Video: Santorini očami slovenského filmára

Santorini je skupina ostrovov v Grécku na rozhraní Egejského a Krétskeho mora. Terajšie súostrovie je zvyškom veľkého sopečného ostrova Thera, ktorého stred bol zničený mohutným výbuchom, po ktorom ostali z ostrova len jeho obvodové časti, obklopujúce až 400m hlbokú lagúnu. Bol to jeden z najsilnejších výbuchov známym človeku, ktorý svojou silou mnohonásobne prevýšil výbuch sopky Krakotoa v roku 1883. Súostrovie má dnes cca 10 000 stálych obyvateľov.

Ale teraz pekne na začiatok. Pred letom na Santorini sme sa spolu s priateľkou na dva dni zastavili v Aténach. Navštevujeme centrum, Akropolu a večer odlietame na malý sopečný ostrov Santorini. Na ostrove sa najviac vyplatí prenajať scooter, ktorý sa stal našim spoločníkom na najbližší týždeň. Niekoľkokrát sme prebehali celý ostrov a navštívili miesta ako Perissa, Oia, Fira, Red Beach, Kamari. To najlepšie však prišlo nakoniec, bola to miestna Veľká noc. Večer po západe slnka v náš posledný deň sa všetci obyvatelia presunuli do dedinky Pyrgos, ktorá sa nazýva aj druhá Oia. Po celej dedinke boli tisícky kahancov, ktoré boli v noci zapálené a tak osvetlili celú dedinku. Z diaľky to vyzeralo, ako keby celý Pyrgos horel. Nádhera!!

Patrik Paulínyi

Narodil som sa v roku 1990, v meste Liptovský Mikuláš. Počiatok mojej tvorby, prvotne hlavne fotografickej, silným spôsobom ovplyvnila moja láska k športu a k prírode, ktorá ma obklopovala všade navôkol. Neskôr som však zatúžil do statických snímkov vniesť dynamiku a napätie. Začali vznikať moje prvé dokumentárne filmy. V roku 2013 som s dokumentárnym filmom Nad nami vyhral na festivale Hory a mesto v Bratislave cenu pre začínajúceho filmára a v roku 2014 som úspešne ukončil magisterské štúdium filmovej dokumentárnej tvorby na Akadémií Umení v Banskej Bystrici. Mojím najnovším filmom je Just go, ktorý doslova obletel celý svet prostredníctvom filmových festivalov a médií, kde je momentálne prezentovaný a taktiež získal niekoľko ocenení v USA i v Európe. V súčasnej dobe všetky moje financie putujú do cestovania. Spoznávanie ľudí, ich zvykov a kultúry je mojou najväčšou inšpiráciou do budúcej tvorby. Dokumentárny seriálWhat I’ve seen predstavuje krajiny, ktoré sa mi podarilo navštíviť. Týmito videami sa snažím vizuálne a temporytmicky zachytiť emócie, ktoré vo mne krajina zanechala.

Viac Patrikovej tvorby nájdete na http://patrikpaulinyi.com/ a alebo ho sledujte na https://www.facebook.com/Patrikpaulinyivideo/  a na jeho instagrame
https://www.instagram.com/patrikpaulinyi/.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.