Prečo sa vybrať na ročné cestovanie?

Ako by ste zareagovali vy, keby vám vaši blízki oznámili, že idú na rok cestovať napríklad po legendárnej hodvábnej ceste? Čo by ste povedali? My sme sa stretli hlavne s pozitívnymi ohlasmi, ktoré neskôr prešli do všeobecného povzdychu, že to je nielen ich sen, ale hlavne, že túžia vycestovať v blízkej budúcnosti aj oni.

„Tak prečo nevycestuješ?“ „Vieš, musím ešte doma niečo dokončiť, našetriť, teraz nemám čas a hlavne, nie som na to pripravený,“ odpovedajú mnohí.

Pochopiteľne, že ľahko sa hovorí bezdetným a bez hypotéky, ale keď neočakávate žiaden prírastok a ani nie ste zaťažení hypotékou, prečo to nespraviť okamžite?

Veľa ľudí reaguje nasledovne:

  1. Cestovanie je o peniazoch – pochopiteľne je, ale nie je to žiadna závratná suma a nemusíte nutne bývať v stanoch a využívať to najlacnejšie. Keď je váš osobný štandard vyšší, cena bude vyššia. Ale celkovo platí hlavne pre Áziu, že životné náklady sú menšie ako napríklad v Chorvátsku a dokonca na Slovensku. Dnes už existuje toľko možností ako ušetriť a pritom neznížiť zo svojho štandardu. Ak cestujete vo dvojici, náklady idú výrazne dole za ubytovanie. Tak napríklad za 40 -50 eur/deň na dvojicu v juhovýchodnej Ázii dokážete pokryť všetko od ubytovania, cez dopravu a jedlo. Niekedy Slovák reaguje, že nemá toľko peňazí. Vo svete je mnoho mladých nielen Angličanov, Nemcov, Talianov, ale aj Rusov, ktorí si na brigáde doma niečo našetrili a vyšli do sveta. Ak sa uskromníte a nedáte si to pivko, kávu a nemusíte lepší hotel, náklady vám pôjdu výrazne dole.
  2. Cestovanie je o jazyku – neskutočná fáma. Áno, angličtina vám lepšie otvorí bránu do miestneho koloritu, ale zas aj keby ste nevedeli žiaden jazyk, dokážete bez neho prežiť. Momentálne asi najviac po svete cestuje veľké množstvo mladých Japoncov alebo Číňanov a mnohí vedia len pár zdvorilostných fráz. Alebo opačne. Keď Slovák cestuje do Číny, vie po čínsky? Pritom v krajine draka sa mimo veľkých miest dohovoríte po anglicky veľmi ťažko.
  3. Cestovanie je o odvahe – je to skôr o odvahe urobiť krok dopredu a prekročiť ten pomyselný prah nevedomosti. Práve odvahu naberiete počas cestovania a problémy, ktoré prídu, vás naučia zvládať každodenné problémy oveľa jednoduchšie.
  4. Cestovanie je o plánovaní – práve to plánovanie je najzaujímavejšie a dozviete sa mnohé veci. Zoberie mnoho času, ale je to tvorivá činnosť, na ktorú sa budete neskôr tešiť. Plánovanie vám dokáže ušetriť stovky eur, ak nie tisíce.
  5. Nemám nikoho a nechcem ísť sám – lepšie sa zdieľajú svoje pocity s kamarátom, frajerkou či známym. A viete koľko ľudí cestuje po svete sólo? A dokonca viac žien ako mužov?
  6. Svet je nebezpečný – fáma. Dnes aj keď sa to nezdá je svet viac naklonený k cestovaniu. Veľa národných ekonomík žije z turistického priemyslu. Ak necestujete do Iraku alebo Afganistanu či Sýrie, verte, že ten svet je bezpečnejší ako pred 30 rokmi. Dokonca vízová povinnosť do mnohých krajín nám bola zrušená.

Áno, veľa ľudí nájde viac argumentov pre nie. Ale spýtajte sa tých, čo to raz skúsili a povedia vám, že zažili veci, z ktorých si nabili svoje osobné baterky, ale aj našli seba samých. Zážitky sú snáď jediná vec na tomto svete, ktoré nepodliehajú devalvácii a časom získavajú na svojej hodnote. Už nezáviďte iným ich sny, ale radšej si splňte tie svoje. Je to jednoduchšie ako si myslíte.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.