Sovietske Silicon valley, ktoré malo byť najlepšie na svete

Interiér najlepšej sovietskej reštaurácie v meste

Viete, kde bývali najlepší vedci sovietskeho zväzu? Kde bola vraj najuvoľnenejšia atmosféra a kde bol jeden z najvyšších životných štandardov?

Neďaleko Novosibirsku sa nachádza Akademgorodok, kde Sovietsky zväz vybudoval mesto pre najlepších vedcov, ktorí pracovali v 31 inštitútov. Prihovorila sa mi staršia dáma a s hrdosťou mi ukazuje sovietsku pýchu. ,,Toto je tá najkrajšia sovietska architektúra v celom Rusku. Nikde nie je tak krásne ako tu. Bolo to privilégium tu žiť.“ Rozhovorila sa Oľga s medailou na hrudi. „Najkrajšie panelové domy, bohaté obchodné domy a hlavne uvoľnený životný štýl.“ Spomína s jemnou nostalgiou na staré dobré časy, ktoré tu panovali.

Sovietske Silicon valley, ktoré malo byť najlepšie na svete
Miestna univerzita
Sovietske Silicon valley, ktoré malo byť najlepšie na svete
Tu sa stretávali v vedecké špičky v štýlovej reštaurácii a bol to zároveň prvý bar v ZSSR 

Akademgorodok bol založený v roku 1957 na prianie akademika Lavrentyeva. Netrvalo dlho a mesto vyrástlo do najkrajšieho mesta. 65 tisíc vedcov s rodinami tu malo vytvoriť šťastnejšie zajtrajšky. V prvých rokoch ste tu dostali západnú literatúru, počúvala sa tu zakázaná hudba a mohlo sa slobodne diskutovať. Len aby sa predbehol západ. Na druhej strane, ak ste sa sem dostali, už ste ťažšie z mesta vyšli. Mesto bolo viac menej za plotom. Všetko bolo strážené. Aby sa nikto nesťažoval, všetkého tu bolo dostatok. Žiadne rady, žiaden nedostatok. Obchody boli plné toho najlepšieho jedla a platy patrili k najvyšším v Sovietskom zväze. Viete, že tu bol vôbec prvý bar v ZSSR? Neskôr sa však uvoľnená atmosféra nepáčila Moskve a slobody boli potlačené. V meste sa museli od 70. rokov zúčastňovať povinných prvomájových pochodov, čo v ľuďoch vyvolalo odpor. Už sa nesmelo ani kriticky pozerať na marxizmus – leninizmus a slepo dôverovať moskovskému vedeniu. Keď sa blížil rozpad impéria, dotácie už neboli také veľké a ľudia túžili odtiaľto odísť. Po roku 1991 sa z mesta odsťahovala takmer tretina obyvateľstva. Dnes sa mesto postupne dostáva do bývalej slávy a univerzity a inštitúty sú už plné budúcich nádejí Ruska.

Sovietske Silicon valley, ktoré malo byť najlepšie na svete
Obytné panelové domy
Sovietske Silicon valley, ktoré malo byť najlepšie na svete
Alej na hlavnej ceste
Doprava do Novosibirsku
Sovietske Silicon valley, ktoré malo byť najlepšie na svete
Interiér najlepšej sovietskej reštaurácie v meste 

A aký mám ja pocit z tohto mesta? Určite je to najkrajšie sídliskové mesto v Rusku. Ak by som to porovnal s inými mestami inde vo svete, ktoré boli postavené pre tie najlepšie mozgy sveta, tak určite by Akademgorodok nevyhral prvé miesto a skôr by bolo na chvoste. Panelové domy sú tu oproti iným mestám v Rusku farebné, lepšie zariadené, ale architekti sa príliš nevyhrali. Na druhej strane je to mesto plné zelene, parkov a športovísk. Na hlavných triedach sa magistrát snaží o dokonalú úpravu, ale keď vyjdete z hlavných trás, dýcha na vás starý duch socializmu. Rozbité chodníky, smutné detské ihriská a nevábne prostredie.

Detské ihrisko
Každé mesto má svoj pomník

V obchodných strediskách, kde ste voľakedy dostali to najlepšie, sa dnes predáva lacný čínsky tovar. V kinách, kde sa premietali sovietske filmy, dnes hrajú najnovšie americké filmy a v baroch hrá západná hudba. Najviac ma zaujala miestna reštaurácia, kam chodievali vedecké špičky. Ten interiér by dnes bol určite ukážkovým a dýcha tu duch 80. rokov. Zoberiete si tácku a dáma s bielou zásterou vám dá na tanier ruské špeciality. Len tá melanchólia, čo tu vládne. Nikto sa neusmieva a hudba je tiež smutná. Žiadna radosť zo života alebo z toho že bývate v niečom, čo stále patrí k tomu lepšiemu, čo v Rusku nájdete.

Máš otázky na cestopis ,,Sovietske Silicon valley, ktoré malo byť najlepšie na svete“? Daj do komentu a radi odpovieme.

Vieš, kde bolo utajené mesto v ZSSR, kde testovali prvú atómovú zbraň? Prečítaj si v cestovateľskej reportáži tu

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ja by som sa rada spýtala ,že čím to je ,že tám vládne taká atmosféra nevyznám sa v Rusku ani nemám veľa vedomostí z dejín no zaujímalo by ma prečo je to tak , prečo majú smutné tvárwe ,je to ich nízkym životným štandardom alebo ako to celé vlastne je ?

Tažká otázka… Ruská duša.