V tomto štáte sa dá vyriešiť online závislosť

Ľudia sú na mobile v priemere 3 hodiny a 15 minút denne. Tí závislí kľudne prekonajú aj dvojnásobok. No nie všade internet funguje tak, ako by si človek predstavoval. Domáci tohto ostrova vedia o tom svoje. 

Nejeden človek už pil kokteil Cubalibre, v preklade slobodná Kuba. Namiešaný rum s colou dokáže uvoľniť aj rozzúrených Kubáncov. Napriek tomu, že pijú nápoj slobody, slobodní sa necítia vždy. Domácich totiž hnevajú viaceré problémy. Okrem nedostatku liekov ich zabolí aj pohľad na mobil. Krajinu totiž trápi neznesiteľne slabý internet. 

V čom je chyba

Pokiaľ ide o internet, Kuba nikdy nebola v tomto remesle majstrom sveta. Mobilné dáta dokonca povolila len pred piatimi rokmi, v decembri 2018. Internet sa však rapídne spomalil, pripája sa naň čím ďalej tým viac používateľov. Na väčšom záujme o internet nie je nič nelogické, to sa však nedá povedať o tom, že štátny operátor nezvýšil jeho kapacitu. 

Trojnásobok používateľov 

Podľa portálu Cubadebate sa počet používateľov mobilných dát na Kube od roku 2019 strojnásobil. To znamená, vzrástol o viac ako 272 percent. Výkonná riaditeľka ETECSA (štátna spoločnosť, ktorá internet v krajine prevádzkuje) Tania Velázquez tvrdí, že len v roku 2022 bol nárast 60 percent. Ostrov si na slabý a spomalený internet rokmi zvykol, v súčasnosti je však pripojenie už úplne nestabilné. 

Najhoršie rozmedzie hodín 

Sieť je najviac preťažená od 20.00 do 22.00 hod., v tomto čase sa na internet pripojí najviac používateľov. Kubánci sa búria, tvrdia, že im to nezasahuje len do osobného života, ale aj do práce. 

„Pre bežného Kubánca je miestami nemožné, aby sa pripojil na internet. Ak sa naň dostane, len ťažko sa niečo načíta.“

IT inžinier Jorge Noris

V Spojených štátoch stiahnuté za 5 minút, na Kube za 4 hodiny 

Ponuka ani zďaleka nepokryje dopyt. Paradoxom zostáva, že Kuba, ako tvrdí Latinometrics, poskytuje najdrahšie pripojenie na internet spomedzi latinskoamerických krajín. Viac ako tri eurá za jeden GB. Spoločnosť Cable.co.uk dokonca zaradila Kubu v rebríčku rýchlosti internetu až na 203. miesto zo 220 krajín. V krajine je tak najpomalší internet spomedzi latinskoamerických štátov. 

Monopol na trhu

Firma ETECSA má v krajine telekomunikačný monopol. „Strážcovia“ internetu dokonca tvrdia, že počas nedávnych protestov naň kompetentní obmedzili prístup. Týmto krokom chceli stopnúť šírenie informácií o demonštráciách prostredníctvom online priestoru. Domáci aktuálne čakajú na zázračné riešenie v podobe nového medzinárodného podmorského kábla. Ten má spojiť Kubu s francúzskym Martinikom, teda ostrovom v Malých Antilách.

Z verejných zón až do mobilu 

Obyvatelia Kuby prežili za posledné desaťročia vzostupy aj pády internetu. Začínali s verejnými Wi-Fi zónami, neskôr sa pripájali na námestiach, v parkoch, v štátnych miestnostiach a aktuálne sa vďaka mobilným dátam o to snažia aj zo svojich príbytkov. Ak chce človek zažiť detox od 24-hodinového hľadenia do smartfónu, možno je riešením krátky pobyt na ostrove slobody. Stačí vymeniť mobil v ruke za kubánsky rum či najlepšie cigary. 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.