Pravidlá v cestovaní počas koronavírusu

Ideš do zahraničia alebo sa chceš vrátiť domov? Ako prebiehajú kontroly? Kedy potrebujem Covid test a existuje stále karanténa?

Pravidlá v cestovaní sa nám trochu zmenili. V tomto článku ,,Pravidlá v cestovaní počas koronavírusu“ ti prinášame základný prehľad a hlavne odpovede na vaše najčastejšie otázky.

Na stránke www.mzv.sk nájdete aj takúto informáciu

Od 20. júna 2020 od 6:00 hod. platí režim uvoľnených hraničných priechodov pre osoby pri návrate z: Bulharska, Cyprusu, Česka, Čiernej hory, Dánska (vrátane samosprávneho územia Faerské ostrovy), Estónska, Fínska, Grécka, Chorvátska, Islandu, Lichtenštajnska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Monaka, Nemecka, Nórska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Švajčiarska.

Pri návrate nemusia ísť občania ani do domácej izolácie a ani nemusia predložiť negatívny RT-PCR test na ochorenie COVID-19.

Pri príchode z iných ako uvedených destinácií je potrebné sa preukázať negatívnym testom na COVID-19, nie starším ako 96 hodín, príslušníkovi Policajného zboru Slovenskej republiky. Po vstupe na územie Slovenska hraničnými priechodmi, na ktorých sa nevykonáva kontrola, je potrebné bezodkladne odovzdať negatívny výsledok testu na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

To teda znamená, že ak cestuješ z/do krajín, ktoré patria do takzvanej ,,zelenej zóny“, nepotrebuješ žiaden Covid test a nevzťahuje sa na teba karanténa. Samozrejme, stále treba sledovať situáciu a to, čo platilo dnes, zajtra nemusí. Aktuálne informácie VŽDY nájdeš na www.mzv.sk alebo na stránke veľvyslanectva tej krajiny, kam ideš.

Pravidlá v cestovaní počas koronavírusu

Ako prebieha kontrola Covid testu?

Ja som sa včera vrátil z Kambodže. Pred cestou domov som si musel zabezpečiť Covid test, ktorý mi kontrolovali na letiskách. Na hraniciach s EU (v tomto prípade letisko Viedeň) ma nik nekontroloval, len som vyplnil tlačivo s prehlásením, že idem priamo na Slovensko. Ak by som chcel ostať v Rakúsku, vyžiadali by si Covid test a musel by som napísať adresu, kde sa zdržujem.

Tento test som následne poslal po príchode domov na mailovú adresu, ktorú nájdete na http://www.uvzsr.sk/ a daný úrad ma vyzve po 5 dňoch na ďalší Covid test. Dovtedy sa musím zdržiavať v domácej karanténe.

Čo sa stane ak sa nenahlásim na úrade?

Je pravda, že na hraniciach je len námatková kontrola a viac menej ťa nik neskontroluje. Ak však neskôr prídu na to, že si nesplnil podmienky vlády SR (nenahlásil si sa na úrade, nebol v domácej karanténe), tak ti hrozí minimálne veľmi mastná pokuta za ohrozenie verejného zdravia.

Dá sa test Covid sfalšovať?

Aj takéto otázky nám prichádzajú. Jednoznačná odpoveď je NIE. Každý Covid test má medzinárodné identifikačné číslo, ktoré sa dá veľmi jednoducho skotrolovať, či bol test spravený na danú osobu a s akým výsledkom. Keď sa zistí manipulácia, tak hrozí minimálne veľmi vysoká pokuta.

Ako dnes rozmýšľať pri cestovaní?

Ak cestuješ do krajín, ktoré nepatria do zelenej zóny, tak väčšinou už pri ceste tam potrebuješ mať Covid test a aj na cestu naspäť na Slovensko. Čo sú, samozrejme, ďalšie náklady a hlavne veľa strateného času, lebo na testy v zahraničí sa treba objednať a byť v danom meste minimálne 24 hodín. Napríklad:

Cestuješ z Gruzínska domov a testy robia v Tbilisi. Čiže budeš musieť byť v hlavnom meste Gruzínska minimálne deň pred odletom, nahlásiť svoje miesto pobytu a čakať.

Aké sú opatrenia na letiskách alebo v lietadle?

Celý čas musíš mať rúško a neexistujú výnimky. Ak cestuješ mimo zelenej zóny, tak ktorolujú Covid test.

Más otázky na článo ,,Pravidlá v cestovaní počas koronavírusu“? Daj do komentu a radi odpovieme

Tento článok bol napísaný 22.6. 2020 a odvtedy sa mohla situácia zmeniť. Vždy si pozrite pred cestou www.mzv.sk

Dnes večer bude live stream na našom Instagrame www.instagram.com/travelistan.sk , kde zodpovieme všetky vaše otázky

Všetky články nielen o korone nájdeš tu

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ahoj,

Vraciam sa z Taiwanu cez Dubaj do Viedne a na Slovensko. Teda tiež budem potrebovať dva testy – na Taiwane (č.1) a ďalší po 5 dňovej karanténe (č.2).

Prosím Ťa, kópiu výsledku testu č. 1 zasielam mailom hygiene hneď ako dostanem negatívny výsledok? Dalo by sa to (asi by to nikto nezistil, však)?

Ako dlho sa čaká výsledky testu č. 2? Kto ho môže spraviť? Objednáva ma hygiena alebo obvodný lekár alebo sa mám sám?

Totiž plánujem ísť na oslavu na presne šiesty deň po návrate na SVK a rád by som ju stihol zdravý a spokojný, že neohrozím žiadne verejné zdravie.

Ďakujem za článok a informácie z neho 🙂 Je to konečne normálne vysvetlené nie ako od úradníkov.

Ahoj,

Test pošleš hneď ako prídeš domov na emailovú adresu a čakáš, kedy ti príde sms. Tá príde do 2 dní a na 5 deň ideš na test (miesto a čas dostaneš do sms) a čakáš (24 až 48 hodín). Test stojí podľa toho, akú máš poisťovňu. Ja mám Dôveru a teda by som nemal nič platiť. Po negatívnom teste sa na teba nevzťahuje domáca karanténa

Dobrý deň,

Zaujímalo by ma, ako je to pri prechode cez krajinu mimo zelenej zóny. Môj priateľ je z Monaka a chcel by prísť na Slovensko, ale v Monaku nie je letisko, čiže by musel na pár hodín vstúpiť do Francúzska, skadiaľ by letel do Viedne (Rakúsko ma otvorené hranice s Francúzskom). Myslíte si, že v tomto prípade bude potrebovať test a následne karanténu? Vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň, keďže je toto veľmi špecifický prípad, napásal by som priamo na ministerstvo http://www.mzv.sk a dostanete informáciu, ktorá je momentálne aktuálna

Martin

Dobry den
Ak cestujem do Spanielska pri ceste spat vyzauje Slovensko po 5 dnovej karantene dalsi test. Je to hradene positovnou?
V spanileksu je mozne si tento test vyziadat v ramci EU preukazu alebo si to musi kady hradi sam?
Uznava Slovensko aj rychlo testy lebo len tie RT-PCR?
Ked som pozeral tak stoji 150 euro.
Dakujem

Dobrý deň,

Závisí od poisťovne. Ja mám Dôveru a mám to preplatené. Kontaktujte vašu poisťovňu.

Ahoj chcela by som.opýtať, či náhodou neviete, ako je to s pravidlami o teste covid19, keď cestujem z Austrálie? Musím mať negatívny test pred cestou a potom ešte sa ešte testujem na Slovensku? Čítam stránku aj mzv aj korona.gov.sk, ale informácie sú veľmi mätúce…
Ďakujem

Ahoj, pri ceste z Austrálie na Slovensko treba mať negatívny test Covid. Toto Slovensko vyžaduje plus niektoré letecké spoločnosti chcú vidieť test

M.

Ahoj Mato, mna by zaujimalo, ci dalsi Covid test, ktory vam bude robeny si budete platit ako samoplatcovia alebo vam ho zaplati stat?
Dakujem
🙂

Ahoj, to neviem, nakoľko som dnes volal na daný úrad, ale nevedeli my ešte povedať čo koĺko bude stáť. Všetko oznámim ako budem vedieť

Ahoj! Ja by som sa chcela spytat, o tyzden by sme mali letiet na Madeiru, a teda Portugalsko stale nie je z hladiska SR medzi bezpecnymi krajinami tj. pocitam s povinnostou testu po navrate. Problem je, ze letime domov cez Lisabon, kde ale budeme cez vikend. Cize ak si by som si dala spravit test na Madeire vo stvrtok/piatok pred odletom, a v nedelu vecer priletim do Viedne, s tym testom sa v pohode dostanem domov? A potom po 5 dnoch dalsi (ktory si predpokladam zaplatim)? Dakujem za radu! 🙂

Ahoj, áno ak si test spravíš v daný termín, stačí to. Druhý test by sa mal platiť, ale neviem koľko, nakoľko mi nevedeli dnes povedať. Budem neskôr informovať

Otázka: kúpil by si letenky do Barmy na november v týchto dňoch? Nechcem radu, skôr by ma zaujímal Tvoj osobný názor.
Ďakujem, veľa šťastných kilometrov prajem 😉

Úprimne, neviem, ale skôr sa prikáňam, že aj keď sa bude dať, bude veľmi veľa obmedzení. Ázia sa tento mesiac ešte viac uzavrela. Ak sa dá letenka prehodiť na ďalší rok, spravil by som to. Ale je to môj názor