Podnestersko – posledná komunistická krajina v Európe

Podnestersko je medzinárodne neuznaný štát, ktorý bol vyhlásený začiatkom roka 1992 v Moldavsku.

Ak by sme sa z pohľadu Podnesterska pozreli na to, ktoré krajiny ho uznali, tak je to Južné Osetsko, Náhorný Karabach a Abcházko, ktoré, mimochodom, tiež nie sú uznané žiadnym štátom OSN.

Napriek tomu Podnestersko vykazuje všetky prvky samostatného štátu, ako je vlastné územie, obyvateľstvo a štátna moc. Má aj svoju vlastnú menu, národnú banku a aj štátne symboly, ako je vlajka a štátna hymna. Táto republika vznikla v dôsledku krátkej vojny v roku 1991 – 1992 medzi moldavskou armádou a podnesterskými ozbrojenými silami, ktoré boli podporované sovietskou 14. armádou. Rusko dodnes drží ochrannú ruku nad Podnesterskom v podobe svojich vojenských základní a jednotiek, ktoré na území Podnesterska pôsobia aj ako medzinárodný pozorovateľ nikým neuznaných hraníc medzi Moldavskom a Podnesterskom. Táto krajina, ktorá leží na ľavom toku rieky Dnester, má okolo 550 tisíc obyvateľov a hlavným mestom je Tiraspol.

Podnestersko - posledná komunistická krajina v Európe
Podnestersko je červeným vyznečený pás. Zdroj: wikipedia

Ak by sme sa na Podnestersko pozreli z pohľadu cestovateľa, tak je to asi posledná komunistická krajina v Európe. Štát silne dotovaný zo strany Ruska, kde stále vládne jedna strana. Na budovách nájdete nejedno budovateľské heslo, v štátnom znaku je kosák a kladivo. Na námestiach je večný Lenin a celkovo si tu pripadáte ako v skanzene komunizmu. To sa nedá opísať, to sa musí zažiť. Telefónne búdky tu stále fungujú napriek tomu, že domáci majú mobily, staré sovietske automobilové značky a hlavne to prostredie okolo vás. Napriek tomu vás prekvapí, ako k vám budú domáci pristupovať. Veľa turistov sem totiž nechodí a budú si vážiť, že ste ich navštívili. Ľudia sa pri vás zastavia a pýtajú sa, odkiaľ ste. Podnestersko je krajina pre tých, ktorí hľadajú málo navštevované miesta a radi hľadajú zážitky. Lebo atrakcie k vám tu neprídu ako na striebornom podnose, vy tie zážitky musíte nájsť.

Víza

Do Podnesterska potrebujeme víza, ktoré sa vydávajú priamo na hranici v podobe vytlačeného lístka, ktorý sa vloží do pasu. Tie víza ešte donedávna platili len na 24 hodín. Čiže ak ste vošli do Podnesterska 12:23, tak na ďalší deň ste museli opustiť krajinu pred 12:23. Toto opatrenie však už neplatí. Nový prezident sa rozhodol, že chce krajinu sprístupniť turizmu, a preto sa víza po novom vydávajú až na obdobie 45 dní. Musíte mať však na celú Vízum sa dá aj predĺžiť, ale len na miestnej policajnej stanici, ako mi povedali na hranici. Podmienky sa neustále menia a to, čo dnes platilo, nemusí platiť zajtra. Stretol som cestovateľov, ktorých vôbec nepustili. Dôvod sa však nedozvedeli. Mňa sa nikto nič nepýtal. Pri vízach musíte povedať, v ktorom hoteli budete spať. Môže sa stať, že colník si overí, či v skutočnosti spíte tam, kde ste uviedli.

Čo vidieť?

Bender – hraničné mesto s Moldavskom

 • Hlavnou atrakciou je miestny hrad, kde býval aj Švédsky kráľ Karol XII, ktorý v tom čase bojoval proti cárskemu Rusku. Hrad je súčasťou pevnosti, kde sídli ruská vojenská jednotka. Dostanete sa sem trolejbusom z centra mesta. Vstup pre cudzincov je cca 4 eur.
 • Miestne trhovisko – veľa kvalitného tovaru, čo sa týka jedla. Rôzne syry, tvarohy, šunky, zelenina. Veľmi dobré miesto na fotenie.
 • Miestna autobusová stanica – je zaujímavá hlavne svojím socialistickým interiérom a reštauráciou CCCP.
 • Trolejbus 19 – medzimestský trolejbus medzi Benderom a Tiraspolom v celkovej dĺžke cca 11 kilometrov. Cena lístka je necelých 10 centov.
Podnestersko - posledná komunistická krajina v Európe
Najväčší hrad v meste Bender
Podnestersko - posledná komunistická krajina v Európe
Medzimestský trolejbus medzi mesto Bender a Tiraspol za cenu cca. 10 centov

Tiraspol – hlavné mesto Podnesterska

 • Hlavné námestie – socha Lenina, tank a malý kostolík
 • Palác sovietov – hlavná budova v socialistickom prevedení
 • Trhovisko – ako v meste Bender aj tu nájdete rôzne druhy potravín a veľmi dobre sa to fotí
 • Železničná stanica – socialistický unikát 🙂
Podnestersko - posledná komunistická krajina v Európe
Sochu Lenina tu nájdete takmer na každom námestí
Podnestersko - posledná komunistická krajina v Európe
Hlavná vlaková stanica v Tiraspole

Aké sú ceny?

Podnestersko patrí medzi najlacnejšie časti Európy. Platí sa tu väčšinou podnesterským rubľom, ktorý vymeníte hocikde v bankách. Je najlepšie, ak vám neostanú žiadne ruble, lebo na Ukrajine i v Moldavsku sa ťažko vymieňajú späť.

 • Doprava trolejbusmi stojí 0,40 EUR
 • Jedlo v priemernej reštaurácii – 5 EUR
 • Pirohy na trhovisku – 1 EUR
 • Kvalitný koňak – 5 EUR
 • Ubytovanie od 12 EUR/izba
Podnestersko - posledná komunistická krajina v Európe
Takto vyzerajú víza, ktoré dostanete na hranici zadarmo.

Ako sa sem dostanem?

Veľmi jednoducho. Sú dve možnosti.

 • Z Kišineva (Moldavsko) – z hlavnej autobusovej stanice idú maršutky za 3 EUR to Tiraspolu. Cesta trvá cca 90 minút.
 • Z ukrajinskej Odessy – z hlavnej autobusovej stanice za 4 EUR a cesta trvá cca 2 hodiny v závislosti od premávky

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ďakujem za informácie, vďaka Vám spoznávam rôzne časti sveta.