Skryté mexické poklady

Cenoty sa stali jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií na Yukatánskom polostrove v Mexiku. Mnohé z nich sú dodnes posvätným miestom. Aj z toho dôvodu sa zatvárajú už o 17.00. 

Naprieč Yucatánom sa každých pár metrov striedajú dopravné označenia so zapichnutými drevenými tabuľami s nápisom Cenote. Netreba sa čudovať, Mexiko je totiž domovom viac než desaťtisíc takýchto jaskýň. 

Cenote

Cenoty = posvätná studňa 

Cenoty predstavovali pre mayskú kultúru vchod do podsvetia, teda do sveta božstiev. Mayovia ich preto vnímali ako posvätné miesta. Okrem iného boli uprostred džungle jediným zdrojom sladkej vody. 

Prečo sú najmä v Mexiku

Pred 65 miliónmi rokov na severe Yucatánu spadol meteorit, ktorý spôsobil úhyn dinosaurov. Jeho nárazom vznikol kráter (v preklade z mayského jazyka ako diablova studňa). V dôsledku dopadu sa následne vytvorila sieť závrtov známych ako cenoty.

Cenote

Prečo sú otvorené len do 17.00

Mayovia v určitom bode svojho života vyviedli ekosystém z rovnováhy. Stratili tým prostriedky na výrobu potravy a ich kultúra začala upadať. Podľa legiend však mayskí bohovia využívali pomoc od duchov Svetla. V historkách práve o 17.00 duchovia prechádzajú cez cenoty, aby zhasli všetky svetlá. Tým, že mnohé cenoty dodnes vlastnia veriace mexické rodiny, tento „rituál“ stále praktizujú.

Cenote

Cenoty a ich striktné pravidlá

Sú jedinečné a uvedomujú si to aj domáci. Tým, že ich popularita čoraz viac stúpa, úrady počas ich návštevy zaviedli viacero opatrení. Prejsť cez vstupnú bránu a zaplatiť vstup do cenot teda nie je všetko. Miestni zamestnanci už po prekročení prahu vyhŕknu na turistov viacero informácií.  

Studená sprcha 

Alfou a omegou je povinná sprcha pred vstupom do jaskyne. Absolvovať ju musí každý, a to bez výnimky. Cieľom je odstrániť zvyšky opaľovacieho krému, repelentu proti komárom, dezodorantu či mydla. Akýkoľvek produkt totiž môže vážne kontaminovať vodu v jaskyniach. Viaceré cenoty vyžadujú záchrannú vestu. Tá je vo väčšine rezervácií zahrnutá v cene vstupenky.  

Pavúky a netopiere 

Okrem iného sú jaskyne domovom mnohých zákonom chránených živočíchov a rastlín.

Je to doslova oáza v mayskej džungli. Človek v nich uvidí vzácne kvety, započuje netopiere, objaví jedinečné druhy rýb počas šnorchlovania alebo zbystrí leguána či veľké pavúky na vstupnom schodisku. Nachádza sa v nich aj kvantum mušlí a kameňov. Vynášať ich z jaskýň je však zakázané. 

Najlepšie cenoty na Yukatáne

  • Cenote San Lorenzo Oxman

Nachádza sa len pár minút od farebného koloniálneho mestečka Valladolid. Obklopujú ho skaly a vedie doň 73 strmých schodov, po ktorých sa oplatí vydať. Na rozdiel od iných jaskýň sa v Oxmane nachádza aj zoskok pomocou lana priamo do priezračnej vody. Komplex ponúka i oddych pri bare či reštaurácii. 

Cenote San Lorenzo Oxman
  •  Cenote Ik Kil 

Cenote Ik Kil leží len na skok od najturistickejšej mayskej pamiatky v Mexiku Chichen Itzá. Niektorý ho preto označujú ako najposvätnejšie cenote. V tomto tvrdení sa však mýlia. V danej archeologickej zóne totiž ležia dve takého cenoty. A tým tradičným posvätným nie je Ik Kil, ale to druhé. V tom sa však kúpať nedá.

 Cenote Ik Kil 

Ik Kil je bez pochyby jedným z najkrajších cenotov, jedinečnosť však môže prekaziť dav turistov, a to tým, že sa nachádza len 5 km od atrakcie Chichen Itzá, v poobedňajších hodinách doň mieri veľké množstvo návštevníkov. Najlepšie je navštíviť ho hneď doobeda.

  • Cenote Suytun

Priezračnej vode dodávajú magickú atmosféru lúče svetla. Bez pochýb ide o jednu z najfotogenickejších jaskýň. Dokonalý záber dotvára kamenná cesta priamo do hĺbky vody. Jedinou nevýhodou sú turisti. Suytun však skrýva dve cenote. Zatiaľ čo v jednom je to doslova hlava na hlave, to druhé je tiché a chvíľkami takmer úplne vyprázdnené. 

Cenote Suytun
  • Cenote Dos Ojos 

Ide o jedno z najznámejších na Mayskej riviére, na sever od mesta Tulum. Je súčasťou Sac Actun, teda najväčšieho zatopeného jaskynného systému na svete. Tvoria ho dve cenoty spojené 400 metrov dlhým podvodným koridorom. Na svoje si prídu najmä milovníci šnorchlovania. 

Cenote Dos Ojos 
  • Cenote Calavera 

Ak má človek v pláne len rýchlu návštevu, dokonalým miestom je práve Cenote Calavera. Okrem dreveného rebríka doň vedie aj viacero skalných otvorov. Je v tom však malý háčik. Pri skoku cez skalný otvor približne z  dvojmetrovej výšky treba zabudnúť na strach. 

  • Cenote Azul Bacalar

Obklopený džungľou, jedinečnou vegetáciou a ležiac hneď vedľa slávnej lagúny Bacalar. Zachytiť ho možno už priamo z cesty. Špecifickosť dotvára reštaurácia s rybami a morskými plodmi. Jej návštevu však treba posunúť až po plávaní v cenote. 

Cenote Azul Bacalar
  • Gran Cenote 

Tým, že sa nachádza len pár kilometrov od turistického Tulumu, ide o jedno z najnavštevovanejších miest. Výhodné je prísť, čo najskôr ráno. V jeho vodách možno uvidieť ryby ako gupka dúhová alebo korytnačky.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.