Somálsko – najzaujímavejšie fotografie

Somálsko - najzaujímavejšie fotografie

Ak raz bude súťaž o najmenej navštevovanú krajinu na svete, Somálsko sa bude biť ako lev o prvé miesto. Avšak v súťaži o najnebezpečnejšiu krajinu už jednoznačne je na prvom mieste.

Somálsko od roku 1960 zapĺňa svetové denníky správami od hladomoru cez vojnu až po obávanú teroristickú skupinu Al Shabab. Vlastne som zabudol aj na obávaných pirátov, ktorí prepadávali lode v medzinárodných vodách. Ešte treba doplniť niečo negatívne?

Niekto si povie, že nemám boha pri sebe, keď som sa sem vybral. V niečom majú tí ľudia pravdu, ale vždy ma poháňala túžba za poznaním. Aj keď viem, že pravdu nikdy nezistím.  Len sa k nej viem priblížiť. Možno som ju niekde v diaľke zahliadol, ale veľmi hmlisto. Pravda má niekoľko podôb. Pravda sa dá ohýbať, meniť a prifarbiť. Takmer každý má pocit, že to, čo hovorí, je pravdivé. Pravda je také puzzle. Jeden príbeh za druhým a získavate nejaký obraz. Kým však neposkladáte všetky kúsky puzzle, neviete, čo skladáte. Len tušíte a približujete sa.

Somálsko som pripravoval dlho. Takéto cesty nevznikajú náhle a bez rozmyslu. Je to dlhá cesta, ktorá môže i nemusí vyjsť. Nešli sme len do hlavného mesta Mogadišo, ale aj do Puntlandu, kde pôsobili piráti, či do Kysmaa, ktoré je obkľúčené teroristickou skupinou Al Shabab. Túto cestu by som prirovnal k najbrutálnejšej horskej dráhe na svete. Striedali sa všetky pozitívne, ale aj negatívne emócie. Keď som dorazil do cieľa, tak som nechápal, čo sme to všetko videli a zažili.

V tomto článku „Somálsko – najzaujímavejšie fotografie“ vám prinášam najzaujímavejšie fotografie z cesty. Nemusia byť najkrajšie, ale niečím boli zaujímavé – aspoň podľa mňa.

Mogadišo a najznámejšia pamiatka – maják. Foto: Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Somálsko - najzaujímavejšie fotografie
Najexotickejší rybí trh – Mogadišo Foto: Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Somálsko - najzaujímavejšie fotografie
Nekúpite stokilovú rybu? Foto: Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Z parlamentu ostalo len torzo Foto: Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Somálsko - najzaujímavejšie fotografie
13 miliónov šilingov Foto: Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Somálsko - najzaujímavejšie fotografie
Najlepšie zachovaný pomník v Mogadišo Foto: Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Somálsko - najzaujímavejšie fotografie
Pláž v Mogadišo v piatok Foto: Nikon D300
Momentka z pláže Foto: Nikon D300
Somálsko - najzaujímavejšie fotografie
Rybárska dedina pri Mogadišo Foto: Nikon D300
Smerujeme za bývalými pirátmi Foto: Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Somálsko - najzaujímavejšie fotografie
Videli ste film Captain Phillips? Film o únose zaoceánskej lode? Tak tí piráti pochádzali práve z tejto dediny v Puntlande Foto: Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Dnes sa v pirátskej dedine našťastie vyučuje Foto: Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Puntland Foto: Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Pirátska dedina Foto: Nikon D300
V tejto dedine v Puntlande neboli dlho žiadny turisti… Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Rieka Jubba pri meste Kismayo Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro
Ústie rieky Jubba do oceánu Foto: Nikon D300
Štyri farby na obzore Foto: Nikon D300
Bývala dedina na juhu Somálska Foto: Nikon D300
Kam kráčaš Somálsko? Smartfón Xiaomi Mi 10T Pro

Čo si beriem do takýchto krajín so sebou? Prečítajte si v tomto článku

Máte otázky na článok „Somálsko – najzaujímavejšie fotografie“? Dajte do komentu a rád odpoviem

Onedlho uverejníme sériu článkov o Somálsku

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Úplne Vám rozumiem p. Navrátil, že Vás lákalo ísť do Somálska napriek tým všetkým rizikám.. po prečítaní Vášho blogu a zhliadnutí pár Vašich videí o Somálsku niečo z tej túžby vedieť viac a porozumieť hlbšie prešlo aj na mňa a to by som takúto odvahu ako Vy nikdy nenabrala. Ďakujeme za autentické momenty, ktoré prinášate z Vašich ciest, našla som Vaše blogy len pred pár mesiacmi a odvtedy hltám každý článok, ktorý napíšete- je to neuveriteľne obohacujúce! Podčasom som až smutná, keď vnímam všetky tie súvislosti s hladomorom, zhoršovaním klímy, negramotnosťou a vravím si aký je ten svet nespravodlivý, že mnohokrát predurčuje kvalitu nášho života už len miesto v ktorom sa narodíme..
Takisto veľmi dobre ste to napísali s tou pravdou- najmä v dnešnej dobe, keď má každý človek patent na pravdu, je v tom niečo veľmi pokorujúce a zároveň nadčasové vedieť si priznať, že napriek všemožnému poznaniu, vede a výskumu pravdu vlastniť nikdy nebudeme, budeme na ňu len nazerať a raz budeme bližšie, raz ďalej. Nech sa Vám darí, všetko dobré!