Odlišná medzi mešitami

Napriek tomu, že čas sa vrátiť  nedá, dá sa o to aspoň symbolicky pokúsiť. A skúsili to aj architekti tuniskej mešity v meste Testour. Jej 23-metrov vysoký minaret má podľa historikov fascinujúcu črtu. A hoci mešita nie je najväčšia na svete, aj tak je jedinečná. 

Približne 70 kilometrov od hlavného tuniského mesta Tunis leží mestečko Testour. Prechádza ním akýsi iný nezvyčajný závan. Pramení v čase, a to doslova. Mesto nevzniklo medzi prvými, už v 16. storočí ho založili Maurovia. Usadili sa tu po vyhostení z Pyrenejského polostrova, konkrétne zo španielskej Andalúzie. Už po prechádzaní jeho bránami vidieť typický španielsky nádych. Jedna z typických andalúzskych uličiek vedie až k mešite Great Mosque.

Andalúzsko-tuniská dominancia 

Mešita pochádza zo 17. storočia a má dve nádvoria. Zdobia ju smaltované dlaždice. Steny jej minaretu pripomínajú dokonca model v španielskom Tolede. Mestečko Testour aj preto nazývajú Toledom Afriky. Mešitu Great Mosque nerobí výnimočnou len jej andalúzsky vplyv, ale aj prvky.

Great Mosque, Testour

Minaret „naopak“

Minaret mešity zdobí hodinový ciferník. Ide o jeden z mála minaretov s hodinami. Sú jedinečné svojho druhu. Čas na nich totiž beží dozadu. Ručičky hodín sa totiž otáčajú v opačnom smere ako bežné hodiny. Podľa portálu Lonely Planet sa skutočný príbeh o opačných hodinách vytratil. Väčšina domácich však tvrdí, že je v tom skrytá túžba. Miestni si priali cestovať do minulosti a vrátiť sa do svojej milovanej Andalúzie. 

Great Mosque, Testour

Jeden minaret, tri náboženstvá

Pre mnohých sú hodiny symbolom mesta. Iní zas veria, že mešita odkazuje na spolunažívanie rôznych náboženstiev. Minaret má okrem islamských čŕt totiž aj kresťanské a židovské.

Great Mosque, Testour

Dve Dávidove hviezdy poukazujú na židovskú komunitu, ktorá pomohla mešitu postaviť. Symbolizujú však aj útek Židov z vtedajšieho španielskeho kráľovstva. Tí po obsadení Španielska kresťanmi totiž mali iba jediné východisko – konvertovať ku katolicizmu alebo odísť z krajiny. Okrem Dávidových hviezd poukazuje aj na kresťanskú Svätú trojicu: Otca, Syna a Ducha Svätého. Minaret naznačuje, že sa tu veriaci navzájom rešpektovali.

TOP 10 tých najväčších 

Tuniská Veľká mešita svoje čaro neskrýva vo veľkosti, ale práve v jedinečnosti hodín. Veľkosťou sa len ťažko šplhá k tým najväčším:

  1. Mešita Al-Masdžid al-Harám

Najväčšia mešita sa nachádza v Mekke v Saudskej Arábii. Ide o jedno z najposvätnejších miest islamu. Podľa legiend boli jej staviteľmi nebeskí anjeli. Počet jej návštevníkov môže dosiahnuť aj viac ako milión.  

2. Mešita Masdžid an-Nabawi

Druhá najväčšia mešita leží v Medine. Nazýva sa aj Prorokovou mešitou a jej kapacita sa pohybuje okolo milióna. 

3. Faisalova mešita 

Mešita leží v pakistanskom hlavnom meste Islamabád. Náklady na jej výstavbu financovala vláda Saudskej Arábie. Jej dizajn sa od tradičnej architektúry moslimských chrámov odlišuje. Kapacitne sa do nej zmestí približne 300 000 ľudí

4. Mešita Istiqlal 

Nachádza sa v indonézskej Jakarte. Slúži až 120 000 veriacim. Stala sa symbolom nezávislosti krajiny.

5. Mešita Hasana II. 

Nachádza sa v marockom meste Casablanca. Jej kapacita dosahuje 105 000 ľudí. Zaujímavosťou je, že viac ako 720 000 eur na jej výstavbu pochádza z dobrovoľných darov. 

6. Svätyňa Imam Reza Holy Shrine 

Nachádza sa v Iráne, v meste Mashhad. Ide o architektonický komplex, v ktorom sa je aj mauzóleum Imáma Reza. Komplex má 331 000 metrov2 a kapacitne sa do doň zmestí 100 000 ľudí. 

7. Bádišáhova mešita

Leží v pakistanskom štáte Pandžáb v meste Láhaur. Súčasne sa v mešite môže nachádzať aj 60 000 ľudí. Spolu s Tádž Mahalom symbolizuje Mughalskú architektúru.

8. Mešita Sanaa Al Saleh 

Do tejto jemenskej mešity sa zmestí až 44 000 ľudí. Mešita je moderná a nachádzajú sa v nej aj vzdelávacie učebne a viaceré knižnice.

9. Mešita šejka Zayeda

Je ozdobou Abú Dabí v Spojených arabských emirátoch. Vojde sa do nej približne 40 000 ľudí. Okrem iného sa v nej nachádza jeden z najluxusnejších lustrov na svete.

10. Mešita Jama Masjid 

Nachádza sa v indickom meste Dillí. Jej kapacita je 25 000 ľudí. 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.