Raj, ktorý ročne objaví len 8-tisíc turistov. Ostrov Atauro tromfne aj Bali

Raj, ktorý ročne objaví len 8-tisíc turistov. Ostrov Atauro tromfne aj Bali

A možno je to dobré, že sem chodí tak málo ľudí. Radšej zostaňte na Bali, kde vás bude rozčuľovať ten dav turistov, plné bary opitých ľudí a preplnené pláže. Ja som si svoj raj objavil. Volá sa Atauro.

Mňa ostrov Bali vôbec nebaví. Na jednej strane som prekvapený ako vie marketing fungovať a dokáže nahnať desaťtisíce cestovateľov na miesto, ktoré je skôr pre milovníkov surfovania a na druhej strane som fascinovaný, ako ľudia hľadajú niečo neturistické a stále idú na miesta, ktoré sú na popredných priečkach turistického priemyslu. 

Pritom je toľko miest na planéte zem, o ktorých ľudia takmer vôbec netušia. A ani ja som nevedel, že nejaký ostrov Atauro existuje, kým som sa nevybral na mesačnú cestu po Tichomorí. Tento mesiac som si zaumienil, že pôjdem po krásnych plážach a na miesta, ktoré patria medzi top destinácie v potápaní a šnorchlovaní.

Raj, ktorý ročne objaví len 8-tisíc turistov. Ostrov Atauro tromfne aj Bali

Skutočný raj je pod hladinou

Lietadlo na pravidelnej linke Denpasar – Dili je takmer prázdne a mňa čaká 90-minútový let do najmladšieho ázijského štátu. Východný Timor bol dlho okupovaný Indonéziou až kým za pomoci Austrálie nezískalo nezávislosť v roku 2002. „Ľudia sa sem stále boja ísť a myslia si, že je tu vojna,“ posťažuje si Ignácio pri čiernom čaji.

„Ročne sem príde len 8-tisíc turistov z celého sveta a pritom máme čo ponúknuť.“ Keď vidím hlavné mesto Východného Timoru, tak pochybujem o slovách môjho nového kamaráta. Zhluk betónových nevábnych budov a medzi nimi sú sochy z čias boja za nezávislosť.

Tým skutočným pokladom je však ostrov, ktorý je od Dili len 23 kilometrov – Atauro. Ostrov bol vyhlásený za najbohatšie miesto na podmorský svet poprednými univerzitami. Na malom priestore tu nájdeš 643 druhov rýb a najviac druhov korálov na svete. Každý týždeň tu smeruje viac univerzitných profesorov ako turistov, aby sa mohlo pozrieť na ten zázrak pod hladinou mora.

Raj, ktorý ročne objaví len 8-tisíc turistov. Ostrov Atauro tromfne aj Bali
Pláže vás nenadchnú, ale podmorský svet áno:)

Najkrajšie akvárium na svete

Aj ja som nedočkavý a keď po hodinovej plavbe zhadzujem batoh na bielu pláž, skáčem čo najrýchlejšie do mora. A to čo vidím, mi vyslovene vyráža dych. Vyzerá to tu, ako keby som sa potápal v tom najkrajšom akváriu na svete. Červené, modré, zelené korále a medzi nimi rybky rôznych tvarov a farieb.

Už chápem prečo to tu Darwinská univerzita nazvala rajskou záhradou. Môžeš sa tu potápať hodiny a vždy narazíš na niečo, čo si ešte nevidel. Raz okolo mňa plávajú žlté rybky s čiernym pruhom a naraz ich vystriedajú maličké tyrkysové čudá. Sem tam ma sledujú iné morské živočíchy, ktoré sa schovali za ružovým korálom, ktorý sa jemne vlní v tyrkysovej vode.

V tom domorodec zakričí z lode, že v diaľke skáče roj delfínov. Neviem, či dokážem absorbovať toľko vnemov naraz. Nechápem, prečo niečo tak krásne je mimo záujmu. Keby toto vedeli tí ľudia na Bali, už by chápali, akú chybu spravili. A možno je to dobré, že sem chodí tak málo ľudí. Radšej zostaňte na Bali, kde vás bude rozčuľovať ten dav turistov, plné bary opitých ľudí a preplnené pláže. Ja som si svoj raj objavil. Volá sa Atauro.

Všetky cestovateľské rady na Atauro nájdete tu

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.