Petra – rady, tipy, itinerár, informácie

Petra – rady, tipy, itinerár, informácie

Je tvojím snom Jordánska Petra? Ako sa sem vieš dostať? Čo všetko potrebuješ vedieť? Podrobný návod nielen na prehliadku, ale aj na všetky informácie, nájdeš v článku ,,Petra – rady, tipy, itinerár, informácie“

Krátka história

Mesto Petra bolo založené Nabatejcami v 3. storočí pred Kr. a 1. st. po Kr. Petra sa stala hlavným mestom kráľovstva a územie siahalo nielen na územie dnešného Jordánska, ale takisto aj do dnešnej Saudskej Arábie. Mesto plnilo dôležitú obchodnú križovatku na slávnej ,,hodvábnej ceste“, ktorá spájala západ s východom. Neskôr mesto ovládli Rimania. Prvým Európanom v moderných dejinách, ktorý uvidel známu Kráľovskú hrobku v Petre, bol švajčiarsky bádateľ a cestovateľ Johann Ludwig Burckhardt v roku 1812, ktorý cestoval zo Sýrie do Egyptav prezlečení za Araba.

Kde leží archeologické miesto Petra?

Petru nájdeš v Jordánsku pri dedine Wadi Musa. Wadi Musa je asi 240 kilometrov od Ammánu (hlavné mesto Jordánska) a 126 kilometrov od Aqaby (hraničné prímorské mesto pri izraelskom Eilate), kde sa nachádzajú aj medzinárodné letiská.

Petra – rady, tipy, itinerár, informácie

Ako sa viem sem dostať?

Máš 3 možnosti v rámci Jordánska. 

Verejná doprava

– z Ammánu ,,JETT Bus“ , ktorý odchádza zo stanice Abdali station v Ammáne o 6:30 a prichádza do Wadi Musa okolo 10:30. Autobus sa vracia späť o 17:00 (v letnom čase) a o 16:00 (v zimnom čase)

Viac informácií o aktuálnych cenách, časoch nájdeš na oficiálnej stránke http://www.jett.com.jo/   

– Z Aqaby – z centrálneho trhoviska a trvá to cca. 2 hodiny. Ide väčšinou o mikrobusy.

Vlastným autom

Asi najlepším spôsobom je si prenajať auto cez hociktorú renomovanú spoločnosť (Avis, Europcar, Hertz, Sixt) a od 25 Eur na deň (bez poistky) sa vieš krásne dopraviť po dobre značených trasách. Z Ammánu je to cca. 3,5 hodiny a z Aqaby cca. 90 minút. 

Na prenajatie auta postačí náš vodičský preukaz a minimálne dvojročná skúsenosť so šoférovaním.

Maximálna povolená rýchlosť je na diaľnici 110 km/h a treba si dávať pozor na retardéry, ktoré sú veľmi zle značené.

Taxíkom

Je to najdrahšia možnosť. Oficiálne ceny z Ammánu na letisku sú 77 dinárov, čo je cez 100 eur za taxík. Samozrejme, že sa dá zjednávať.

Som v Izraeli a chcem ísť na jednodňový výlet 

Samozrejme aj tak sa dá a ceny bez vstupného sa pohybujú od 180 eur z Jeruzalema a od 150 eur z Eilatu.

Aké sú otváracie hodiny?

V letných mesiacoch od 6:00 do 18:00 a v zimných mesiacoch od 6:00 do 16:00

Koľko času potrebujem na Petru?

Na Petru potrebuješ podľa nás minimálne jeden celý deň. Petra nie je len o jednej Pokladnici, ktorá je notoricky známa (aj najkrajšia), ale aj o ďalších desiatkach podobných stavieb v rôznych formách zachovania. Čím si tu dlhšie, tým viac oceníš, že si tu zostal jeden celý deň.

Preto my príliš neodporúčame ísť na jednodňový výlet z Eilatu alebo Jeruzalema, lebo uvidíš len malú nepatrnú časť. Na túto mega pamiatku si daj čas od rána do večera.

My napríklad zostaneme tak, že sme tu dve noci a jeden celý deň máme na Petru. Proste to, čo vidíš za jeden deň, nemôžeš vidieť za 3 – 4 hodiny, keď prídeš na jednodňový výlet.

Petra – rady, tipy, itinerár, informácie

Koľko stojí lístok?

  • Jednodňový – 50 J.D.
  • Dvojdňový – 55 J.D.
  • Trojdňový – 60 J.D.

Všetky najaktuálnejšie informácie o cenách nájdeš tu. https://www.visitpetra.jo/Pages/viewpage.aspx?pageID=138

Ak však plánuješ navštíviť v Jordánsku viac než Petru, jednoznačne ti odporúčame zakúpiť si Jordan Pass, kde za sumu od 70 J.D. máš 40 rôznych pamiatok v cene. Keď si zoberieš, že Petra stojí 50 J.D. , tak sa to veľmi oplatí.

Tento Jordan Pass sa oplatí pre všetkých aj v prípade, že v Jordánsku plánuješ zostať viac než 3 noci a 4 dni. Vtedy máš aj víza zadarmo. Všetky informácie nájdeš na oficiálnej stránke https://www.jordanpass.jo

Čo odporúčame vidieť a ako spraviť prehliadku?

My radi objavujeme veci skoro ráno. Preto vyraz o 6:00, kedy otvárajú brány. 

Každý návštevník prejde vstupným kaňonom, ktorý má dĺžku 1,8 kilometra, kde na jeho konci je známa Pokladnica. Celá cesta zoberie cca. 30 minút aj so zástavkami na fotenie.

Od Pokladnice ide len jedna cesta smerom k rímskemu amfiteátru (cca. 10 minút). Tu sa cesta rozdeľuje na niekoľko smerov. Pre teba sú dva smery najpodstatnejšie.

Rímsky amfiteáter

1. S výhľadom na Pokladnicu (cca. 1,8 kilometra, prevýšenie 162 metrov, čas medzi 22 až 52 minútami v závislosti, koľko krát zastavíš a budeš fotiť.) Ide o najpanoramatickejšiu časť Petry s krásnymi výhľadmi. Na konci je malá kaviareň (stan), kde si môžeš fotiť výhľady (vstup je nákup jedného nápoja – čaj, káva, cola, voda)

2. Smer cez rímske osídlenie až k Monastery (Ad Deir) – (cca. 2,8 kilometra, prevýšenie 221 metrov a čas od 90 minút po… koľko krát sa zastavíš a nafotíš.) Z výhľadu sa vrátiš späť k amfiteátru a pokračuješ v prehliadke.

Tieto dva smery dáš v pohode za jeden deň, ak ideš ráno a odchádzaš pri zatváraní Petry. Ak  prídeš na jednodňový výlet z Eilatu alebo z Jeruzalema, nestihneš obe cesty. Maximálne len výhľad na Pokladnicu.

Ak tu budeš viac ako jeden deň, na vstupe dostaneš mapku celého komplexu a môžeš ísť na miesta, ktoré sú mimo klasických trás a budeš viac-menej len sám.

V cene lístka máš aj jazdu na koňovi (cca. 300 metrov), ale my to neodporúčame. Aj keď to máš v cene, miestny Jordánec chce všimné a ešte sa cíti urazene, že si mu nič nedal. Pritom každý z nich má z každej ceny vstupného časť peňazí.

Večerná Petra

Ak máš rád niečo netradičné, tak potom večerná Petra pri 1500 zapálených sviečkach. Táto atrakcia stojí 17 J.D. a začína 20:30 a končí 22:30 v pondelok, stredu a štvrtok.

Kde sa dá najesť v Petre?

Všade sú buď klasické kaviarne s wifi pripojením, až po jednoduché beduínske stany s občerstvením. Čiže vodu, colu, jedlo.. určite dostaneš, ale ceny sú vyššie ako v dedine Wadi Musa.

Na čo treba myslieť?

V lete je tu teplo (až 42°C) a v zime aj 0°C. Vždy maj šatku (proti prachu), dostatok vody, kvalitnú obuv (aj keď sú všade chodníky alebo vychodené cesty), šiltovku a slnečné okuliare (veľmi ťahá slnko oči).

Je tu nejaké obmedzenie, čo sa týka oblečenia?

Napriek tomu, že je to moslimská krajina, môžeš chodiť ako chceš (nemyslíme chodenie v plavkách, ale tričko, krátke nohavice, či krátka sukňa sú v poriadku)

Kde sa dá prespať pri Petre?

Ako sme už spomínali, Petra leží pri dedine Wadi Musa. Je to skôr zhluk všetkých možných hotelov od guest housov, až po luxusné rezorty. Všetko je len na tebe, čo si vyberieš. Žiadna veľká atrakcia sa tu nenachádza. Ide viac-menej o ubytovanie.

Máš nejaké otázky k článku ,,Petra – rady, tipy, itinerár, informácie“ ? Napíš do komentu a my ti radi odpovieme.

Chceš cestovať po Jordánsku a nemáš čas si pripraviť kvalitný itinerár? Nemáš čas si pripraviť cestu? Radi ti pripravíme cestu podľa tvojich predstáv.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Cauko,
na vaše odporúčanie 😉 na budúci týždeň letíme do Aqaby…prílet v piatok a to by sme si chceli hneď požičat auto.
Otázka: dodržiavaju aj v Jordansku šabat v piatok…..niekde som sa dočitala že vedia v piatok na „jazdiace“autá hádzať kamene :O- hoax?
Ďakujem moc za odpoveď
Petra

Ahoj, v Jordánsku vám nič také nehrozí:)

Caute, chcel by som sa Vas opytat, nakolko s tym nemam este skusenosti, ale je lepsie si Auto v Ammane prenajat online, alebo az na letisku? Dakujem za odpoved! PS: super stranka!!!

Ahoj, lepsie online – lepsie ceny ako na mieste

Ahoj. Chcel by som sa opytat ako je to v Jordansku so zamenou penazi. O par dni letim do Ammanu, na letisku beriem auto a idem sa ubytovat do Wadi Musa. Mam v plane so sebou brat len eura, ktore by som si chcel zamenit v nejakej zmenarni priamo vo Wadi Muse. Bude stacit ak si so sebou vezmem len eura alebo su potrebne dolare pri vymene na JOD? Vdaka za odpoved.

Dobrý deň, Euro alebo doláre bez problémov zameníte na medzinárodnom letisku v Ammáne. Je lepšie mať domácu menu ako platiť cudzou. M.

Dobrý deň, prosím Vás zaujíma ma ten JordanPass, píšete že sa oplatí všetkým aj keď tam budeme viac ako 4 dni a víza sú zadarmi.. prečo sa aj vtedy oplatí viac? Budeme 5 dní a letíme do Aqaby, máme v pláne Petru 50JD a Wadi Rum 5 JD.. to je dokopy 55 JD a JordanPass je 70 JD… vďaka

Ahoj, ten Jordan pass platí vtedy, keď chceš toho navštíviť viac, ale keď si zoberieš, že víza stoja 40, Petra 50 a Wadi Rum 5, tak Jordan pass sa už oplatí