie v pozadí s masou ľudí a budete čakať minúty, kým sa ten turista pohne o pár centimetrov, aby vám nezakrýval minaret. Ibaže sa podujmete…

Odfotiť Taj Mahal bez jediného turistu

Chcete vkročiť do komplexu Taj Mahalu ako prvý a odfotiť si ho bez hemžiaceho sa davu? Prečítajte si návod, ako na to v prípade, keď nemáte vopred kúpené/rezervované vstupenky. Nie vždy sa totiž oplatí kupovať vstupenky vopred. Indické vlaky často meškajú závratne dlho a váš plánovaný deň návštevy Taj Mahalu sa môže ľahko zmeniť na deň strávený vo vlaku rozčuľujúc sa a bezmocne popíjajúc indický chai.

  • Čo na to potrebujete: tím skladajúci sa minimálne z dvoch osôb a, samozrejme, fotoaparát.
  • Postup: večer vopred si zistite (napr. na hoteli alebo od strážcu brány), kedy sa Taj Mahal ráno otvára. Ráno si privstaňte aspoň 1 hodinu pred otváraním. Tím rozdeľte na dve časti. Aktér 1 ide kúpiť lístky do pokladne (ticket office). Aktér 1 by mal byť rázny, nenechá sa predbehnúť, nezdržiava sa kupovaním vody a po kúpe vstupeniek sa ponáhľa k bráne. Aktér 2 ide rovno k bráne (v čase, keď Aktér 1 ide k pokladni). Aktér 2 sa ihneď zaradí do radov vyznačených a vyhradených pre mužov a ženy. Zaradí sa podľa svojho pohlavia a nenecháva sa zmiasť skutočnosťou, že tam čaká sám, ani upozornením stráže, že brány sa otvárajú až o hodinu, na otázku, či má lístky odpovie „áno“ alebo „lístky má manžel/ka, ktorý/á je na ceste“ alebo podľa svojho najlepšieho svedomia. Aktér 2 trpezlivo čaká na príchod Aktéra 1 aj s lístkami a medzitým odháňa komáre. Aktér 1 konečne príde (rad stojaci za Aktérom 2 sa dovtedy výrazne predĺži). Aktér 1 sa zaradí vedľa Aktéra 2 so zámienkou, že je „manžel/ka“ alebo s inou zámienkou podľa vášho svedomia. Vonkajšie brány sa otvárajú. Muži a ženy prechádzajú osobitnou prehliadkou, kde vás prehmatajú, či nemáte nejaký nedovolený predmet. Po prehliadke zamierite ráznym krokom – tí akčnejší pokojne aj behom – k vnútornej bráne Taj Mahalu. Slabší jedinci sú náchylní urobiť chybu, že začnú fotiť už v záhradke pred bránou. Ignorujte čokoľvek, čo uvidíte, a choďte priamo k vnútornej bráne Taj Mahalu. Ak máte šťastie a v ten deň túto stratégiu nepodstúpil ešte jeden taký psychopat ako vy, tak budete vstupovať ako prví. Aktér 1 a 2 sa tešia a fotia sa pred prázdnym monumentom. Fotoaparát majte pripravený a nastavený. Váš pobyt osamote bude totiž trvať len pár sekúnd. Keď prichádzajú ostatní, presuňte sa razantným krokom k populárnej vyvýšenej časti (približne na pol ceste k samotnej budove Taj Mahalu). Odfoťte sa pred prázdnym nádvorím Taj Mahalu a uvoľnite miesto iným. 🙂 Mission completed.

Do Taj Mahalu je povolené zobrať si iba:

  • peňaženku (čiže nijakú, ani len najmenšiu taštičku či kabelečku)
  • jednu fľašku vody (dostanete ju zadarmo po kúpe vstupeniek)
  • fotoaparát (mobilný telefón a videokamera sú zakázané)
Taj Mahal
Taj Mahal bez jediného turistu v pozadí
Taj Mahal
Fakt sme tu prví?!

A teraz pár slov pre tých, ktorí majú radi pikošky a myslia si, že o Taj Mahali vedia všetko.

Vedeli ste, že…?

  • Vládca Shah Jahan sa po dokončení stavby rozhodol postaviť na druhej strane rieky Yamuna, oproti bielemu Taj Mahalu aj druhý, tentokrát čierny Taj Mahal. Jeho plány sa však nezrealizovali, pretože bol zosadený svojím vlastným synom Aurangzebom.
  • Taj Mahal bol v čase vojny kamuflovaný, aby ho ukryli a ochránili pred bombardérmi. Počas druhej svetovej vojny postavili okolo neho lešenie a zakryli bambusom. V čase indicko-pakistanského konfliktu v roku 1971 ho zakryli zelenou plachtou.
  • Nie je pravda, že Shah Jahan dal po dokončení stavby odťať ruky hlavnému architektovi. Aj po tomto dátume totiž vznikli stavby navrhnuté Ustadom Ahmedom Lahaurim, ktorý stavebný projekt Taj Mahal pravdepodobne viedol.
  • Shah Jahan mal po smrti svojej manželky údajne sexuálny styk so svojou najstaršou dcérou Jahanarou. Písala o tom samotná Jahanara vo svojich memoároch.
  • Taj Mahal drží „pri živote“ práve rieka Yamuna. Základy stavby sú totiž postavené z nie príliš trvácneho dreva, ktoré by už bolo zhnilo, keby niet Yamuny, ktorá ho udržuje pevné a vlhké.

Taj Mahal

Po prehliadke si človek spokojne odškrtne detský sník. Je nadšený. A vzápätí si uvedomí, že postavenie Taj Mahalu bolo skôr roztopašným, márnotratným počinom výstredného panovníka ako tak často opakovaným prejavom lásky, trúchlenia a náklonnosti voči svojej zosnulej manželke. Aká že to romantika? Skôr projekt, ktorý by som dnes možno prirovnala k niektorým megalománskym stavbám či mestám v rôznych púšťach sveta. Ale aj tak je skvelý. Pozrite si Taj Mahal prvýkrát alebo ešte raz, ak ste tam už boli, len tam nechoďte ako na miesto romantiky a lásky.

Taj Mahal
Čo tak obliecť si na prehliadku Taj Mahalu sárí?

Taj Mahal

Autor: Marta – Travelistan

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ahoj Marti,
pekne napísané a to sárí je super! 🙂
Čo sa týka foťáku, robia nejaký rozdiel medzi kompaktom a zrkadlovkou? (Pýtam sa preto, že na nejaké akcie zrkadlovky nebývajú povolené..)
Ďakujem. 🙂

Ďakujem Lydka, ja som mala zrkadlovku a nebol problém, neriešili typ foťáku, ale mobil nesmieš mať. Ani nijakú ani len mini tašku 🙂 Ale u Indov človek nikdy nevie… 😉

Dobry clanok 🙂 Spomenul by som ale aj to, ze listok pre zahranicneho stoji 25x tolko ako pre Inda a v Agre su ludia este otravnejsi ako vo zvysku krajiny 🙁 Taktiez Yamuna je rieka – smetisku 🙁 V zime vam skore vstavanie nepomoze, do 12-tej je taka hmla ze nevidiet vobec nic. Odporucam pozriet aj hrobku Akbara Velkeho/Sikanandu, to je snad este krajsie ako Taj 🙂

Dik za tip! Som zvedavy ci sa mi tiez zadari. Dufam, ze tam akurat nenarazim na nejakych vasich citatelov :D. Inak nebolo by jednoduchsie proste kupit listky den predtym a noc stravit niekde v okoli? Alebo myslis, ze bude problem zohnat ubytovanie v rozumnej vzdialenosti a cennovej relacii?

Inak super blog! Drzte sa a stastne cesty 🙂

Ahoj Marek, niekedy sa dajú kúpiť lístky vopred, inokedy nie. Taká je India 🙂 vopred kúpiť lístok môžes skúsiť najmä cez guest house. My sme inak bývali v guest house Big brother, ktorý je asi 500 m od vstupnej brány, veľmi blízko ticket officu a je lacný a dobrý. Ak máš už teda lístok vopred kúpený, tak stačí potom prísť ca. 45 min. pred otváraním brán a máš šancu sa dostať dnu medzi prvými. Lenže keď cestuješ vlakom do Agry – ako aj v našom prípade – vlaky môžu veľmi výrazne meškať a človek môže prísť o rezerváciu hotela a aj lístok na Taj prepadne… návod v článku slúži teda najmä tých, ktorí nemajú kúpené lístky vopred, lebo nevedia presne, kedy tam dorazia 🙂
Marta

Váš portál Travelistan sledujem a teším sa, že dokážete kvalitnými fotografiami aj popisom miest, kde ste boli podať skúsenosti aj praktické info. Ja s manželkou sme mladí nemali šancu, teraz na staré kolená chodíme a cestujeme pokiaľ vládzeme.
Držím vám palce.
Peter st.

ďakujeme 🙂