Sedem najkrajších karibských pláží a morí

Mal som veľké šťastie, že som prešiel nielen všetky štáty na americkom kontinente, ale aj celý Karibik. Hoci patrím medzi tých, čo majú radi aktívne cesty, predsa som si len zaleňošil na nejednej pláži. Ktoré karibské pláže mi najviac utkveli v pamäti? Ktoré považujem za najkrajšie?

Tu treba povedať, že to, čo ja považujem za pekné, sa niekomu bude zdať menej zaujímavé. Berte to vyslovene ako môj rebríček a možno aj ako inšpiráciu.

Kde je vlastne Karibik?

Plocha Karibského mora je 2,754 mili. km² a maximálna hĺbka je 7 680 m v Kajmanskej priekope. Karibik je domovom vyše 9 % koralových útesov sveta (celková plocha približne 50-tisíc km²). Väčšinu koralov nájdeme v okolí ostrovov a pri pobreží strednej Ameriky. V Karibiku sa nachádza 12 štátov a niekoľko závislých území. Takže karibské more je ohraničené celým karibským zálivom od Mexika cez Belize, Panamu, Kolumbiu… až po Floridu.

Teplota vrchných vrstiev vody Karibského mora je v letných mesiacoch 24 – 28 °C, v zime 25 °C, slanosť vody je 36 ‰. Karibské more je jedno z najteplejších morí na svete a taktiež more s častým výskytom tropických hurikánov a búrok.

Belize

Tento malý stredoamerický štátik, ktorý voľakedy patril britskému impériu, má nielen krásne ostrovčeky, pláže, ale aj bohatý podmorský svet. Korálová bariéra, ktorá sa ťahá celým pobrežím Belize, právom patrí medzi najkrajšie na svete. Mne sa najviac páčilo pri Blue Hole, kam sa dostaneš počas celodenného výletu. Potápanie sa či šnorchlovanie s korytnačkami, rajami či korálovými žralokmi patrilo medzi to najkrajšie, čo som v Karibiku zažil. Ak plánuješ cestu do Mexika ‒ Cancúnu, porozmýšľaj aj nad alternatívou menom Belize.

Sedem najkrajších karibských pláží

Svätý Vincent a Grenadíny

Konkrétne ostrovčeky Tobago Cays a Mayreau. Tyrkysové more, biely piesok, plávajúce korytnačky vedľa teba, príjemné more bez vĺn… Ani fotka nevie vystihnúť tú krásu, ktorá tu existuje. Svätý Vincent sa dlhodobo objavuje v rôznych súťažiach o najkrajšie pláže sveta.

Sedem najkrajších karibských pláží a morí
Sedem najkrajších karibských pláží a morí

Ako sa vieš na ostrovy dostať? Pozri podrobné rady tu.

Grenada  La Sagesse

Pláž La Sagesseje pre mňa presnou definíciou Karibiku. Väčšina karibských pláží sa mi páči tým, že sú také divoké. Neupravované, žiadne ležadlá a ak spadne kokosový orech, bude tam dovtedy, kým ho neodprace morská voda. Ostrov Grenada je známy svojou najlepšie zachovanou tropickou prírodou v celom Karibiku a vodopádmi. Keď som sa tu túlal celé tri dni, narazil som na túto peknú pláž, kde si každý nájde svoju kokosovú palmu a výhľad na niečo krásne menom Karibik.

Sedem najkrajších karibských pláží a morí

Ako sa vieš na ostrovy dostať? Pozri podrobné rady tu.

Kuba  Santa Maria

Každý pozná Varadero, ale ak hľadáš kubánsky raj, tak choď na Santa Mariu! Hotely tu nie sú také natlačené jeden na druhom a aj hostí je tu oveľa menej. Veď donedávna bolo toto miesto vyhradené len pre kubánske politické špičky. Santa Maria je ostrov spojený s najdlhším mostom na Kube a nachádza sa v zátoke, takže vám nehrozia také veľké vlny ako na Varadere. Okrem toho aj služby hotelov sú tu na oveľa lepšej úrovni ako na svetoznámom mieste vo Varadere. Ja osobne oceňujem hlavne fakt, že tu máš oveľa väčší pocit komfortu a je tam menej ľudí. Aj piesok je tu čistejší a krajší ako na Varadere.

Sedem najkrajších karibských pláží a morí

Viac informácií o Kube nájdeš tu.

Bahamy  The Exumas

Keď sem letíš miestnymi aerolínkami, už z výšky niekoľko kilometrov ti máva do okien tyrkysové more. Vieš, koľko odtieňov má tyrkys? Príď sa sem pozrieť! Že mne sa to bude páčiť rovnako ako výhľad na himalájske osemtisícovky… Prečo nie?!:)

Sedem najkrajších karibských pláží a morí

Martinik

Tento ostrov patrí Francúzsku a dostaneš sa sem veľmi jednoducho priamou linkou z Paríža. Krásne pláže som nenašiel pri hoteloch, ale až vtedy, keď sme si s kamarátmi prenajali auto a pobehali celú severnú časť ostrova, kde je veľa krásnych pláží. Nakúpili sme si víno, bagety a celý deň sme trávili čas na opustených plážach, ktorých tu nájdeš habadej. A tu je aj tá odpoveď, čo tiež považujem za krásne. Keď je okolo mňa pokoj, počujem príboj mora a môžem sa poprechádzať do zbláznenia po prázdnych plážach.

Sedem najkrajších karibských pláží a morí

Nikaragua  Kukuričné ostrovy

Kto hľadá miesto, ktoré nie je až také drahé, je tam málo ľudí a hlavne je tam krásne, nech sa pozrie bližšie na Kukuričné ostrovy, ktoré patria Nikarague. Ak sa sem už dostaneš, zostaň tu minimálne 5 dní. Nie je tu síce toľko atrakcií ako niekde inde v Karibiku, ale ty budeš riešiť len jednu jedinú vec. Či si dáš na večeru rybu alebo krevety. Sem sa chodí odpočívať a nenaháňať sa. Keď som tu bol prvýkrát, nebol tu ani mobilný signál.

Sedem najkrajších karibských pláží a morí

Ako naplánovať cestu po Karibiku? Pozri na cestovateľské rady sem.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.