Odkiaľ pochádza vianočný stromček?

Prešlo takmer 100 rokov, odkedy po prvý raz pri Rockefellerovom centre vztýčili vianočný strom. Hoci bol neozdobený, získal si veľkú popularitu. V súčasnosti na ňom bliká viac ako 25 000 vianočných svetielok. Je jedným z najznámejších, a to aj napriek tomu, že tradícia vianočných stromčekov sa zrodila tisícky kilometrov od neho.  

Niekde medzi Piatou a Siedmou Avenue zdobia tváre ľudí iskry šťastia pri pohľade na vianočný stromček. Iné rodiny si ikonický symbol Vianoc vychutnávajú v teple domova.

Pri užívaní sviatočnej atmosféry im možno niekto nečakane zaklope na dvere. V Spojených štátoch to môže byť kŕdeľ koledníkov, v Argentíne zas susedia s darčekmi a v kanadskom Newfoundlande skupinky priateľov oblečené do kostýmov, maskujúc svoje tváre, aby ste uhádli, kto sa pod nimi skrýva. 

Z kresťanského sviatku svetské oslavy

Vianoce slávia ľudia po celom svete, dokonca aj v krajinách, kde žije len minimum kresťanov. Svetské oslavy si našli v ich kultúre svoje miesto. V Japonsku žije približne len jedno percento kresťanov, no aj tak sú obchodné domy plné Santa Clausov a sviatočnej hudby. Podobne je to i v Indii, ktorá má menej ako tri percentá kresťanov. 

Tradície sa dodržiavajú, ale niekde ich okolnosti menia

Rozmanité kultúrne tradície a normy po stáročia formovali charakter vianočných osláv. Ide o tradície, ktoré sa väčšina ľudí snaží dodržiavať. Rovnako k tomu pristupovali aj Ukrajinci pred vpádom ruských vojsk.

Vianočné sviatky začínali sláviť podľa juliánskeho kalendára až v januári, teda v rovnakom čase, ako ich slávi aj moskovský patriarchát. Pred pár mesiacmi však novela zákona tento dátum pozmenila. Vojna sa totiž odráža aj medzi cirkvami v Kyjeve a Moskve. Ukrajina oficiálne vianočné sviatky presunula zo 7. januára na 25. decembra. 

Ako začali vianočné stromčeky?

Kým na Ukrajine sa tradície trocha zmenili, inde vo svete sa mnohé zachovávajú. Bolo to dávno, ešte pred príchodom kresťanstva, keď ľudia zistili, že niektoré rastliny a stromy zostávajú zelené po celý rok, dokonca aj v zime. Vždyzelené konáre vešali na dvere a okná, aby odpudili čarodejnice, zlých duchov a choroby. 

Zelené konáre im pripomínali letnú zelenú prírodu. Mysleli si, že Boh je slnko, ktorý cez zimu ochorel, a keď sa uzdraví, leto sa vráti. Postupne viaceré európske národy začali vždyzelenými vetvami zdobiť aj svoje chrámy na znak večného života. 

Kde konáre nahradili stromčeky?

Tradícia vianočného stromčeka sa zrodila v 16. storočí, konkrétne v Nemecku. Vznikla práve zo zdobenia konárov. Nemci teda „navrhli“ izbovú borovicu ozdobenú sviečkami. Sviečky na stromček pridal podľa historikov protestantský reformátor Martin Luther. 

Keď sa pri premýšľaní nad kázňou vracal domov, ohromil ho lesk hviezd, ktoré sa trblietali medzi ihličnanmi. Scenériu chcel dopriať aj svojej rodine, a tak v hlavnej miestnosti na vztýčený strom upevnil zopár zapálených sviečok. Tradícia nabrala na obrátkach až v 19. storočí, keď si britská kráľovská rodina s nemeckými koreňmi postavila vianočný stromček a odštartovala tým celosvetový trend. Bol to práve nemecký manžel kráľovnej Viktórie, princ Albert, kto vztýčil stromček na zámku Windsor.

Z Nemecka do sveta

Nemecko sa stalo kolískou nielen vianočných stromčekov, spájajú sa s ním aj adventné vence, luskáčiky alebo vianočné trhy. Vianoce v krajine dokonca formovali aj politické strany, v tridsiatich rokoch 20. storočia chceli sviatok premeniť na nekresťanskú oslavu Tretej ríše. Vianočné nemecké symboly však čoskoro prekračovali hranice. Bolo to vďaka nemeckým osadníkom, ktorí svoj domov našli v iných krajinách. 

Stromčekový prerod v Spojených štátoch

Nemecké osady v Pensylvánii mali komunitné stromy už v roku 1747. Väčšina obyvateľov Spojených štátov ich však až do 40. rokoch 19. storočia vnímala len ako zvláštny pohanský symbol. Ozdobený stromček zo začiatku neakceptovali. V roku 1659 dokonca súd v Massachusetts prijal zákon, podľa ktorého sa akékoľvek pohanské tradície stali trestným činom. Nemeckí migranti tradíciu časom upevnili a zo Spojených štátov sa rozšírila aj do susednej Kanady.

Vianočný stromček alebo Betlehem

Naopak, na juh od Spojených štátov, v Mexiku alebo v Guatemale je populárny Nacimiento, teda domáci betlehem.

Príbytky však zvykne zdobiť aj vianočný stromček. Stromčeky sa zatúlali napríklad aj do horúcej Brazílie. Tým, že sa u nich Vianoce slávia v letnom období, borovice zdobia v krajine malými kúskami bavlny, ktoré symbolizujú padajúci sneh.

Brazília svoje čaro neodhalí len počas Vianoc, ale najmä vo februári počas jedného z najslávnejších karnevalov planéty. Ak sa chceš v tom čase prejsť uličkami Ria de Janeiro, pridaj sa k nám na zájazd Rio a karneval.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.