čo vás najviac zaujímalo

Máme za sebou rok 2023 a je čas na rekapituláciu. Ako sa nám darilo? Kde sme to vlastne boli a čo máme v pláne na rok 2024?

Travelistan vznikol v roku 2015 a spočiatku sme sa zamerali na cestovateľské články a itineráre. Neskôr sme sa rozhodli, že vytvoríme cestovku. Cez ňu budeme organizovať cesty do krajín, ktoré máme radi a v ktorých vieme garantovať nezabudnuteľné zážitky. Ale poďme sa najprv pozrieť na to, ktoré články boli na našom/vašom blogu najčítanejšie.

čo vás najviac zaujímalo

Keď sme v spomínanom roku 2015 vytvorili Travelistan, chceli sme sa stať najčítanejším cestovateľským blogom na Slovensku. Každý rok sme rástli ale úprimne – mysleli sme si, že čítanosť za rok 2022 len tak ľahko neprekonáme. Takmer 1,7 milióna prečítaní bola pri zrode Travelistanu priam neprekonateľná méta. A hľa – za rok 2023 sme prekročili dva milióny prečítaní! Za to neďakujeme len vám, našim fanúšikom a čitateľom, ale aj našej novej posile Blanke, ktorá sa pridala do nášho tímu a spoločne sme napísali 186 článkov z celého sveta.

Aký je rebríček piatich najčítanejších článkov?

1. Chorvátske mestečko, ktoré nabralo na popularite – napriek tomu, že sa zameriavame na exotiku, článok o mestečku pri jadranskom mori si prečítalo takmer 100-tisíc čitateľov. Celý článok od našej Blanky si môžete prečítať tu.

čo vás najviac zaujímalo
Village of Soline bay on Dugi Otok island, archipelago of Dalmatia, Croatia

2. Turkménsko sa tento rok otvorilo svetu a nám sa ako prvej slovenskej skupine podarilo nielen dostať do jednej z najmenej navštevovaných krajín, priniesli sme však aj reportáž o novopostavenom, ale opustenom meste Arkadag.

čo vás najviac zaujímalo

3. Počuli ste o meste duchov Varosha na Cypre? Hoci bol článok napísaný v roku 2022, táto reportáž si udržala čítanosť medzi vami, čitateľmi aj preto, že si môžete pozrieť video a dostanete niekoľko cestovateľských rád.

čo vás najviac zaujímalo

4. Afganistan sme s Travelistanom navštívili celkovo sedemkrát a teší nás, že naše vedomosti, postrehy a hlavne súvislosti zaujali aj slovenské médiá. Článok o novom postavení žien pod vládou Talibanu vás jednoducho nenechá chladnými.

5. Aké to je, keď vás v hoteli odpočúvajú? Prečo sa v Turkménsku pestujú takéto praktiky? Dokázali by ste sa nad to povzniesť?

Podcast

Keď za nami prišiel Paľo Bruchala s nápadom na cestovateľský podcast, ja (Martin Navrátil) som príliš neveril, že by tie naše cestovateľské zážitky niekoho bavili. Som nesmierne rád, že som sa mýlil a vy, naši poslucháči, ste vystrelili podcast CHOĎ DO… na prvé miesto v rámci cestovateľských podcastov. Za rok 2023 si naše rozprávanie vypočulo vyše 1,5 milióna poslucháčov a v rámci Zapo – Zábava v podcastoch – sme sa umiestnili na slušnom ôsmom mieste. Ďakujeme!

YouTube

Nie, nehráme sa na youtuberov, vybrali sme sa cestou, že chceme priniesť autentické zábery (preto sa vás na našich sociálnych sieťach často pýtame na názor, ktorý nás posúva ďalej). Oproti roku 2022 sme narástli dvojnásobne (čo sa týka odberateľov), natočili sme 59 videí od Islandu cez Južný pól až po Tichomorie a prekročili sme dva milióny videní.

Premietania, prednášky a akcie v školách

Premietania nás neskutočne bavia. Stále tvrdíme, že nemôžete rásť, ak neprídete k ľuďom. Nechceme iba hovoriť o zážitkoch, ale aj odpovedať na vaše otázky. Premietania v našom podaní musia byť zážitkom. Uskutočnili sme 67 premietaní po celom Slovensku, pri ktorých nás sledovalo cca 15-tisíc ľudí. A viete, čo nás baví najviac? Keď prednášame v školách. Mnoho ľudí sa čuduje, že to robíme zadarmo, ale toto je naša filozofia. Chceme vrátiť školám to, čo sme získali a tak trochu priložiť ruku k všeobecnému vzdelaniu, Na konci roka 2023 sme urobili 23 prednášok pred vyše tisíc študentami. Viete, ktorá prednáška bola najžiadanejšia? Žiaden Južný pól, ale kultúrne rozdiely. Aj v roku 2024 vycestujeme do ďalších kútov Slovenska.

Btw, premietania pre štátne školy boli, sú a budú zadarmo.

Travelistan ako cestovná kancelária

Minulý rok sme navštívili všetky kontinenty sveta. Najprv sme pre našich klientov pripravili cesty do Antarktídy, nato do Južnej Ameriky, opäť sme zorganizovali úspešné cesty na Sokotru, do Číny, do Tibetu, Maroka, Japonska, Jordánska, Strednej Ázie (ako prvá CK po covide sme zorganizovali trip do Turkménska), Ghany, Nigérie… Tých ciest bolo veľmi veľa a už teraz sa môžete tešiť na ďalšie cestovateľské novinky. Napríklad na splav Amazonky, na Tichomorie, Indonéziu… Bude toho veľa.

Samozrejme, že všetko toto by sme nedokázali sami odsprevádzať, a preto do nášho Travelistan tímu pribudli ďalší sprievodcovia – kamaráti, ktorí sa s vami úspešne rozbehli do celého sveta.

Aké expedície chystáme?

Už teraz je jasné, že sa zúčastníme na najväčšom sviatku na tejto planéte, Khumb Mela, ktorý sa uskutoční v Indii. Pripravujeme cestu do vnútrozemia Líbye a možno sa podarí aj… Ale to prezradíme, až keď dostaneme všetky povolenia, lebo aj týmto sa živíme. Vybaviť nevybaviteľné a posunúť sa zas niekam inam.

Mimochodom – cesty do Afganistanu, Iraku, Líbye, Sýrie, Somálska atď. robíme len pre skupinky ľudí, ktorí sa poznajú. Ak preto so svojimi kamarátmi hľadáte nejakú netradičnú cestu a netrúfate si ju zorganizovať sami, prosím, napíšte na martin@travelistan.sk

Čo dodať na záver? Ďakujeme vám za všetko a prajeme vám, aby sa vám splnili všetky cestovateľské sny a priania.

Váš tím Travelistan (Martin, Peťo, Samo, Blanka, Veronika, Martin B., Dominik, Valika a Katka)

Všetky články a zájazdy si viete samozrejme prečítať a pozrieť na www.travelistan.sk

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.