Dlho som sa odhodlával napísať takýto článok. Nechcem, aby to vyznelo, že som teraz zástanca očkovacej ,,lobby“. Lebo ako je očkovacia lobby, tak je aj tá neočkovacia lobby. Plus každá strana má svoju neotrasiteľnú pravdu.

Na jednej strane sú cestovatelia, ktorí hovoria, že doteraz nič nedostali a teda je všetko poriadku. Pre nich je očkovanie  zbytočné. Hovoria, že existuje alternatíva, ale úprimne, keď som sa zaujímal ako v rámci alternatívy nemedicínsky odstránim napríklad žltačku alebo žltú zimnicu, tak mi nevedeli odpovedať a stále čakám. Teraz to možno znie, že sa alternatíve vysmievam. Nie. Len kladiem otázky, ktoré by som sa rád dozvedel.

Zas netreba sa ,,napichať“ ako dikobraz a radšej si zistiť všetky pre a proti. Ak je niekto napríklad presvedčený, že sa nebude očkovať a žiadnu chémiu nedá do tela, nech aspoň robí prevenciu. Napríklad v malarických oblastiach nosiť podvečer dlhé nohavice a mať plnú obuv. Tam kde hrozí žltačka dbať o čistotu rúk a podobne. Každý mesiac príde na oddelenie cudzokrajných chorôb niekoľko pacientov, ktorí niečo zanedbali. Napríklad dvaja Slováci, čo schytali nepeknú choleru na Filipínach.

Ja osobne mám očkovanie proti žltačke A,  žltej zimnici a minulý rok som v Kongu bral antimalariká. Btw: antimalariká sú dnes menej toxické ako kalíštek whisky, ale zas netreba ich brať všade.

Krátky popis jednotlivých tropických chorôb, ich priebeh a kde je najväčší výskyt.

Žltá zimnica

Výskyt: Južná Amerika (Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guyana, Guyana, Kolumbia, Panama, Paraguaj, Peru, Surinam, Trinidad & Tobago, Venezuela), Afrika (Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Južný Sudán, Kamerun, Keňa, Kongo, Konžská demokratická republika, Libéria, Mali, Mauritánia, Niger, Nigéria, Pobrežie Slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Sao Tome & Principe, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Tanzánia, Togo, Uganda, Zambia)

Hlavné príznaky: horúčka, po niekoľkých dňoch postihnutie pečene s následnou žltačkou, krvácanie, poruchy činnosti srdca, krvného obehu, poškodenie obličiek, mozgu – smrť

Prenos infekcie: komáre

Inkubačný čas: 3-6 dní

Stručný popis: Žltá zimnica je infekčné vírusové ochorenie často so smrteľnými následkami. Prenášané je komármi. Očkovanie proti žltej zimnici je dnes jediné povinné očkovanie podľa Medzinárodného zdravotníckeho poriadku. Z neočkovaných cestovateľov pri manifestnom priebehu infekcie zomiera celá polovica. Očkovanie je povinné pre všetkých ľudí prichádzajúcich z regiónov výskytu žltej zimnice.

Očkovanie: Očkuje sa jednou dávkou najmenej 10 dní pred vstupom do endemickej oblasti, ochrana trvá 10 rokov, potom je nutné preočkovanie. Očkovanie sa musí zaznamenať v špeciálnom medzinárodnom očkovacom preukaze. 


Žltačka typu A – vírusová hepatitída typ A (VHA)

Výskyt: celosvetovo (z toho nízky výskyt: Aljaška, Austrália, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Island, Japonsko, Kanada, Luxembursko, Nemecko, Nový Zéland, Nórsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Švédsko, Veľká Británia. Ostatné krajiny stredný až vysoký výskyt.)

Hlavné príznaky: žlté sfarbenie očných bielkov, kože, teplota, tmavý moč, bledá stolica, únava, nechutenstvo

Prenos infekcie: orofekálnou cestou (kontaminovaná voda, potraviny)

Inkubačný čas: 2-6 týždňov

Stručný popis: Podľa Svetovej zdravotnej organizácie ročne na svete ochorie na žltačku typu A okolo 1,5 milióna ľudí. Odhaduje sa, že nepoznaných ochorení je 4-10krát viac. Závažnosť ochorenia sa zväčšuje s narastajúcim vekom. Oveľa viac ľudí najmä v detskom veku získa infekciu a prekoná ju bez akýchkoľvek ťažkostí, takéto deti sú však nebezpečné z hľadiska možného prenosu infekcie na vnímavé osoby. Na Slovensku je ročne hlásených niekoľko desiatok epidémií, väčšinou z regiónov s nižším hygienickým štandardom. K rozsiahlym epidémiám môže dôjsť po konzumácii kontaminovanej potravy, napr. epidémia žltačky A v Československu v roku 1979, kedy ochorelo 32 000 ľudí. Ochorenie je rozšírené celosvetovo, viac v oblastiach subtrópov a trópov.

Očkovanie: Očkuje sa 2 dávkami vakcíny, alebo kombinovanou očkovacou látkou proti žltačke A aj B 3 dávkami. Ochrana je dlhodobá, najnovšie poznatky hovoria o celoživotnej ochrane. Preočkovanie nie je nutné.


Žltačka typu B – vírusová hepatitída typ B (VHB)

Výskyt: celosvetovo (najmä subsaharská Afrika, Stredná, Východná a Juhovýchodná Ázia, Stredná a Južná Amerika; najvyšší výskyt: Benin, Burkina Faso, Čad, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Libéria, Mali, Mauritánia, Niger, Nigéria, Pobrežie Slonoviny, Senegal, Sierra Leone, Togo)

Hlavné príznaky: Žlté sfarbenie očných bielkov, kože, únava, nechutenstvo, pobolievanie pod pravým rebrovým oblúkom, tmavý moč, bledá stolica

Prenos infekcie: krvou (narkomani – injekčné ihly), pohlavnou cestou

Inkubačný čas: 14 dní až 6 mesiacov

Stručný popis: Ochorenie spojené so žltým sfarbením kože a očných bielkov u viacerých ľudí naraz je spomínané už zo starovekého Grécka. Až v 50. rokoch minulého storočia sa začal rozlišovať rozdiel medzi dvomi základnými typmi hepatitídy A a B. Na hepatitídu častejšie ochoreli dospelí ľudia a zistil sa spôsob prenosu krvnou cestou (prienik infikovanej krvi alebo telesných tekutín cez kožnú bariéru – transfúzie, poranenie infikovanými nástrojmi, sexuálny styk…). Vzhľadom na pomerne častý prechod VHB do chronického štádia s následnou cirhózou pečene a výskytom rakoviny pečene sa považuje VHB za závažnejšie ochorenia ako vírusová hepatitída typu A. Existujú na svete oblasti s nízkym, stredným a vysokým výskytom VHB. Slovensko patrí k oblastiam s nízkym výskytom aj vďaka zavedeniu očkovania u detí a vybraných skupín obyvateľstva. Na Slovensku sa povinne očkujú deti od roku 1994 a vybrané profesijné skupiny ľudí (zdravotníctvo, pacienti v dialyzačnom programe, záchranný systém – polícia, hasiči…).

Očkovanie: deti sa u nás očkujú povinne 3 dávkami (viď. očkovací kalendár)


Besnota

Výskyt: celosvetovo s výnimkou Austrálie, Grónska, Islandu, Japonska, Nového Zélandu, Nórska, Papui, Portugalska, Španielska, Švédska, Veľkej Británie.

Hlavné príznaky: svrbenie v mieste infekcie, tŕpnutie svalov (typicky žuvacích), agresivita, hydrofóbia – odpor k vode, kŕče, ochrnutia; rozvinuté ochorenie končí vždy smrťou

Prenos infekcie: uhryznutie nakazeným zvieraťom (prakticky všetky cicavce) nechránený kontakt so slinami a sliznicou nakazeného zvieraťa

Inkubačný čas: 1-3 mesiace

Stručný popis: Besnota je doposiaľ jediné infekčné ochorenie, ktoré vždy končí smrťou. Takmer všetky cicavce sú vnímavé k tejto infekcii, predovšetkým však psovité šelmy (vlci, psi, líšky) a mačkovité šelmy. Nákazu môžu šíriť napríklad aj opice a netopiere. Človek sa nakazí uhryznutím infikovaného zvieraťa, poškriabaním alebo slinami besného zvieraťa. Vírus sa dostáva pozdĺž nervových vláken do mozgu, čo môže trvať týždne až mesiace. Vírus sa množí v mozgu a postupne postihuje všetky dôležité centrá a postihnutý zomiera. Besnota je rozšírená po celom svete, hlavne v Ázii, Južnej Amerike, Afrike , ale aj v rade štátov Európy vrátane Slovenska.

Očkovanie: Očkovacia látka proti besnote patrí súčasne aj medzi terapeutické vakcíny, pretože len zavčasu podaná vakcína môže zachrániť ľudský život. U osôb, ktoré sú poranené alebo uhryznuté zvieraťom sa musí okamžite začať s očkovaním 5-6 dávkami vakcíny a zároveň sa aplikuje imunoglobulín. Pre cestovateľov do štátov s vysokým výskytom besnoty, najmä však pre turistov spiacich v prírode pod stanom sa odporúča preventívne očkovanie tromi dávkami vakcíny. 


Brušný týfus

Výskyt: celosvetovo (z toho nízky výskyt: Austrália, Európa, Japonsko, Kanada, Kazachstan, Mongolsko, Nový Zéland, Rusko, Spojené štáty americké; stredný a vysoký výskyt: Afrika, Južná a Juhovýchodná Ázia, Stredná a Južná Amerika)

Hlavné príznaky: bolesti hlavy, pretrvávajúca horúčka, žlto-hnedý povlak jazyka, Neliečený sa môže komplikovať tvorbou vredov na črevnej sliznici, ohrozenie života pri perforácii črevnej steny – zápal pobrušnice

Prenos infekcie: orofekálnou cestou (kontaminovaná voda a potraviny)

Inkubačný čas: 1 – 4 týždne

Stručný popis: Brušný týfus spolu s paratýfusom A a B je najmä v oblasti trópov označovaný aj ako črevná horúčka (enteric fever), pretože najväčšie chorobné zmeny aj s možným ohrozením života neliečeného týfusu sú práve na tenkom čreve. Choroba je známa už pradávna, podrobnejšie bola popísaná v 19. storočí. Výskyt týfusu sa dodnes odhaduje na 15-20 miliónov chorých s ročnou smrtnosťou okolo 600 000 ľudí, najmä v oblastiach juhovýchodnej Ázie, Afriky, Strednej a Južnej Ameriky. Ochorenie vzniká požitím kontaminovanej vody alebo potravín, ale aj pri kontakte s chorým alebo bacilonosičom baktérie Salmonella typhi.

Očkovanie: Očkuje sa jednou dávkou vakcíny najmenej 14 dní pred odchodom do rizikovej oblasti. Ochrana trvá 3 roky. 


Japonská encefalitída

Výskyt: Bangladéš, Čína, Filipíny, India, Indonézia, Japonsko, Južná Kórea, Kambodža, Laos, Malajzia, Mjanmarsko, Pakistan, Papua-Nová Guinea, Severná Kórea, Singapur, Srí Lanka, Taiwan, Thajsko, Vietnam. Najmä však Juhovýchodná Ázia.

Hlavné príznaky: zápal mozgu a mozgových blán – meningoencefalitída; horúčka, úporné bolesti hlavy, stuhnutosť šije, zmätenosť, ochrnutia, bezvedomie – život ohrozujúca infekcia (30% smrtnosť)

Prenos infekcie: nočné mušky a komáre

Inkubačný čas: 4 – 14 dní

Stručný popis: Z klinického pohľadu je japonská encefalitída najhoršou zo všetkých vírusových zápalov mozgu. Až štvrtina končí smrťou a takmer polovica z tých, ktorí prežijú, má trvalé následky vo forme ochrnutí končatín. Ako samostatná choroba bola zistená identifikáciou vírusu v roku 1936 a o dva roky neskôr sa zistil prenos vírusu zo zvierat na ľudí prostredníctvom komára.

Očkovanie: Očkovanie sa odporúča pre cestovateľov do uvedených oblastí, hlavne pri dlhodobejšom pobyte aj mimo miest. Očkuje sa tromi dávkami, preočkovanie jednou dávkou sa odporúča po dvoch rokoch po podaní tretej dávky.

Zdroj:

Inštitút očkovania a cestovnej medicíny s.r.o. – http://www.inocem.sk/

Centers for Disease Control and Prevention – http://wwwnc.cdc.gov/travel/

Inštitút očkovania
a cestovnej medicíny s. r. o.

Teslova 33, Bratislava 821 02
Tel: +421-2-44635473
Mobil: +421-915889054
www.inocem.skbakos@inocem.sk

 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Dobry vecer, chcem sa informovat, co odporucate, ako sa dat zaockovat na Sri Lanku, vylet v januari na 15 dni, planujeme casti mimo zony malarie. Dakujem. Veronika

Dobrý deň, základom je proti žltačke A. Najlepšie je sa poradiť s odborníkom viď http://www.inocem.sk

Ahoj Martin, vďaka za informácie o očkovaní. Koncom augusta idem s priateľom na 6 mesiacov na Taiwan a plánujeme okrem štúdia aj cestovať po krajine a po horách. Z Tvojho pohľadu myslíš, že by sme mali zvážiť očkovanie proti japonskej encefalitíde? Vďaka za názor.
Eva

Ahoj, Evka
Nie som lekár a najlepšie bude, ak by si zavolala pánovi Bakošovi, ktorý je odborníkom na očkovanie a hlavne vie aj odborne poradiť. http://www.inocem.sk

Ahoj Martin, ďakujem za odpoveď – chápem:-) Už som volala s p.doktorom, tak to ešte zvažujem.
Všetko dobré, Eva.

Dobry den,
chcela by som sa informovat a pripadne poradit o odporucanych ockovaniach do Ekvadoru.
Cestujeme v polke juna na cca 3 tyzdne, budeme sa pohybovat najma vo vyssich horach, no ak by nam ostal cas budeme chciet aj trochu pocestovat. Podla WHO nehrozi nakaza zltou zimnicou pre cestovatelov ktori sa planuju pohybovat v oblastiach nad 2300 m a teda nie je potrebne ockovanie. Aj tak to vsak zvazujeme (pripadne aj nejake ine ockovania), nechceli by sme to podcenit.
Vopred dakujem za info.

Dobrý deň,

cestujeme do Rio de Janeira, na 5 dní a neviete náhodou či je potrebné sa očkovať proti žltej zimnici, alebo je to zbytočné, keďže sa nikam inam nechystáme. Ďakujem

Dobrý deň,
Ak letíte len do Ria tak nie, ak však vstupujete pozemnou hranicou, potom áno. Martin

Dobrý deň, cestujem do Ázie, Indonézie a Filipín. Žltačku typu A,B už mám za sebou ale sestrička mi radí sa zaočkovať aj na besnotu, užívať antimalariká a tiež japonskú encefalitídu a choleru. Chcem sa dať zaočkovať na tie posledné dva, ale nie som si istá či sa oplatí dať očkovať na besnotu, keďže ťa tá vakcína úplne nechráni a je potrebné vyhľadať lekársku pomoc tak či tak. Antimalariká ti tiež nezabránia sa nakaziť a vraj trvá lekárom dlhšie zistiť či si nakazený. Rada by som počula váš názor myslíte si, že je potrebné dať sa nato zaočkovať. Ďakujem

Dobrý deň,
Musím povedať, že nie som lekár a všetky informácie, ktoré sem dávam sú skôr z vlastných skúseností. Ja som mal na Filipíny žltačku A. Besnotu som nemal a antimalariká…Je pravda, že niektoré oblasti sú malarické, ale výskyt resp. percento, že niekto dostane maláriu je oveľa menšie než v Indonézii či v Kambodži. Napriek tomu, povedať nebrať tiež nepoviem. Ale skúsim takto. Ak by išla moja mama, alebo môj blízky, poviem neber, ale skôr nech má dlhé nohavice a plné topánky podvečer, nakoľko vtedy lieta najviac komárov. Ja by som teda išiel len so žltačkou A a robil prevenciu.
Martin

Dobrý deň, cestujeme na FILIPÍNY….je tam potrebné očkovanie…ak áno aké odporúčate. ĎAKJHEM

Dobrý deň, nič nie je povinné, len sa odporúča žltačka typu A

Dobry den,

idem coskoro cez peru do bolivie. Kontroluju to ockovanie proti tej zimninici na hranici v copacabane ci si to nemusim davat?

Diky

Martin

Ahoj, ja som touto hranicou (Puno-Copacabana) presla pred par dnami a okrem pasu nic nekontrolovali. Ale lepsie je byt “safe than sorry” a ockovanie a certifikat si pories.

Ahoj, niekedy dosť kontrolujú na hranici

Dobry den,
chcem sa spytat, ake ockovanie potrebujem, ak cestujem do Tanzanie a na Zanzibar.
Vdaka,
Zuzana

Dobrý deň,
Odporúča sa žltačka. Žltá zimnica len vtedy, ak idete cez tretiu africkú krajinu. Ak však len prestupujete na africkom letisku z lietadla do lietadla a neopúšťate letisko, žltú zimnicu netreba

Dobry den,

dakujem za info, trasa je Vieden – Tanzania, nasledne presun lodou na Zanzibar a odtial naspet do Tanzanie letecky a naspet do Viedne. Je v tomto pripade potrebne ockovanie?

Dakujem,
Zuzana

Dobrý deň,
na dobu cca 3 týždne sa chystam precestovat pár destinácii v Malajzii a Indonézii. Ktoré očkovania by som si mala nevyhnutne zaobstarat?
Vďaka

Dobrý deň,
v novembri sa chystáme do Vietnam-Kambodža. Je nutné nejaké očkovanie? Ďakujem

Dobrý deň,
Nevyžaduje sa nič povinné, ale odporúča sa žltačka – tá sa odporúča všade vo svete. Martin

Dobry den,
viete mi prosim poradit ci je potrebne ockovanie do Keni na Safari? A este ak nemame ockovanie a ideme zo Zanzibaru do Keni tak ci musíme mat nejake ockovanie?
Dakujem Adriana

Odporúčam žltačku

Pekný deň, chcem sa prosím informovať – idem s ck bubo do Thajsko-Malajzia-Singaphur spolu na 15 dní poznávací zájazd. Poraďte máme sa dať zaočkovať? je to Nutné? a ak, tak aké očkovanie. Ďakujem

Do týchto oblasti netreba žiadne povinné. Odporúča sa len proti žltačke typu A

Ahojte,

v oktobri sa chystame na Zanzibar a momentalne riesime, ci a proti comu vsetkemu sa dat zaockovat. V clanku uvadzate odkaz na Institut ockovania a cestovnej mediciny. V Bratislave je okrem tohto Institutu aj Klinika cudzokrajnych chorob a na oboje som citala aj pozitivne, aj negativne recenzie + cenovo (cena konzultacie, vykon ockovania, cena samotnych vakcin) sa tiez dost odlisuju. Zvazujeme teda, ktory z tychto institutov si vybrat. Máte s niektorym z tychto institutov aj osobne skusenosti + viete mi, prosim, orientacne povedat, kolko cca stoji u nich ockovanie (najmä proti hepatitide, prip. aj zltej zimnici? Ďakujem veľmi pekne 🙂

Ahoj Petra, osobné skúsenosti máme s Inocem na Teslovej ulici. Ceny nevieme, opýtaj sa priamo u nich 🙂
Inak, žltú zimnicu na Zanzibar nepotrebujete, to by ste úplne zbytočne do seba pichali.

Ahojte. Prave z Inocemu mi prisla informacia, ze ockovanie proti zltej zimnici je povinne. Tak neviem…

Ahoj,
ďakujem pekne za info, budem sa teda informovať v Inoceme 🙂