Podľa Google Maps top miesta Európy, kam utiecť na Vianoce

Spoločnosť Google využíva geolokáciu na viaceré zistenia. V jednom z nich prezradila, v ktorých mestách ľudia najviac túžia prežiť sviatky. Zájdeme do Laponska, Belgicka, ale aj na juh Európy. Ktoré je však jedným z najekologickejších vianočných miest?

Google Maps zozbierala miliardu dát, vďaka ktorým okrem top vianočných lokalít upozornila aj na to, kde a kedy sa vyhnúť preplneným zimným cestám, kolónam či davom ľudí. 

Námestie Plaza Mayor v Madride 

Táto španielska dominanta sa zobrazí na popredných miestach viacerých vyhľadávaní podľa polohy. Dôvodom je tradičný, vysvietený trh (otvorený do 31. decembra 2022). Už viac než sto rokov ponúka na predaj figúrky do Betlehema, tradičné nástroje, vtipné postavičky a dekoračné predmety.

Plaza Mayor

Záhrady Tivoli v Kodani

Jeden z najnavštevovanejších zábavných parkov v Európe sa počas Vianoc premieňa na ďalší z domovov Santa Clausa, kde spolu so svojimi pomocníkmi rozdáva vianočné darčeky.

Záhrady Tivoli

Námestie Grand-Place v Bruseli

Obrovský stromček so 600 guľami vo farbe šampanského a s dva kilometre dlhými svietiacimi girlandami premieňa Brusel na jeden z epicentier sviatkov. Trhy končia až na Nový rok.

Grand-Place

Covent Garden v Londýne

Kompetentní už v novembri oznámili, že trhy budú čarovnejšie než kedykoľvek predtým. Táto vianočná štvrť bude žiariť až do 3. januára. Okrem legendárneho stromčeka sú novinkou tohto roka aj Santove sane pripravené na fotenie. 

Covent Garden

Dedina Santa Clausa

Každý vie, že domovom Santa Clausa je fínske Laponsko blízko hraníc s Ruskom. Rodné mesto Santa Clausa Rovaniemi priamo na polárnom kruhu každoročne navštívi viac ako 500 tisíc turistov z celého sveta.

Rovaniemi

Ekologické mesto Vianoc

Podľa britského The Guardian najmenej dva a pol milióna návštevníkov priťahuje aj francúzske hlavné mesto Vianoc – Štrasburg, a to vďaka vianočným trhom Les marchés de Noël 2022. Narozdiel od ostatných však Štrasburg bez pochýb dobýja zoznam najšetrnejších Vianoc.  

Zábava aj výzdoba sú ekologické – svetlá nezapínajú až do západu slnka a zhasínajú ich o 23.00 hod. (v minulosti svietili bez prestávky). Viaceré svetlá naviac nahradili úspornejšie LED diódy.  Vo Francúzsku prijatý zákon v marci 2022 dokonca zakázal vonkajšie ohrievače vo verejných priestoroch, rovnako aj na vianočných trhoch, čo zníži tohtoročnú spotrebu energií. Okrem toho trhy využívajú aj ekologické poháre s vratnou zálohou vo výške jedného eura.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.