Rozhovor: Cestovanie v Somálsku patrí medzi najnebezpečnejšie na svete

Slovák Peter Gregor navštívil už nejednu ,,šialenú" destináciu. Pred pár dňami sa vrátil zo Somálska a navštívil miesta, kde dlho nestála noha cudzinca. Prečo sa rozhodol navštíviť Somálsko? Čo ho k tomu viedlo? A aké sú jeho poznatky? Exkluzívny rozhovor na stránkach Travelistanu.

Prečo práve Somálsko?

Táto krajina vo mne už rezonovala 3 roky od chvíle, kedy som pracoval ako dobrovoľník v Keni. Už vtedy som chcel navštíviť východ krajiny, kde žila početná komunita Somálcov. Nakoniec som cestu nezrealizoval, pretože som na to nemal čas – práca to bola časovo náročná. Už vtedy som ale vedel, že sa do Somálska pozriem, dokonca som si pre túto príležitosť dal vyrobiť náramok s farbami somálskej vlajky. Asi mesiac pred cestou som začal viac študovať fakty o krajine, zistil som, že Somálsko má bohatú históriu a oblasti, kde sa turista nepozrel aj 30 rokov. A to ma veľmi lákalo.

Rozhovor: Cestovanie v Somálsku patrí medzi najnebezpečnejšie na svete

Kde si to presne bol? Veľa cestovateľov navštívi ,,Somaliland“, ale samotné Somálsko nie…

Áno, Somaliland som zámerne vynechal kvôli „prístupnosti“, hoci sa dá považovať za súčasť Somálska. Chcel som zažiť však to skutočné a nepoznané Somálsko so všetkým, čo to obnáša, vrátane nepohodlia spojeného s neustálou kontrolou. Napadlo ma, že návštevou hlavného mesta nemôžem spoznať krajinu vo svojej celistvosti. Rozhodol som sa teda cestovať i do iných oblastí, a to konkrétne do Puntlandu na severe a Jubbalandu na juhu. Ukázalo sa to, ako dobrá voľba.

Rozhovor: Cestovanie v Somálsku patrí medzi najnebezpečnejšie na svete

Ako sa tam dá dostať? Čo všetko potrebuješ?

Individuálna cesta je prakticky nemožná – práve kvôli bezpečnosti, ktorá je v istých oblastiach, vrátane hlavného mesta, diskutabilná. Existuje zopár agentúr, ktoré zabezpečia pohyb turistu prakticky všade, kde si zmyslí. Okrem skúseností s podobným typom krajín, človek potrebuje aj pekný balík peňazí. Spiatočná letenka z Viedne s prestupom v Istanbule a Džibuti vyjde na 1000 eur. Vnútroštátne lety tiež nie sú lacnou záležitosťou.

Ako je to s bezpečnosťou?

V hlavnom meste som sa veľmi bezpečne necítil. Bombové útoky sú relatívne časté, aj keď bezpečnostná situácia je neporovnateľná so situáciou spred roku 2012, kedy boli boje na dennom poriadku. Ak sa však chcete prechádzať voľne po meste, nedá sa, je to absolútne vylúčené. Môj sprievodca vravel, že keby som sa rozhodol pre obyčajnú pochôdzku v uliciach Mogadiša, skôr či neskôr by ma určite niekto zastrelil. Možno som naivný a neverím tomu, každopádne, neignorujem odporúčania miestnych za žiadnych okolností. Bezpečnostná situácia v oblasti Puntlandu a Jubbalandu je omnoho lepšia, ale ozbrojenú eskortu potrebujete aj tam. Všetko je ale voľnejšie a vidno to aj na ľuďoch.

Rozhovor: Cestovanie v Somálsku patrí medzi najnebezpečnejšie na svete

Napriek tomu, že si mal ozbrojený sprievod, mal si kontakt s domácimi? Ako ťa brali?

Kontakt s domácimi je pri mojich cestách prvoradý, preto som naliehal na svojich sprievodcov, aby sme čo najčastejšie navštevovali miesta, kde sú ľudia. Nie vždy mi vedeli vyhovieť – práve kvôli bezpečnosti. Plnohodnotné rozhovory – tie som absolvoval so sprievodcami a hosťami v hoteloch. Ľudia vonku ma brali vcelku normálne, niektorí si ma dokonca nevšímali – ťažko povedať prečo. Či sa skrátka nechceli rozprávať s belochom alebo ma iba neriešili. Na juhu krajiny som zažil presný opak. Vyzeralo to tak, že mnoho ľudí tam ešte nikdy nestretlo belocha – aspoň takého, ktorí sa voľne pohybuje po kraji. Čudovali sa, akú mám bielu kožu, podaktorí si mysleli, že som iba černoch s kožnou chorobou.

Rozhovor: Cestovanie v Somálsku patrí medzi najnebezpečnejšie na svete

Navštívil si takisto Afganistan, Irak…Ak porovnáš so Somálskom, čo je viac nebezpečnejšie? Zážitkovejšie?

Somálsko je určite v škále bezpečnosti na tom najhoršie. V krajine vládla skoro 30 rokov anarchia, neexistovala tam vláda a klanoví vodcovia bojovali medzi sebou, čím trpeli najviac obyčajní ľudia. Až v posledných rokov sa dá hovoriť o akejsi kontrole nad celou krajinou. V Afganistane i Iraku sú rozsiahle oblasti, kde sa môžete pohybovať voľne. V Somálsku, až na oblasť Somalilandu, je táto možnosť neprípustná. Z hľadiska bezpečnosti hodnotím najpozitívnejšie Irak a čo sa týka zážitkov, taktiež. Také pamiatky ako v Iraku nenájdete nikde na svete.

Mogadišo – hlavné mesto Somálska. Ako by si ho opísal?

Typické africké mesto pomaly prebúdzajúce sa k životu – centrum mesta vyzerá ako po apokalypse, zničené a rozstrieľané budovy, historické pamiatky v dezolátnom stave. Sú tu ale aj novovybudované štvrte, trhy praskajú vo švíkoch a nie je ojedinelé vidieť luxusné autá preháňajúce sa po uliciach.

Rozhovor: Cestovanie v Somálsku patrí medzi najnebezpečnejšie na svete

V čom si býval a ako vyzerá cestovný ruch ak sa dá o niečom takom rozprávať.

Býval som v najlepších hoteloch na somálske pomery. Cestovný ruch tam de facto neexistuje. Domáci ale radi cestujú na pláže a do rôznych oddychových rezortov aj s rodinami.

Máme nejaký zaužívaný mýtus o Somálsku?

Určite. Somálci sú chudí a nemajú čo jesť. Fakt, videl som tam väčších ľudí ako u nás na Slovensku a sú to gastronomickí labužníci. Mäso je tam na dennom poriadku. Ťava, ryby a koza sú vo veľkom konzumovateľné.

Čo ťa asi najviac prekvapilo, čo si nevedel?

Pred cestou som nemal žiadne očakávania. Už viem, že skutočnosť je vždy iná ako predstava. Prekvapila ma ale nádherná príroda – hlavne v okolí mesta Kismayo, nedotknuté pláže, tá najčervenšia zem, akú som kedy videl a lahodná chuť ťavieho mlieka.

Rozhovor: Cestovanie v Somálsku patrí medzi najnebezpečnejšie na svete

Rozhovor: Cestovanie v Somálsku patrí medzi najnebezpečnejšie na svete

Kam sa najbližšie chystáš?

Do úplne bežnej destinácie – do Iránu. Náš cieľ bude najvyššia hora krajiny a celého Stredného východu – Damávand.

Čo by mal vedieť cestovateľ, keby chcel ísť do Somálska?

V prvom rade, že by tam nemal chodiť ? Seriózne. Mal by sa psychicky pripraviť na kontroly a neustálu prítomnosť zbraní, na absenciu slobodného pohybu a nevyjadrovať sa kriticky k islamu – je to jeden z najortodoxnejších národov v celom moslimskom svete. Rešpekt k miestnym je tiež na mieste – pomôže to prekonať mnoho nepríjemností.

Chceš navštíviť bezpečnú časť Somálska – Somaliland? Na stránke Travelistanu nájdeš najpodrobnejšie cestovateľské rady. Všetky informácie nájdeš tu.

Peter Gregor – je milovník netradičných dobrodružstiev, objaviteľ nepoznaného a večný hľadač. Rád o svojich cestách prednáša a prináša pozitívne informácie o krajinách, ktoré v očiach verejnosti neprinášajú nič dobré.

Peter Gregor – je milovník netradičných dobrodružstiev, objaviteľ nepoznaného a večný hľadač. Rád o svojich cestách prednáša a prináša pozitívne informácie o krajinách, ktoré v očiach verejnosti neprinášajú nič dobré. Petrove cesty môžeš sledovať aj na stránke http://www.cestovatelskeprednasky.sk/

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.