Panda – maskot Číny

Panda je nielen vzácnosťou a národnou hrdosťou Číny, ale je obdivovaná ľuďmi na celom svete. Tohto čierno-bieleho medveďa nájdete v Číne vyobrazeného takmer všade, od ruksakov, cez čiapky až po drobné suveníry. Ak chcete pandy vidieť naživo, príďte do mesta Chengdu, v čínskej provincii Sechuan.

Panda veľká (ailuropoda melanoleuca) sa prirodzene vyskytuje v oblasti centrálnej Číny. V meste Chengdu bolo v roku 1987 založené vedecko-výskumno-informačné centrum – Chengdu Research Base of Giant Panda Breeding. Začalo to vtedy šiestimi pandami, ktoré boli do centra privezené. V centre im vytvorili prirodzené prostredie, nasadili bambusy a kríky, čím Číňania stimulujú pôvodný habitat pandy veľkej. Centrum nie je iba obyčajné ZOO. Jeho súčasťou je totiž aj výskumné laboratórium venujúce sa najmä reprodukcii pánd a múzeum určené na vzdelávanie verejnosti.

Panda

panda
Pandy raňajkujúce v Chengdu Research Base of Giant Panda Breeding

Panda veľká patrí medzi ohrozené druhy. Ich ohrozenie má na svedomí niekoľko faktorov. Jednak je to zmena prostredia, výrub lesov a moderné hospodárstvo. Panda je veľmi vyberavá, pokiaľ ide o stravu, čiže bambus. Okrem toho bambusové lesy každých približne 25 rokov vyhynú, a tak sa pandy musia presunúť do iných oblastí za novým zdrojom potravy, aby prežili. Pri zmenšujúcom sa prirodzenom prostredí je to však pre pandy mimoriadne ťažké. V 70-tych rokoch kvôli tomu zahynulo hladom približne 130 pánd.

Ďalším faktorom zodpovedným za ohrozenie pandy veľkej je ich nízka pôrodnosť a plodnosť, a to tak v zajatí, ako aj vo voľnej prírode. Aj z týchto dôvodov vzniklo vedecko-výskumné centrum v Chengdu. Má najmä podporiť rozmnoženie pandy veľkej, čo sa im aj darí, pretože od založenia centra sa v ňom narodilo vyše sto malých pánd.

Novonarodené pandy sú ružové, slepé a vážia iba 90 – 130 gramov. Také jednoročné – už čierno-biele – mláďa však váži už okolo 45 kg. Šancu uvidieť novorodené pandy máte skôr na jeseň, keď ich môžete pozorovať cez sklo laboratória.

panda

panda
„Prsty“ pandy umožujú olúpať bambus

Centrum v Chengdu má zmluvy s viacerými ZOO a vedeckými centrami vo svete, ktorým svoje pandy odplatne “prepožičiava” na určitý čas. Aj panda umiestnená v inej krajine je však stále majetkom Číny. Okrem toho musí dostávať presne určený druh bambusu pochádzajúceho z Číny.

Okrem pandy veľkej býva v centre aj panda červená (ailurus fulgens). Je chránená z podobných dôvodov ako panda veľká. Jej prirodzeným výskytom sú však skôr východné Himaláje a juhozápadná Čína. Panda červená je však trochu v tieni svojho čierno-bieleho suseda. Návštevníci centra jej venujú možno o trošku menej pozornosti. Nezabudnite ju preto navštíviť, určite si ju obľúbite. 🙂

panda
Panda červená

panda

Rady a odporúčania:

  • vstup: dospelý 58 CNY, študent 29 CNY
  • otváracie hodiny: 7.30 – 18.00 (predajňa lístkov zatvára o 17.00)
  • Najlepší čas na návštevu je ráno medzi 8.30 a 10.00, kedy pandy dostávajú žrať a sú najaktívnejšie. Po “raňajkách” sú pandy lenivejšie a väčšinou sa utiahnu oddychovať.
  • Zoberte si repelent proti hmyzu/komárom.
  • Centrum sa nachádza cca. 10 kilometrov od centra mesta Chengdu. Taxík stojí cca 60 CNY a mestská hromadná doprava 2 CNY. O číslach liniek sa informujte na hoteli.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.