Patrik Paulínyi: Zážitky ma musia vyfackať

Patri Paulínyi je mladý slovenský filmár, ktorý svojimi krásnymi zábermi z celého sveta si získal nejedno uznanie. Krok za krokom si ide za svojim snom a stále viac a viac cestuje.

Ten kto by ťa ešte nepoznal, ako by si sa predstavil?

Ahojte, volám sa Patrik Paulínyi a pochádzam z Liptovského Mikuláša. Práve krásna príroda, v ktorej som vyrastal  má na svedomí, že som začal fotiť a natáčať videá. Následne som začal cestovať, pričom najviac obľubujem cesty za krásnou prírodou a horami. Mojou najobľúbenejšou časťou sveta je sever Európy.

Patrik Paulínyi: Zážitky ma musia vyfackať

Časopisom Forbes si bol zaradený ako 10. najväčší influencer na Slovensku, čo tento ,,titul“ pre teba znamená?

No sám som bol z toho prekvapený. Hlavne nikdy som nemal rád označenie influencer takže som bol zaskočený čo tam vôbec robím. Každopádne vždy nejaké ocenenie či už na filmových festivaloch alebo aj toto dokáže človeka nakopnúť do budúcna lebo vidí, že to čo robí ma zmysel. Takže určite to pre mňa znamená hlavne motiváciu do budúcna.

Koľko dní v roku tráviš na cestách? Je to čisto práca či aj si to užívaš?

Tento rok to bude možno 7 mesiacov, čo budem na cestách. Minulý rok som práve skĺzol k tomu, že som si to prestal užívať a vytvorila sa mi už k cestovaniu nechuť. Tento rok som si to naplánoval kus inak- radšej na cestách trávim viac času, doprajem si oddych a presúvam sa pomalšie. Opäť si to teda užívam aj keď napokon na všetkých cestách pracujem.

Ak pracuješ na cestách koľko hodín zo dňa alebo dní v týždni robíš? Čo na to potrebuješ?

Tým, že na cestách fotím a natáčam, pracujem prakticky nonstop, ale ak sa bavíme o nejakej práci za PC, tak je to rôzne. Väčšinou zbieram pár dní materiál a keď cítim, že by som si potreboval oddýchnuť, ostanem zo dva-tri dni na hoteli, kedy materiály spracovávam. Je to tak 2 dni zo 7, čo trávim za PC, ostatné dni natáčam.

Patrik Paulínyi: Zážitky ma musia vyfackať

Aká je situácia s lietaním dronom v rôznych krajinách vo svete?

Každá krajina má svoje vlastné pravidlá pre lietanie s dronmi, preto je dôležité si to naštudovať pred samotným letom, pretože sa môže stať, že vám dron zabavia ešte pred vystúpením z letiska. Dnes sú drony cenovo veľmi dostupné a tak si ich veľa turistov nosí na cesty. Treba mať však na vedomí, že základné pravidlá, ktoré platia  všade sú nelietať v mestách, nelietať nad ľuďmi, nad súkromnými pozemkami a cestami. Aj z dôvodu, že mnoho ľudí to nerešpektuje pribúda vo svete postupne viac a viac zákazov.

Kde si bol naposledy? A čo máš ešte tento rok v pláne?

Naposledy som bol 4 mesiace v JV Ázii a po návrate ešte týždeň v Dolomitoch. Cez leto by som chcel byť doma ale potom by som rád vyrazil na trip, kde sa teším už od minulého roku a chcel by som približne mesiac tráviť na Faerských ostrovoch, kde by som chcel pobehať všetky tie ich krásne kopčeky.

O tebe je známe, že počas cestovania zbieraš aj po neporiadnych turistov odpadky… Ktorá krajina je v tomto najhoršia? A čo Slovensko?

Myslím, že je zbytočne spomínať krajiny ako India alebo celkovo Áziu. Tam si  ľudia väčšinou ani neuvedomujú, že hádzať smeti na zem nie je správne ale páči sa mi, že aj tam sa situácia začína pomaly zlepšovať a mnoho ľudí sa tam snaží vzdelávať domácich o tejto problematike. Najhoršie čo som videl z civilizovaných krajín bolo pre mňa asi Taliansko. Myslím, že Slovensko je v porovnaní s ostatnými krajinami na tom ešte dobre, ale i tak, stále sú ľudia, ktorí hádžu smeti do prírody…

Aký je tvoj cieľ v cestovaní? Čo konkrétne hľadáš? Je to nejaký príbeh alebo len tak sa rozhodneš a ideš?

 Ťažká otázka a práve v Ázii som nad tým často rozmýšľal, čo je to, čo ma na tom celom najviac baví. Mám rád, keď sa dostanem do nejakých nekomfortných situácií. Keď všetko prebieha podľa plánu, bez trápenia sa, začne ma to nudiť. Práve tie zážitky, kedy idem niekde do hôr, nečakane zmoknem v búrke, dôjde mi jedlo, vyfacká ma vietor, ktorý ma váľa na štyri, no aj tak sa mi to podarí prekonať a doraziť do cieľa, to sú pre mňa zážitky, ktoré vo mne ostanú navždy. Aj preto ma hrozne baví sever, kde to počasie človeka skutočne vytrestá.

Koľko kamier, dronov si utopil, stratil…?:)

Dva drony som už rozbil 🙂

Počiatok mojej tvorby, prvotne hlavne fotografickej, silným spôsobom ovplyvnila moja láska k športu a k prírode, ktorá ma obklopovala všade navôkol. Neskôr som však zatúžil do statických snímkov vniesť dynamiku a napätie. Začali vznikať moje prvé dokumentárne filmy. V roku 2013 som s dokumentárnym filmom Nad nami vyhral na festivale Hory a mesto v Bratislave cenu pre začínajúceho filmára a v roku 2014 som úspešne ukončil magisterské štúdium filmovej dokumentárnej tvorby na Akadémií Umení v Banskej Bystrici. Mojím najnovším filmom je Just go, ktorý doslova obletel celý svet prostredníctvom filmových festivalov a médií, kde je momentálne prezentovaný a taktiež získal niekoľko ocenení v USA i v Európe. V súčasnej dobe všetky moje financie putujú do cestovania. Spoznávanie ľudí, ich zvykov a kultúry je mojou najväčšou inšpiráciou do budúcej tvorby. Dokumentárny seriálWhat I’ve seen predstavuje krajiny, ktoré sa mi podarilo navštíviť. Týmito videami sa snažím vizuálne a temporytmicky zachytiť emócie, ktoré vo mne krajina zanechala.

Viac Patrikovej tvorby nájdete na:

Zaujal ťa rozhovor? Prečítaj ďalší s najznámejším slovenským dokumentaristom Paľom Barabášom.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.