PPPíter: Afrika je šialená, krásna, neuveriteľná…božšká

Petra Popluhára alias PPPíter dnes pozná takmer každý a to nie len cez YouTube kanál, ale aj cez seriál, ktorý bol odvysielaný na RTVS. O jeho nedávnej ceste krížom cez Afriku sme sa porozprávali a vznikol tento zaujímavý rozhovor.

Kadiaľ viedla tvoja trasa v Afrike?

Moja prvá cesta viedla cez celú Tanzániu do Malawi, druhá cez Gambiu, Senegal, Mauritániu, Togo, Burkinu Faso a Benin a posledná sa začínala v Nigérii, pokračovala cez Kamerun a končila sa v Gabone.

Plán bol dopredu určený alebo si sa rozhodoval podľa pocitu?

Vždy je dopredu určený a ak je to možné, tak čo najdetailnejšie. Napriek tomu sa pravidelne stáva, že sa doň vsunie nová destinácia, najmä po zaujímavých konverzáciách s miestnymi.

Mnoho ľudí má obavu pred Afrikou. Ktoré obavy sú podľa teba opodstatnené a ktoré sú blud?

Opodstatnené sú určite obavy pred chorobami a maláriou. Z mojich troch dlhších výletov do Afriky som počas jedného nebral antimalariká a dopadlo to veľmi neslávne.

Neopodstatnené sú tie klasické obavy typu „všade v Afrike ťa zabijú“. Málokedy som sa cítil v ohrození a väčšina ľudí je naozaj mierumilovná a ochotná pomôcť. Prirodzene sa však vyhýbam tým najnebezpečnejším miestam ako napríklad severu Nigérie alebo hraniciam Čadu a Stredoafrickej republiky. Bezpečnosť netreba podceňovať, ale väčšina obáv a výstrah je naozaj neopodstatnená. Občas to však nevyjde, tento rok som sa ocitol v epicentre začínajúcej sa občianskej vojny v Kamerune.

PPPíter: Afrika je šialená, krásna, neuveriteľná...božšká

Ktorá krajina najviac prekvapila a ktorá bola pre teba „som rád, že som už odtiaľ vypadol“?

Najviac ma určite prekvapila Burkina Faso. Do krajiny sme prichádzali s obavami, pretože týždeň pred naším príchodom sa v hlavnom meste odohral teroristický útok. Napriek tomu som azda nezažil priateľskejšiu krajinu, precestovali sme ju od východu na západ a stretávali sme sa s úsmevmi, smiechom a nezištnou pomocou od miestnych. Okrem toho je to z prírodného a kultúrneho hľadiska úplný klenot Afriky.

Premýšľam už 15 minút nad krajinou, z ktorej som rád odchádzal a napadá mi jedine Chorvátsko pred 10 rokmi.

Aký druh zážitkov preferuješ ty?

Zážitky bizarné, neturistické, unikátne a najlepšie s nejakými miestnymi.

PPPíter: Afrika je šialená, krásna, neuveriteľná...božšká

Niekto sa bojí ísť do Afriky pre choroby. Čo by si mu na to povedal? Máš očkovanie? Ak áno, aké?

Ako som spomenul v jednej z predchádzajúcich odpovedí, je to určite opodstatnený strach, spoločne s priateľkou sme prekonali rôzne črevné infekcie a ja aj ťažkú maláriu. Nebyť očkovaní, možno by som tento text nepísal :D. Nemám teraz pri sebe očkovací preukaz, ale určite mám v sebe pichnuté dve hepatitídy, brušný týfus, meningitídu, žltú zimnicu…

PPPíter: Afrika je šialená, krásna, neuveriteľná...božšká

Mnoho Slovákov sa do Nigérie nedostane. Ako by si tú krajinu zhrnul do pár viet?

Nigéria je rôznorodá a prekvapivá. Je zložená z desiatok štátov a desiatok etnických skupín, pričom každá z nich má odlišné tradície a zvyklosti. Krásne sme to mohli zažiť na svadbe, ktorú sme mali možnosť vidieť na vlastné oči. Ženích bol zo štátu Ogun a nevesta zo štátu Delta, každý patril k inému etniku. Rozdielne tradície ich rodín spôsobili obrovskú hádku a svadba sa takmer neuskutočnila.

Nigérijčania sú veľmi priateľský a energický národ, úplne najviac ma však prekvapilo, že ako jediný národ, ktorý som zatiaľ nakrúcal, milujú kameru. Predvádzajú sa pred objektívom a bažia po tom, aby som ich natočil. Vo väčšine krajín kameru nemajú radi.

Najbližšia cesta?

Neviem sa rozhodnúť medzi štyrmi alternatívami, ale nebudem prezrádzať ani jednu 🙂

PPPíter: Afrika je šialená, krásna, neuveriteľná...božšká

Koľko ti trvalo napísať knižku o svojej ceste, ktorá je teraz v predaji?

Prvé myšlienky som si začal spisovať pred štyrmi rokmi v Kalifornii a potom počas každého ďalšieho tripu do cudziny. Poriadne som sa do toho zahryzol asi pred rokom, konečne som začal tieto myšlienky a zápisky dávať do ucelenej a knižnej podoby.

Urobil si počas cesty nejakú blbosť, ktorú by si už nikdy neurobil?

To, že som ignoroval prvotné príznaky malárie a nešiel hneď do nemocnice. Už sa mi naozaj nechce znova lúčiť so životom.

PPPíter: Afrika je šialená, krásna, neuveriteľná...božšká

Peter Popluhár je slovensko-maďarský internetový zabávač (v podstate YouTuber, ale to pred dospelými nerád priznáva), cestovateľ a neuveriteľný smoliar. Vyštudoval financie na Masarykovej Univerzite v Brne, čo mu bolo úplne na prd, lebo hneď po štátniciach sa začal naplno venovať tvorbe komediálnych a cestovateľských videí. Jeho projekty, ktoré sa vyznačujú jemne nekorektným humorom, dosiahli od roku 2007 milióny pozretí a získali si tisíce fanúšikov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. V súčasnosti sa venuje anglickému youtubovému kanálu PPPeter a jeho slovenskému ekvivalentu PPPíter.

Prečo sa bojíme ísť do Afriky? Nie sú naše predsudky zbytočné? Čo vlastne o Afrike vieme? Zahoď predsudky a aspoň si prečítaj tento článok.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.