Pamir Highway sa stáva čoraz populárnejšia a rušnejšia. Premáva na nej už nielen nákladná doprava, ale aj rastúci počet cyklistov, motorkárov či turistov na vlastných autách. Ako sa tam dostať a koľko to stojí? Dozviete sa v článku.
Pamir Highway je scénická magistrála vedúca cez pohorie Pamír z Kirgizska, cez Tadžikistan, Uzbekistan až do Afganistanu. Oficiálne sa nazýva M41 a jej najpopulárnejšou časťou je trasa medzi kirgizským mestom Osh a tadžickým mestom Khorog (728 km). Rovnako obľúbené a bežné je absolvovať túto cestu zo západu na východ (Khorog –> Osh), ako aj z východu na západ (Osh –> Khorog)
Do Oshu lieta letecká spoločnosť Turkish Airlines. Do Khorogu sa dostanete z Dushanbe buď letecky za cca. 100 USD (vrátane 10 kg-vej batožiny), alebo miestnou cestnou dopravou. Cesta Dushanbe – Khorog miestnymi linkami trvá 12 až 16 hodín a cena je cca 32 EUR.
Občania SR majú pri návšteve Tadžikistanu vízovú povinnosť. Víza si vybavíte buď vo Viedni, alebo ak cestujete z Kirgizka, tak v Oshi za 24 hodín počas pracovných dní, od pondelka do piatka. Na návštevu pohoria Pamír a prechod cez Pamir Highway potrebujete nielen tadžické víza, ale aj tzv. GBAO-permit (povolenie vstúpiť do Gorno Badakshan Autonomna Oblast). Cena povolenia vybavovaného vo Viedni bola naposledy 20 EUR, víza vybavované vo Viedni stáli naposledy 80 EUR. Ak víza a povolenie vybavujete v Kirgizsku alebo v inej krajine, ceny sa môžu výrazne líšiť. Všetko je možné vybaviť do 24 hodín.
Na návštevu Kirgizska občania SR nepotrebujú víza.
Doprava
Sú tri možnosti:
Prenájom auta – najľahšia a najpohodlnejšia možnosť. Cesta Osh – Khorog (728 kilometrov) stojí cca 450 EUR/auto. Auto si vybavíte priamo v meste Osh. Odporúčame využiť služby Osh Guesthouse http://oshguesthouse.com/, kde vám majiteľ veľmi rád poskytne informácie a vybaví vám ochotne dopravu (auto) aj so šoférom. Verte, že je to najvýhodnejšia ponuka v okolí nielen pokiaľ ide o ubytovanie.
Miestna doprava – existuje na trase Osh – Murghab (cca 25 Eur) a Murghab – Khorog (cca 25 eur). Vyráža sa skoro ráno. Treba však počítať s tým, že auto ide priamo do cieľovej stanice a nebude vám zastavovať, aby ste vy mohli fotiť. Okrem toho auto je síce určené pre 6 ľudí, ale budete v ňom možno aj 10! Ak chcete mať fotografie z Pamir Highway, zvážte, či sa vám oplatí táto forma dopravy. Ak chcete trasu iba rýchlo prejsť, v tom prípade je to najekonomickejšie riešenie.
Stopovanie – v minulosti bolo veľmi rozšírené, dnes však stopárov berú v zásade za peniaze. Stopovanie v tejto časti sveta je pomerne ťažké. Niekedy prejde len 5 áut za deň a väčšinou sú už plné. Stretli sme ľudí, ktorí 6 dní nikoho nestopli. Jeden stopár si nakoniec musel prenajať auto na mieste za 600 USD, lebo by zmeškal lietadlo. Samozrejme, sú aj stopári, ktorí boli úspešní. Je to otázka šťatia. Ak sa rozhodnete stopovať, majte veľa rezervných dní.
Bicykel – je čoraz populárnejšie prejsť Pamir Highway na dvoch kolesách, a to najmä medzi západnými cestovateľmi. Drvivá väčšina z nich ide v smere Khorog – Osh. Cesta trvá v priemere 12 dní. Všetko závisí od toho, ako sa vysporiadate s výškou. Najvyššie sedlo je vo výške 4655 metrov.
Peniaze
Počas cesty môžete platiť tadžickým somom (TJS) alebo americkými dolármi (USD). Eurom v zásade nezaplatíte. Bankomaty sú iba v mestách Osh a Khorog, medzi tým nie. Majte preto dostatok hotovosti pri sebe.
Ceny
Ovocie, voda či jedlo, všetko je drahšie ako vo veľkých mestách. Napríklad 1 kg paradajok = 3 USD, voda cca 0,8 USD, chlieb 0,5 USD, pivo 1 USD. Je lepšie spraviť si zásoby v Oshi alebo v Khorogu podľa toho, z ktorého smeru cestujete.
Ubytovanie
Stanovať sa dá hocikde. Majte kvalitný spacák, lebo teplota môže vo väčších výškach klesnúť aj bod mrazu. Ak nechcete stanovať, prenocovať sa dá u domácich v tzv. homestay za 8-11 USD/osoba. V cene sú už väčšinou zahrnuté aj raňajky a večera. Homestayov je na Pamir Highway dostatok, takže nepotrebujete dopredu nijakú rezerváciu. Je pravdepodobné, že sám váš šofér bude poznať nejaký homestay a automaticky vás tam zavedie. V dedinke Karakul odporúčame napríklad Homestay Aigerim.
Hygiena
V Karakule, ani v Murghabe so sprchou nepočítajte. Sprcha je až v Khorogu. Počítajte teda s toľkými dňami bez tečúcej vody, na koľko si cestu rozvrhnete. Majte pri sebe dostatok toaletného papiera (dá sa dokúpiť v Murghabe), mokrých servítok a vecí, ktoré nevyhnutne potrebujete pre svoju hygienu a komfort.
Iné
Pamir Highway je zvyčajne veľmi prašná cesta, najmä na trase Khorog – Dushanbe. Majte pri sebe šatku alebo buffku, ktorou sa viete chrániť pred prachom.
Dávajte si tiež pozor na pitnú vodu. Ak idete z mesta Osh autom, nakúpte si radšej balenú vodu v Kirgizsku na viac dní dopredu. V Tadžikistane sa totiž na niektorých miestach stáva, že balená voda nie je v originálnych fľašiach. Fľaša, hoci tak vyzerá, nemusí byť naplnená nezávadnou pitnou vodou. Pred kúpou a pitím vždy skontrolujte uzávery a spodok fľaše.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.