Cenoty sa stali jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií na Yukatánskom polostrove v Mexiku. Mnohé z nich sú dodnes posvätným miestom. Aj z toho dôvodu sa zatvárajú už o 17.00.
Naprieč Yucatánom sa každých pár metrov striedajú dopravné označenia so zapichnutými drevenými tabuľami s nápisom Cenote. Netreba sa čudovať, Mexiko je totiž domovom viac než desaťtisíc takýchto jaskýň.
Cenoty = posvätná studňa
Cenoty predstavovali pre mayskú kultúru vchod do podsvetia, teda do sveta božstiev. Mayovia ich preto vnímali ako posvätné miesta. Okrem iného boli uprostred džungle jediným zdrojom sladkej vody.
Prečo sú najmä v Mexiku
Pred 65 miliónmi rokov na severe Yucatánu spadol meteorit, ktorý spôsobil úhyn dinosaurov. Jeho nárazom vznikol kráter (v preklade z mayského jazyka ako diablova studňa). V dôsledku dopadu sa následne vytvorila sieť závrtov známych ako cenoty.
Prečo sú otvorené len do 17.00
Mayovia v určitom bode svojho života vyviedli ekosystém z rovnováhy. Stratili tým prostriedky na výrobu potravy a ich kultúra začala upadať. Podľa legiend však mayskí bohovia využívali pomoc od duchov Svetla. V historkách práve o 17.00 duchovia prechádzajú cez cenoty, aby zhasli všetky svetlá. Tým, že mnohé cenoty dodnes vlastnia veriace mexické rodiny, tento „rituál“ stále praktizujú.
Cenoty a ich striktné pravidlá
Sú jedinečné a uvedomujú si to aj domáci. Tým, že ich popularita čoraz viac stúpa, úrady počas ich návštevy zaviedli viacero opatrení. Prejsť cez vstupnú bránu a zaplatiť vstup do cenot teda nie je všetko. Miestni zamestnanci už po prekročení prahu vyhŕknu na turistov viacero informácií.
Studená sprcha
Alfou a omegou je povinná sprcha pred vstupom do jaskyne. Absolvovať ju musí každý, a to bez výnimky. Cieľom je odstrániť zvyšky opaľovacieho krému, repelentu proti komárom, dezodorantu či mydla. Akýkoľvek produkt totiž môže vážne kontaminovať vodu v jaskyniach. Viaceré cenoty vyžadujú záchrannú vestu. Tá je vo väčšine rezervácií zahrnutá v cene vstupenky.
Pavúky a netopiere
Okrem iného sú jaskyne domovom mnohých zákonom chránených živočíchov a rastlín.
Je to doslova oáza v mayskej džungli. Človek v nich uvidí vzácne kvety, započuje netopiere, objaví jedinečné druhy rýb počas šnorchlovania alebo zbystrí leguána či veľké pavúky na vstupnom schodisku. Nachádza sa v nich aj kvantum mušlí a kameňov. Vynášať ich z jaskýň je však zakázané.
Najlepšie cenoty na Yukatáne
Cenote San Lorenzo Oxman
Nachádza sa len pár minút od farebného koloniálneho mestečka Valladolid. Obklopujú ho skaly a vedie doň 73 strmých schodov, po ktorých sa oplatí vydať. Na rozdiel od iných jaskýň sa v Oxmane nachádza aj zoskok pomocou lana priamo do priezračnej vody. Komplex ponúka i oddych pri bare či reštaurácii.
Cenote Ik Kil
Cenote Ik Kil leží len na skok od najturistickejšej mayskej pamiatky v Mexiku Chichen Itzá. Niektorý ho preto označujú ako najposvätnejšie cenote. V tomto tvrdení sa však mýlia. V danej archeologickej zóne totiž ležia dve takého cenoty. A tým tradičným posvätným nie je Ik Kil, ale to druhé. V tom sa však kúpať nedá.
Ik Kil je bez pochyby jedným z najkrajších cenotov, jedinečnosť však môže prekaziť dav turistov, a to tým, že sa nachádza len 5 km od atrakcie Chichen Itzá, v poobedňajších hodinách doň mieri veľké množstvo návštevníkov. Najlepšie je navštíviť ho hneď doobeda.
Cenote Suytun
Priezračnej vode dodávajú magickú atmosféru lúče svetla. Bez pochýb ide o jednu z najfotogenickejších jaskýň. Dokonalý záber dotvára kamenná cesta priamo do hĺbky vody. Jedinou nevýhodou sú turisti. Suytun však skrýva dve cenote. Zatiaľ čo v jednom je to doslova hlava na hlave, to druhé je tiché a chvíľkami takmer úplne vyprázdnené.
Cenote Dos Ojos
Ide o jedno z najznámejších na Mayskej riviére, na sever od mesta Tulum. Je súčasťou Sac Actun, teda najväčšieho zatopeného jaskynného systému na svete. Tvoria ho dve cenoty spojené 400 metrov dlhým podvodným koridorom. Na svoje si prídu najmä milovníci šnorchlovania.
Cenote Calavera
Ak má človek v pláne len rýchlu návštevu, dokonalým miestom je práve Cenote Calavera. Okrem dreveného rebríka doň vedie aj viacero skalných otvorov. Je v tom však malý háčik. Pri skoku cez skalný otvor približne z dvojmetrovej výšky treba zabudnúť na strach.
Cenote Azul Bacalar
Obklopený džungľou, jedinečnou vegetáciou a ležiac hneď vedľa slávnej lagúny Bacalar. Zachytiť ho možno už priamo z cesty. Špecifickosť dotvára reštaurácia s rybami a morskými plodmi. Jej návštevu však treba posunúť až po plávaní v cenote.
Gran Cenote
Tým, že sa nachádza len pár kilometrov od turistického Tulumu, ide o jedno z najnavštevovanejších miest. Výhodné je prísť, čo najskôr ráno. V jeho vodách možno uvidieť ryby ako gupka dúhová alebo korytnačky.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.