Polárna žiara na Islande

Peter Kincel sa vybral so svojimi kamarátmi na Island, aby zažili polárnu žiaru, známu aurora borealis. Výlet im nielen vyšiel, ale nafotili aj nádherné fotografie, ktoré chce mat asi každý cestovateľ.

Na Island sme vyrazili s jasným cieľom. Pozorovať unikátny svetelný zjav, ktorý je snom mnohých cestovateľov – polárnu žiaru. Samozrejme nás lákala aj nádherná islandská príroda, epické vodopády a pozorovanie veľrýb, ale na to by stačil pohodlnejší letný termín s dlhšími a teplejšími dňami. Práve kvôli aurora borealis sme zvolili koniec septembra, kedy je síce počasie sychravejšie, ale šanca na sledovanie polárnej žiary je dosť vysoká. Na Island sme si vyhradili 11 dní a dúfali sme, že sa nám v tomto termíne pošťastí.

Polárna žiara na Islande

Polárna žiara na Islande

Polárna žiara na Islande

Prvé dni boli daždivé, studené, zažili sme silný vietor aj sneženie. Cez deň aj v noci bolo zatiahnuté a namiesto nočného vyčkávania na žiaru, sme radšej zaliezli do stanu. Zlom nastal až štvrtý deň, keď sa polárna žiara z ničoho nič ukázala. Divadlo trvalo len niekoľko minút, ale prvý dojem bol úžasný. Zelené a fialové svetlo sa prelievalo po oblohe, menilo tvar a kmitalo rôznymi smermi. Bol to proste dychberúci zážitok. Ani som poriadne nestihol rozložiť statív a žiara bola preč. Neukázala sa ďalších 6 dní. Hra svetiel nás opäť čakala až v posledné dva dni výletu. Tentokrát omnoho silnejšia a dlhotrvajúcejšia. Napriek svetelnému smogu v Reykjavíku bola jasne viditeľná voľným okom. Žiara opäť cestovala po celej oblohe, krútila sa do rôznych tvarov a menila farby. Ďalší cestovateľský sen splnený na jednotku. Posledný krát sme ju zahliadli z lietadla počas cesty domov. Pekná bodka za vydareným tripom.

Polárna žiara na Islande

Polárna žiara na Islande

Polárna žiara na Islande

 

Okrem polárnej žiary Island ponúka množstvo ďalších atrakcií a prírodných krás. Celkovo sme na tomto odľahlom a rozmanitom ostrove precestovali 2 900 km, spali pod stanom, robili turistiku v dúhových horách, videli nespočetne vodopádov, prešli sa po lávových poliach a kráteroch, kúpali sa v prírodných termálnych jazierkach alebo sledovali veľryby a tuleňov. Každému cestovateľovi môžem túto krajinu len odporučiť. Len sa treba pripraviť na vietor, dážď a zimu. Ale tá trocha nekomfortnu za tie zážitky stojí.

Autor: Peter Kincel. Ďalšie fotky, videá a zážitky z Islandu a ďalších 38 precestovaných krajín sveta pridávam na https://www.facebook.com/blogg.sk/ a na svojom blogu www.blogg.sk

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.