Rozhovor: Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí

Čo vznikne, keď sa spojí láska k horám s fotografickým talentom? Predsa zábery fotografa Šimona Trnku, ktoré nedávno zaujali aj britský denník Daily Mail.

Na internete kolujú tvoje nádherné fotografie zo Slovenska. Ktorý kút máš najradšej a kam sa najradšej vraciaš?

Som Žilinčan, malú Fatru mám ako na dlani, dokonca ju vidím priamo z okna domu, preto ma to už od malička ťahá najviac tam, poznám skoro každú cestičku a cítim sa v nej naozaj ako doma. Veľký Rozsutec je taký symbol Malej Fatry a najkrajšie chvíle a zábery som strávil práve tam. Na druhej strane ma lákajú aj veľké hory, na Slovensku určite Vysoké Tatry a ich najvyššie štíty, niektoré už mám zbehnuté, ale veľa ma ich ešte čaká. Rád by som začal najmä s vysokohorskou turistikou, kde už je potrebné aj horolezecké vybavenie a otvárajú sa úplne nové možnosti a výzvy.

Nad ktorým záberom si strávil najviac času? Myslím tým, že si chcel niečo odfotiť, ale bolo napríklad zlé svetlo.

Nie som typ fotografa, čo čaká na jednom mieste na určitý okamih. Rád som v pohybe a fotím z rôznych uhlov, rôzne kompozície, nemám zatiaľ vysnívanú fotku na konkrétnom mieste, ktorú by som chcel cvaknúť. Zastavím sa až na vrcholku hory kde rozložím statív a vychutnávam si výhľady na plno. Ale najviac mi dajú zabrať fotky nočnej oblohy a najmä mliečnej dráhy. Naposledy ma potrápila fotka celého oblúku Mliečnej dráhy ponad Vysoké Tatry, ktorú som fotil z Kriváňa. Fotenie priamo na mieste trvalo asi 10 minút so všetkými nastaveniami a spracovanie na PC cca pol hodinu. Pri tejto fotke som sa natrápil keďže je spojená z 12 vertikálnych fotiek a potreboval som doladiť spoje aby vyzerala ako tak obstojne.

Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí

Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí

Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí

Ako fotíš najradšej? Aké typy fotiek ťa najviac bavia?

Rodičia ma už od mala brali často do hôr, na turistiku alebo lyžovať, táto záľuba mi ostala, preto na mojich záberoch sú najmä fotky z turistiky v našich horách, východy a západy Slnka alebo mliečna dráha, ktorá ma fascinuje už veľmi dlho a vždy keď sa fotiť dá a počasie spolupracuje, snažím sa byť na horách vo vyššej nadmorskej výške bez svetelného smogu z miest.

Ktorý svoj záber považuješ za najlepší?

Najlepší záber to nie je, ale môžem ho pokojne definovať ako svoj životný záber zatiaľ, je veľkou raritou na území Slovenska a spočiatku som ani neveril, že to je pravda, čo fotím. Vyskytuje sa u nás len raz za pár rokov a vtedy sme boli v správnom čase na správnom mieste. Hovorím o záberoch polárnej žiary, konkrétne počas výšľapu v Malej Fatre v marci 2015. S kamarátom sme sa okolo polnoci vybrali na Veľký Kriváň fotiť východ Slnka a počas výšľapu sme zažili oveľa väčšie divadlo. Celé pozorovanie polárnej žiary netrvalo dlho, ale nikdy na to nezabudneme.

Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí
„Oblúk mliečnej dráhy. Fotografia, s ktorou som sa vytrápil,“ hovorí Šimon Trnka.

Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí

Čo by si chcel v najbližšej dobe odfotiť resp. čo je tvoj sen?

Slovenské turistické trasy už mám celkom pochodené, pomaly sa zmenšuje počet aj nenavštívených vrcholov, preto by som rád obohatil zbierku aj o zahraničné výstupy. Tento rok by to mohol byť napríklad Grossglockner, najvyšší vrch Rakúska, alebo výstupy v Talianskych Dolomitoch, možno sa podarí aj opakovaný výstup na Triglav v Slovinsku. Ale ani jeden z nich nie je môj naozajstný sen, snom je napríklad dostať sa na Elbrus a Mont Blanc v Európe, Pik Lenina a horu Fuji v Ázii, fotiť na Lofotách, Islande, prejsť Južnú Ameriku a Nový Zéland a veľa iných. Tak dúfam, že sa pomaly budú plniť.

Ktorý záber sa dostal na známu stránku a bol ocenený?

V doterajšej „kariére” amatérskeho fotografa si vážim pár momentov, kedy sa moje fotky dostali aj za hranice Slovenska. Moje články boli dvakrát zdieľané na veľkom serveri zvanom Bored Panda, odkiaľ čerpá inšpirácie veľa webov po celom svete, a tak sa fotky dostali aj ďaleko do zahraničia. Z tých exotickejších krajín to boli napríklad Mexiko, Hong Kong, Spojené Arabské Emiráty, Taiwan, India, Argentína a kopec ďalších v Európe, Amerike aj Ázii. Zároveň sa ozvala redakcia francúzskeho časopisu Phototech, v ktorom som prezentoval výlety v našich horách na 10 stranách. Poslednou čerešničkou na torte je britský denník Daily Mail, ktorý mal záujem aj o rozhovor a publikoval článok aj s fotkami na webe.

Akým fotoaparátom fotíš?

Nikon D750 + Nikkor 24-120 F4 VR a Samyang 14mm F2.8

Koľko času zoberie taká úprava fotky? Koľko času zoberie pretriedenie, úprava fotiek z „výletu“?

Úprava veľa času nezaberie, v mojom prípade zaberie väčšinu času výber finálnych fotiek. Z niektorých výletov mám nacvakaných aj viac ako 200 záberov a na svetlo sveta sa dostane možno 50, niekedy ani to. Dôležité je preto vybrať tie správne. Úprava fotky zaberie pár minút, zložitejšie zdĺhavejšie úpravy sú pri záberoch Mliečnej dráhy.

Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí

Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí

Akú chybu robia podľa teba najčastejšie začínajúci fotografi?

Neviem či chyby, na začiatku to nie sú chyby, na začiatku to sú skúsenosti, ktoré fotografi získavajú. Podľa mňa si ale veľa z nich myslí, že keď si kúpia zrkadlovku, ich fotky budú zo dňa na deň dokonalé. Bohužiaľ to tak nie je. Ja som si kúpil prvú zrkadlovku v roku 2012 a ani teraz nemôžem tvrdiť že fotím bez chýb. Je za tým veľa práce, veľa fotenia, veľa hodín strávených za PC. Takže moja rada pre fotografov je hlavne fotiť, skúšať upravovať fotky vo fotografických programoch a pozerať videá na internete alebo čítať odbornú literatúru, kde sa dozvedia nové postupy, alebo utvrdia staré, aby ich fotky niečím vynikli a vedeli sa odlíšiť od množstva ďalších fotografov.

Je lepšie začať pre amatéra s automatikou?

Prvý rok som fotil na automatike do jpgčka a fotky vôbec neupravoval. Ale ako som bol starší, začal som pozerať videá, čítať o fotení a zmenil som názor. Už fotím len do RAWu a väčšinou na Ačku (priorita clony), nočné fotky prepínam na manuál. Ale ja som možno špecifický typ, nikdy by som nepovedal že si založím fun page na facebooku a budem fotky prezentovať širokej vrstve ľudí. Skôr som bol introvert a vždy som sa len smial, keď mi známi hovorili že si mám založiť fun page 🙂 Teraz zisťujem, že to nebol až taký zlý nápad a prináša veľa ďalších možností a výhod.

Tvoj prvý fotoaparát?

Nikon D5100

Čo je tvoj najväčší fotografický sen?

Moj fotografický aj životný sen je rovnaký, cestovať a vidieť čo najviac zaujímavých miest na svete, to, že ich aj odfotím bude len bonus navyše.

Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí

Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí

Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí

Šimon Trnka

Jeho zábery zo slovenských hôr zaujali aj v zahraničí27-ročného Žilinčana nebaví spať doma, skôr si vychutnáva život zo spacáku a s foťákom v ruke. Najkrajšie zážitky mu dáva príroda, východy Slnka, západy Slnka a milióny hviezd na oblohe sú to, čo zbožňuje. Fotografie Šimona Trnku môžete sledovať aj na https://www.facebook.com/simontrnkaphotoadventures/.

Autor: Travelistan

Foto: Šimon Trnka

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.