Objavte tajomstvo Planiny džbánov v srdci Laosu

Keď sa povie Laos, väčšina ľudí si predstaví pokojné budhistické chrámy a malebné rieky. No v srdci krajiny sa skrýva jedinečný skvost, ktorý Vás pohltí zázračnou krásou – Planina džbánov. Toto pozoruhodné miesto, ktoré je jedným z najmenej preskúmaných tajomstiev juhovýchodnej Ázie a zároveň najnovšia UNESCO pamiatka Laosu, ponúka návštevníkom zážitok, aký nikde inde nenájdete.

Čo je Planina džbánov?

Planina džbánov, známa aj ako Phonsavan, je oblasť v provincii Xieng Khouang v srdci severného Laosu. Ide o kraj planín a lesov pokrytý na viacerých miestach tisícmi obrovských kamenných džbánov, ktoré pripomínajú veľké vázy. Niektoré majú niekoľko desiatok centimetrov, no väčšinou sú vysoké jeden až dva metre. Najväčší džbán má dokonca výšku tri metre a priemer vyše jedného metra.

História a zaujímavosti Planiny džbánov

Pôvod a účel týchto kamenných džbánov je záhadou. Niektorí vedci sa domnievajú, že boli vyrobené pred tisícročiami pre pohrebiská alebo na zhromažďovanie dažďovej vody. Iní veria, že sú súčasťou starovekých rituálov. Keďže sa nezachovali žiadne nápisy, s istotou to nevieme dokázať. Najpopulárnejšia je aktuálne teória, že sa džbány používali na odklad mŕtvych predtým ako ich spopolňovali. Isté však je, že džbány stoja na odľahlých planinách Laosu už 2 000 rokov a v súčasnosti sú najmladšou pamiatkou zapísanou v svetovom dedičstve UNESCO v Laose.

Najväčší džbán má až 3 metre ale viac ako meter je pod zemou

Tri hlavné časti, na ktorých si môžete džbány pozrieť:

Na Planine džbánov nájdete desiatky miest, na ktorých megality viete preskúmať. Niektoré sú zaujímavejšie, iné menej.

  • Plains of Jars Site 1: Ide o najnavštevovanejšiu a najväčšiu oblasť. Nájdete tu stovky džbánov a malú jaskyňu, ktorá údajne slúžila na pohrebné rituály.
  • Plains of Jars Site 2 a 3: Tieto oblasti sú menej navštevované a ponúkajú autentickejší prístup k džbánom. Nájdete tu nielen historické džbány, ale aj krásne výhľady na okolitú krajinu alebo džbány roztratené medzi stromami. V niektorých momentoch sa tu človek cíti ako vo filme Indiana Jones.
  • Plains of Jars Site 52: Táto oblasť je menej preskúmaná a poskytuje návštevníkom možnosť objavovať džbány v pokojnom a odľahlom prostredí.

Čo nájdete v okolí Planiny džbánov?

Okrem fascinujúcich kamenných džbánov vám Planina Phonsanah ponúka aj viacero ďalších zaujímavých miest:

  • Village of Bomb Artisans: Len niekoľko kilometrov od Planiny džbánov sa nachádza malá dedinka, kde miestni remeselníci vyrábajú umenie a drobné predmety z úlomkov bômb z vietnamskej vojny. Táto jedinečná práca nielen pomáha miestnym obyvateľom uživiť sa v chudobnom regióne, ale rozširuje aj povedomie o temnej histórii kraja.
  • Jaskyňa Tham Piu: Jaskyňu preslávili malebné vápencové útvary a miestne legendy. Pred vojnou sa tu v 60. rokoch minulého storočia ukrývali dedinčania. Dokonca viac ako 300 ich tu prišlo o život v roku 1968 pri americkom bombardovaní. Cestou do jaskyne si môžete vychutnať aj krásne výhľady.

Ako sa dostanete na Planinu džbánov?

Napriek tomu, že Planina džbánov nepatrí medzi známe turistické destinácie, dá sa na ňu pomerne ľahko dostať. Najlepší spôsob je cez hlavné mesto Laosu, Vientiane. Z Vientiane sem viete preletieť priamym letom za 35 minút, približne za 30 Eur. Ide o jediné letecké spojenie do tohto odľahlého regiónu. Autom by to z hlavného mesta trvalo asi 10 hodín. Ak idete po zemi, najlepšie je vybrať sa z turistického mestečka Vang Vieng odkiaľ vám cesta zaberie “len” 6 hodín. Z Luang Prabang vám to autom potrvá približne 8 hodín. Nové vlakové spojenie do Phonsavan žiaľ nepremáva.

Ak ste milovníkom dobrodružstva a záhad, neváhajte Planinu džbánov navštíviť. Táto neobvyklá pamiatka vám ponúka jedinečnú kombináciu histórie, kultúry a prírodných krás, ktoré ťažko nájdete inde na svete. Zároveň ide o jeden z neobjavených kútov juhovýchodnej Ázie, ktorý vám ukáže šarm tohto čarovného regiónu bez davov zahraničných turistov.

Ak sa chcete pozrieť do sveta s nami pozrite si aj naše zájazdy.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.