Skialpinizmus – ako začať?

Hlavne na konci zimy a začiatok jari pribúda v horách pekného počasia a prirodzene láka na turistiku. Vzhľadom na to, že tento rok sa lyžiarske strediská kvôli pandémii koronavírusu neotvorili, veľké množstvo ľudí sa vydáva do hôr na takzvaných „skialpoch“. Keďže tento šport začína byť čoraz populárnejší, pripravili sme pre vás krátky prehľad nazvaný „skialpinizmus – ako začať“. Aby ste vedeli, na čo v jeho začiatkoch myslieť.

V prvom rade je dôležité vedieť lyžovať. Ak to neviete, na skialpinizmus ešte nepomýšľajte a naučte sa najprv základy lyžovania v bezpečí zjazdovky. Mnoho skialpinistických trás totiž vedie voľným terénom, čo si vyžaduje zručnosť a skúsenosť pri jazde smerom nadol. Keď už budete dostatočne sebavedomý na zjazd aj náročných zjazdoviek, môžete sa začať pripravovať aj na skialpinizmus. Ten je krásnym športom pri ktorom zažijete úžasné výhľady a dostanete sa aj na miesta, o ktorých by ste pri lyžovaní mohli len snívať. Obrovskou výhodou je, že ho môžete praktikovať prakticky kedykoľvek počas dňa a nie ste obmedzený prevádzkovým časom lyžiarskych centier. Kľudne môžete vyraziť na svahy aj na večer či noc, ak sa rozhodnete prespať na horskej chate. V tom prípade by však vo vašom ruksaku nemala chýbať čelovka. V neposlednom rade vďaka skialpu ušetríte aj za cenu skipasov. Takže čo ten skialpinizmus – ako začať?

V prvom rade je potrebné zohnať si potrebnú výbavu, ktorá sa aj napriek podobnosti značne líši od tej lyžiarskej. Nebudeme vám však klamať. Samotný skialpinizmus nie je lacným športom a cena profesionálnej výbavy sa môže vyšplhať až do výšky niekoľkých tisíc eur. Základy sa však bez problémov dajú naučiť aj na výstroji požičanej v požičovni, v ktorej zaplatíte odhadom 15 až 30 eur za deň podľa kvality výstroja. Väčšina požičovní ponúka aj tie najvyššie modelové rady na trhu, čo vám poskytuje výhodu vyskúšať si to najlepšie čo na trhu existuje bez nutnosti minúť stovky či tisíce eur. Až keď sa uistíte, že skialpinizmus vás chytil za srdce, môžete pristúpiť k nákupu vlastnej výbavy. Zoznam požičovní nájdete veľmi jednoducho podľa lokality na Google alebo v nasledujúcom článku od skialp.hiking.sk.

Skialpinizmus – ako začať? A na čo je potrebné myslieť?

Základ je uvedomiť si, že na rozdiel od lyžovania strávite pri skialpinizme drvivú väčšinu času šliapaním smerom do kopca (odhadom 70-80%) a len zvyšných 20 až 30% jazdou dolu. Pri lyžovaní je to presne naopak. Tomu treba prispôsobiť aj celkovú výbavu.

Skialpinizmus - ako začať? Dôležité je si uvedomiť, že väčšinu času strávite šlapaním do kopca. Tomu prispôsobte výbavu
Skialpinizmus – ako začať? Dôležité je si uvedomiť, že väčšinu času strávite šlapaním do kopca. Tomu prispôsobte výbavu.

Lyžiarky – sú asi najdôležitejšou časťou skialpinistickej výstroje, na ktorú by ste mali klásť najväčší dôraz a v prípade potreby do nej aj najviac zainvestovať. Musia byť pohodlné, aby ste sa v nich pri výšlape cítili dobre a netrpeli otlakmi. Taktiež vám musia na nohu dokonale sadnúť, keďže v nich budete tráviť väčšinu dňa. Skialpinistické lyžiarky sa vzhľadom podobajú na tie lyžiarske, ale ich skelet je poväčšine ľahší a mäkší a vnútorná papuča tenšia, aby sa znížila ich váha. Taktiež majú prepínanie medzi lyžiarskym a „šlapacím“ módom, aby ste ich mohli prispôsobiť práve vykonávanej aktivite. Poväčšinou majú gumenú podrážku, aby sa vám čo najmenej šmýkalo na akomkoľvek povrchu. Sú taktiež mäkšie, aby boli pri výstupe pohodlnejšie, ale dôsledkom je menšia tvrdosť a pevnosť pri zjazde smerom dolu ako ste zvyknutý pri tých lyžiarskych.

V zásade sa dá povedať, že čím ľahšia skialpinistická lyžiarka, tým je zážitok smerom hore lepší, ale zjazd menej stabilný. A presne naopak. Pri výbere preto veľmi záleží, či sa chcete viac zamerať na pôžitok z výstupu alebo jazdy z kopca. V dnešnej dobe je väčšina skialpových lyžiarok kombinovaných, čo znamená, že sa dajú použiť aj do rámového ako aj techového viazania. Existujú však aj modely, ktoré do rámového viazania nezapnete, keďže majú len predné piny do TLT viazania. Na toto si pri kúpe treba dať pozor. Skvelými značkami na začiatok sú Scarpa, Dynafit, Atomic, Fischer a pre pokročilejších napríklad Arcteryx, La Sportiva či K2.

Skialpinizmus - ako začať?
Skialpinistické lyžiarky, ktoré sa dajú použiť na oba tipy viazaní (vľavo) a len na techové viazanie (vpravo)

Lyže – Svojim tvarom sa podobne ako lyžiarky nesmierne podobajú tým lyžiarskym. Poväčšinou sú však vyrobené z ľahšieho typu dreva alebo kompozitného materiálu. Dôvodom je, aby boli čo najľahšie, aby ste ťahali do kopca na nohách čo najmenšiu váhu. Zjednodušene sa dá opäť povedať ohľadom váhy to isté ako v prípade lyžiarok. Ľahké lyže = ľahko hore, ťažké lyže = ľahko dole. Všeobecne sa udáva, že skialpinistické lyže by mali mať dĺžku približne po váš nos a šírku pod pätou okolo 80mm. Vyrábajú sa však aj omnoho dlhšie a širšie lyže so šírkou pod pätou aj do 125mm.

Vľavo úzké a ľahké skialpové lyže s techovým viazaním a vpravo široké, dlhé a ťažké freeridové lyže s rámovým viazaním. Rozdiel vo váhe môže byť aj 5 kg na pár.

Tie sa však už kvôli svojej veľkej váhe využívajú prevažne na freeridové lyžovanie v hlbokom snehu, v ktorom doslova plávajú, ale cesta do kopca je na nich nesmierne náročná. Oceníte ich však v prašane. Existujú aj tenšie a kratšie lyže, ktoré sú extrémne pohodlné do kopca, ale veľmi náročné na zjazd a využívajú ich poväčšinou pretekári alebo nadšenci výkonnostného skialpu. Pre nováčikov sa odporúčajú ľahké a obratné univerzálne lyže od jedného zo známych výrobcov akými sú Atomic, Fischer, Dynafit, Rossignol či Volkl. S tými si bez problémov užijete aj celodenné lyžovanie na zjazdovke. Celé skialpové sety nájdete napríklad v predajniach Trekland.

Skialpinizmus - ako začať?
Jednou z najväčších výhod skialpu je takzvaný freeride – jazda vo voľnom teréne.

Viazanie – v zásade opäť platí čím ľahšie, tým jednoduchší výstup, čím ťažšie, tým väčšia stabilita pri zjazde. Všeobecne existujú dva typy viazaní – rámové a techové (TLT). Obe sú vhodné na výstup, líšia sa však hlavne váhou a spôsobom uchytenia lyžiarky. Rámové viazanie je takmer na nerozoznanie od toho lyžiarskeho s výnimkou, že jeho päta sa dá uvoľniť, aby sa dala celá platforma pri chôdzi zdvíhať a ohýbať v špičke. Použiť sa v ňom dajú aj štandardné lyžiarky, lebo spôsob zapínania a vypínania je úplne rovnaký ako na lyžiarskych viazaniach – zacvakáva sa päta. Dokonca aj moment vypínania sa nastavuje rovnako v stupnici DIN. Jeho nevýhoda je, že poväčšinou sú to staršie modely, ktoré sú ťažšie a nemotornejšie, ale poskytujú väčšiu pevnosť.

Skialpinizmus - ako začať?
Vľavo populárne freeridové rámové viazanie Diamir a vpravo techové viazanie Dynafit

Techové, alebo TLT viazanie (Tour Lite Tech) sú moderné, ľahučké viazania s hmotnosťou od 150 gramov do cca 1,5 kg, ktoré na zapínanie využívajú špeciálne „piny“, ktoré sa upínajú do dierok na špičke a päte skialpovej lyžiarky. Štandardné lyžiarky s nimi narozdiel od rámových viazaní nevyužijete. Do týchto charakteristických dierok sa techové viazanie nacvakáva a v zásade fungujú ako kĺb, v ktorých sa lyžiarka pri chôdzi ohýba. V zadnej časti má techové viazanie aj nastavenie veľkosti sklonu, ktoré vám pomôže hlavne v strmých pasážach. Poväčšinou má 2 až tri úrovne sklonu.

Skialpinizmus - ako začat?

Pásy – sú ďalšou nesmierne dôležitou súčasťou skialpovej výbavy, keďže bez nich sa do kopca nepohnete. Často krát sa nazývajú tulenie pásy, keďže kedysi sa naozaj vyrábali z tulenej kože. Dnes sú už vyrobené z mohéru, nylónu, alebo ich kombinácie a prilepujú sa na sklznicu lyže. Existujú rôzne kombinácie pomeru mohéru, ktorý sa lepšie kĺže, menej mrzne, ale má kratšiu životnosť a nylónu, ktorý zas lepšie drží na snehu, dlhšie vydrží, ale zle sa kĺže. Väčšinou sa ako ideálny pomer uvádza 70% mohéru a 30% nylónu. Pásy si môžete častokrát kúpiť od výrobcu na váš model lyží, alebo si kúpiť univerzálne a vystrihnúť si ich podľa tvaru sklznice a dĺžky lyží.

Pásy sa prilepujú pomocou lepivej časti na sklznicu. Na snehu držia vďaka kombinácii mohéru a nylónu.

Dôležité je však neprekrývať hrany, na ktorých budete na strmých úsekoch brzdiť. Pásy sa okrem prilepenia na sklznicu prichytávajú háčikom alebo očkom na špičke a kovovou sponou na konci lyže. Alebo naopak. Existuje totiž množstvo spôsobov ich uchytenia. Dôležité však je, aby ste sa o pásy dobre starali, udržiavali ich čisté a zakaždým ich vysušili, aby vám vydržali čo najdlhšie, keďže ich cena je môže byť bez problémov cez 150 eur podľa kvality. Okrem pásov existujú aj mačky na viazania a lyžiarky, ktoré hlavne v tvrdom a zľadovateľom teréne zabraňujú pošmyknutiu a zosuvu. Tie však na začiatok v drvivej väčšine prípadov nebudete potrebovať.

Pásy sú nevyhnutnou súčasťou skialpovej výbavy a treba sa o ne dobre starať.

Palice – V prípade, že potrebujete šetriť, palice sú jeden z komponentov, ktorý má menšiu prioritu. Existujú varianty z ľahkých zliatin od pár eur, cez hliníkové, kompozitné až po karbónové typy s inklinometrom v hodnote 200 eur. Všetko záleží len na vás. Odporúčané sú však teleskopické palice, ktoré sa dajú výškovo nastaviť. Mali by byť minimálne o 10-15 cm dlhšie ako tie lyžiarske a výhodou je aj dlhšia pogumovaná rúčka, ktorá pomôže hlavne ak traverzujete svah a na každej strane máte inú výšku terénu. V tom prípade nemusíte palice dĺžkovo upravovať, ale len posuniete ruku a tá sa vám nebude šmýkať.

Turistické teleskopické palice vám veľmi nepomôžu, keďže skialpinistické palice potrebujú široké košíčky na spodku palice, kvôli hlbokému snehu vo voľnom teréne. Aby sa vám palica nezabárala. Na úvodný skialp na zjazdovke vám však postačia aj dlhšie lyžiarske palice.

Nastaviteľnosť palíc oceníte hlavne v strmom teréne.

Skialpinizmus – ako začať? Nepovinná výbava

Ruksak – ďalšia nesmierne dôležitá časť výbavy, keďže väčšinu svojho dňa strávite aktívnym pohybom na horách. V ruksaku musíte mať pohodlne uložené všetko, čo môžete počas dňa potrebovať: náhradné oblečenie, univerzálny šrobovák, termosku, jedlo, hardshell bundu, lavínovú lopatu, lavínovú sondu, prilbu, lyžiarske okuliare či cepín. A to nehovoríme o častiach oblečenie, ktoré budete pri peknom počasí zo seba dávať dole. Preto odporúčame minimálne 25-35 litrový ruskak na denné výlety a väčší na tie viacdňové spojené s bivakovaním.

Ideál je, ak má ruksak popruhy, na ktoré môžete zvonka pripnúť prilbu či lyže v prípade, že budete musieť náročný či nezasnežený úsek prešľapať bez nich. V prípade, že vás skialpinizmus začne naozaj baviť a vy budete skúšať aj náročnejšie freeridové svahy v lavinóznom prostredí, oplatí sa priplatiť za lavínový ruskak. Ten v sebe ukrýva snežný airbag, ktorého princípom je v lavíne udržať vás na povrchu a nenechať sa zasypať. Jeho cena začína niekde na 400 eurách a viac, ale v rizikových situáciách vám môže zachrániť život.

Lavínová výbava – v prípade, že so skialpom len začínate a skúšať ho budete len na zjazdovkách tak túto časť výbavu nepotrebujete. Akonáhle sa však začnete vydávať do voľného terénu a žľabov, určite by vo vašom ruksaku nemal chýbať. Skladá sa z lavínovej lopaty, lavínovej sondy, lavínového vyhľadávača a malej pohotovostnej lekárničky. Avšak, nestačí ich len mať, dôležité je vedieť ich aj v krízových situáciách vedieť použiť. Preto odporúčame prihlásiť sa na lavínový kurz.

Skialpinizmus - ako začať?
V prípade, že sa chystáte do voľného terénu, lavínová výbava by nemala chýbať u vás ani u vašich parťákov

Prilba – na skialp existujú, tak ako takmer na každý šport, samostatné prilby. Využiť však bez problémov môžete aj tú lyžiarsku či ferratovú alebo lezeckú. Dôležité však je, aby ste ju so sebou mali. Aj nevinne vyzerajúci pád môže mať zlé následky. Spomeňte si len na prípad Michaela Schumachera.

Oblečenie – to je kapitola sama o sebe. Každá lyžiarska firma vyrába aj špeciálne oblečenie dizajnované na skialp, ktoré je vo svojej podstate úplne iné ako to na lyžovanie. Dôvod je prostý. Kým pri lyžovaní trávite väčšinu času sedením na sedačke či rýchlym zjazdom a potrebujete byť chránený pred zimou, pri skialpe je to presne naopak. Viac ako tri štvrtiny času strávite namáhavým stúpaním do kopca, pri ktorom sa väčšinou poriadne zapotíte. Oceníte preto vzdušné, ľahké a rýchloschnúce materiály. Základom by malo byť kvalitné technické termoprádlo, ako napríklad to od X-Bionic, ktoré sme využívali aj na našej expedícii cez Beringov prieliv. Vo vašom ruksaku by však nemalo chýbať náhradné oblečenie, aby ste sa na vrchole v prípade spotenia mohli na cestu dole prezliecť. Kvalitná nepremokavá a neprefúkavá bunda by tiež mala byť povinnou výbavou. Oceníte ju hlavne pri ceste dole.

Takže toľko o základných veciach, ktoré potrebujete na skialp. Ak si stále nie ste istý, či je to šport pre vás, odporúčame najprv požičať si set v jednej z požičovní. Alebo si kúpiť nejaký z druhej ruky. Lyžiarky si však dobre otestujte. Mali by vám sadnúť ako uliate. Ak sa vám páčil náš článok „Skialpinizmus – ako začať“ tak na ďalšie články z našej série o skialpinizme sa môžete tešiť už čoskoro.

Ak si medzitým chcete prečítať ďalšie články zo Slovenska, môžete tak spraviť na tomto odkaze.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.