Nielen Nový rok sa nesie v znamení osláv. Nasledujúcich 12 mesiacov prinesie v rôznych kútoch planéty odlišné tradičné slávnosti. Zatiaľ, čo v niektorých z nich dominuje napr. metla, v tých iných napodobenina erupcie sopky, víno, bábätká alebo ohňové vatry.
JANUÁR
Krst v Etiópii od 18. do 20. januára predstavuje jeden z najdôležitejších sviatkov v krajine. Timkat (v preklade z etiópskeho jazyka „krst“) je pamiatkou Kristovho krstu v rieke Jordán. Výnimočné slávnosti sa konajú v starovekých mestách Gondar alebo Lalibela. Tie sú domovom svetového dedičstva v podobe kostolov vytesaných priamo do skál. Kňazi z rôznych cirkví vynesú z chrámov taboty (tabuľky zákona) a v predvečer slávnosti ich odnesú na posvätné miesto.
Po vigílii pokropia vodou tisíce veriacich na znak pamiatky Ježišovho krstu. Následne taboty v sprievode piesní a tancov vrátia späť do chrámov.
FEBRUÁR
Karneval Kurentovanje v meste Ptuj od 11. do 21. februára je jedným z najobľúbenejších podujatí v Slovinsku. Obyvatelia pomocou Kurentiho kostýmu privolávajú jar a naopak, strašia zimu. Odev pozostáva z ovčieho obleku, opasku so zavesenými kravskými zvoncami, z rohov, mašieľ, pierok a posmešnej masky s dlhým červeným nosom.
Pod kostýmom sa tradične skrýval mládenec. Snažil sa ohúriť dievča, ktoré sa mu páčilo. Do farebných kostýmov sa zahalí celé mesto. Ľudia sa „promenádujú“ mestom, pričom ochutnávajú vysmážané šišky krofi.
MAREC
Národný dožinkový festival Fiesta Nacional de la Vendimia v Mendoze od 4. do 6. marca prináša so sebou okrem vinobrania aj skvelú argentínsku párty. Argentínčania oslavujú hojnú úrodu vo veľkom štýle a pod holým nebom s tisíckami tanečníkov a hudobníkov, a to priamo v gréckom divadle Franka Romera. Nechýba ani vinársky autobus, ktorý ponúka okružnú jazdu najprestížnejšími vinohradníckymi oblasťami v údolí Uco alebo Luján de Cuyo.
Návštevníci ochutnávajú víno pri pohľade na andské pohorie.
APRÍL
Beltane Fire Festival priláka 30. apríla do Edinburghu kvantum návštevníkov. Táto škótska ľudová slávnosť tu zapustila korene ešte v období Keltov. Jej dominantným prvkom je oheň, plamene totiž vítajú blížiace sa leto.
Centrom osláv je kopec Calton Hill, ktorý ponúka impozantné výhľady na Edinburgh. Počas sviatku je akropola na vrchu kopca osvetlená fakľami, svetlo dopĺňa vôňa zhoreného dreva a hluk bubnov.
MÁJ
Corsa dei Ceri alebo Deň svätého Ubalda sa oslavuje na počesť biskupa Ubalda Baldassiniho v polovici mája v talianskom meste Gubbio. Predvečer slávností sa nesie v znamení sprievodu, počas ktorého ľudia nosia ulicami sochy svätého Ubalda, Juraja a Antona. Naviac, farníci z odlišných kongregácií majú identické šatky rôznych farieb.
Tí zo San Ubalda žlté, farníci zo San Giorgia modré a zo San Antonia čierne. Všetci zdolajú štvorkilometrové uličky, ktoré vedú až k bazilike Gubbio.
JÚN
Slávnosť El diablo salta bebés je španielskou júnovou tradíciou v Castillo de Murcia v Burgose. Festival Colacho sa koná od 7. do 11. júna na sviatok Božieho tela. Okrem náboženských osláv v chráme sa slávi aj v uliciach. Symbolom je Colacho, démon, ktorý sa snaží slávnosť bojkotovať. Je to boj dobra so zlom, domáci naviac uprostred ulice na matrace položia bábätká narodené toho roku, aby ich Colacho popreskakoval.
El Salto del Colacho (Baby Jumping) is an annual traditional Spanish festival dating back to 1620. It celebrates the Catholic feast of Corpus Christi in Castrillo de Murcia, a village in the municipality of Sasamón in the province of Burgos#FolkloreSunday 😱😱 pic.twitter.com/CdgiAvyQ22
Návštevníci portugalského mestečka Tomar medzi Coimbrou a Lisabonom sa každé štyri roky tešia na tradičnú slávnosť Festa dos Tabuleiros. Ulice od 1. do 10. júla vyzdobia miliónmi kvetov, vozmi ťahanými volmi a stovkami dievčat, nesúc na hlave tabuleiros, ktoré symbolizujú stĺpy Šalamúnovho chrámu v Jeruzaleme.
The "Festa dos Tabuleiros" (Festival of the Trays) in Tomar, Portugal. The parade has been held every four years since the sixteenth century to mark the Feast of the Holy Spirit#AFP 📸 Patricia De Melo Moreira pic.twitter.com/YsmWBo5Cmo
Tabuleiros vyrábajú z pšeničných klasov a rôznofarebných kvetov.
AUGUST
Počas desiatich augustových dní (od 12.08 do 23.08) Srí Lanka hostí tradičný budhistický festival Esala Perahera alebo Festival of the Tooth. Mestečko Kandy pripomína cirkus plný hltačov ohňa, slonov, žonglérov a tanečníkov, uctievajúc zub Budhu. Ide o jeden z najfarebnejších ázijských festivalov.
SEPTEMBER
Dokonca aj falošná erupcia môže byť slávnostnou udalosťou. Svoje o tom vedia obyvatelia gréckeho Santorini 15. septembra. Táto tradícia pochádza z roku 1600 pred Kristom, keď nastala erupcia sopky, mimochodom stokrát silnejšia ako keď vybuchla sopka Vezuv, ktorá má na svedomí zničenie mesta Pompeje. Počas slávnosti erupciu dokonale napodobňujú ohňostroje, ktoré si domáci užívajú buď z hlavného mesta Fira alebo prenajatej loďky.
Santorini owes its natural beauty to a catastrophe: a volcanic eruption that took place in ca. 1600 BC. A spectacular annual festival, Ifaisteia, commemorates the events. An event full of colors, light and sounds that you should not miss. Images: https://t.co/0Jxdi6XwyHpic.twitter.com/SjWGdCinu6
Prvý októbrový týždeň sa koná v čadskom meste Dourbali Gerewol Festival. Slávnosť okrem stanov suudu dopĺňajú dva rodinné klany kočovných pastierov etnika wodaabe.
Poslanie mužov je jasné: nájsť si manželku z rovnakej etnickej skupiny. Všetky ženy sú nalíčené a potetované rôznymi geometrickými motívmi a farebnými šperkami.
NOVEMBER
Opice v Thajsku rozhodne nechýbajú. Dokonca v meste Lopburi im pripravili aj Opičí festival – Monkey Banquet Festival, ktorý sa koná 26. novembra. V poslednú novembrovú nedeľu sa v tomto thajskom meste „stretnú“ tisíce makakov, ktoré si domáci uctia dvoma tonami ovocia a zeleniny.
Uctievanie je zakorenené v silných budhistických a hinduistických tradíciách, Lopburi je totiž historicky jedno z miest, v ktorom si zvieratá uctievajú už od staroveku. Jedlo konzumujú na ruinách khmérskeho chrámu Phra Prang Sam Yot.
DECEMBER
Aj metly môžu byť plné lásky. 7. decembra si obyvatelia španielskeho mesta Jarandilla de la Vera pripomínajú slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Jednou z tradícií tohto extremadurského festivalu je darovanie si metiel plných lásky.
VIDEO: 🇪🇸 Spain celebrates fiery broom-fight festival
Participants pour onto the streets of Jarandilla de la Vera for "Los Escobazos", a festival celebrating the Catholic dogma of the Immaculate Conception in which people set brooms on fire and playfully hit each other pic.twitter.com/kBiTzo8CrM
Na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení používame technológie, ako sú súbory cookie. Robíme to na zlepšenie zážitku z prehliadania a na zobrazovanie personalizovaných reklám. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracúvať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže mať nepriaznivý vplyv na niektoré funkcie a vlastnosti.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.