Nimrud, Ninive a Hatra, ktoré zničil Islamský štát

Nimrud, Ninive a Hatra, ktoré zničil Islamský štát

Počuli ste o starovekých mestách Ninive, Nimrud alebo Hatra? O mestách, ktoré patrili medzi najvýznamnejšie miesta, kde sa tvorila história, stretávali sa ľudia a kde sa hlavne miešalo náboženstvo? Článok „Nimrud, Ninive a Hatra, ktoré zničil Islamský štát“ vám ukáže realitu dnešných dní.

Mňa ako človeka, ktorý vyštudoval históriu, tieto miesta od nepamäti lákali. Oblasť Mezopotámie bola kolískou civilizácie, kde sa postavili prvé mestá, vzniklo prvé písmo a tiež tu pôsobili známe starozákonné postavy, ako napríklad Abrahám. Tie mestá dokázali tisícročia odolávať rôznym dobyvateľom či vrtochom počasia. Spomenuté mestá by si ďalej žili ako archeologické lokality, ale… Zasa to ale, ktoré zmenilo všetko.

Neviem prečo, ale o ISIS vždy budem musieť napísať, že po tomto samozvanom štáte nastalo obdobie skazy.  Keď  sa začala invázia USA do Iraku, mysleli sme si, že pamiatky ako Babylon, Ur či Uruk sú zničené. Dokonca kolovali hoaxy, že americká armáda tieto stavby bombarduje. O tom, že to nie je pravda, som sa presvedčil pred dvomi mesiacmi. Avšak o tom, čo robil ISIS, sa príliš nehovorilo, to sa posúvalo do úzadia. Skutočná skaza nastala tam, kam vkročila noha tejto zvrátenej ideológie.

Nimrud, Ninive a Hatra, ktoré zničil Islamský štát
Ninive

Noví vládcovia sa chceli zbaviť nielen moderného sveta, ale aj všetkého, čo sa nezhodovalo s ich pokriveným videním islamu. Vydali rýchly rozkaz na zničenie všetkého, čo sa netýkalo islamu. Tisícročné stavby nedokázali vzdorovať ukoristeným moderným zbraniam. Proti sochám, stĺpom, stavbám či chrámom boli použité protipancierové päste a tanky. Že sa vám pri tom zastavuje rozum? Verte, že nielen vám, ale aj domácim.

„Ako sa mohol niekto odvolávať na islam, keď v Koráne sa spomínajú aj tieto mestá?“ posťažuje sa miestny strážnik, ktorý s kalašnikovom v ruke chráni posledné zvyšky Nimrudu. Práve Nimrud si odskákal najviac. Strážnik nám ukazuje starú fotografiu, ako voľakedy vyzerala vstupná brána do mesta. A realita? Ak by ste mali hrať hru, nájdi tisíc rozdielov, nájdete omnoho viac.

Z pôvodnej brány nezostalo nič, mramorové sochy boli vyhodené do povetria a potom naváľané na jednu kopu, akoby to boli odpadky. Základy historických budov zničil buldozér a nápisy v starom klinovom písme boli zoškrabané. Prosto nezostalo takmer nič, mestá sa stali doslova len zápisom v dejinách. Žiadni turisti sem už neprídu, lebo už nemajú čo objavovať. Možno tu raz vzniknú makety starovekých miest, ale to už nebude nikoho zaujímať.

Nimrud, Ninive a Hatra, ktoré zničil Islamský štát
Nimrud

Nimrud si to odskákal najviac. Takisto Ninive, ktoré leží pri Mosule. Nezostalo takmer nič. To slovo nič poriadne zdôraznite. Starý palác, stĺpy, základy starovekých domov boli vyvrátené buldozérom. Na hodinách histórie na vysokej škole sme sa podrobne učili o týchto mestách a čo znamenali pre ľudskú civilizáciu. Tie mestá nakoniec zostanú len spomienkou v knihách. Toto sa opraviť nedá. Vlastne dá sa, ale budete pozerať na niečo, čo je komplet nanovo postavené. Stratí sa pôvodnosť a genius loci. Ak sa toho pri rekonštrukcii neujmú architekti s historickým vkusom, bude to len ďalší čínsky disneyland. ISIS vytvoril z územia, kde vládol, priestor bez histórie.

Keď sme chceli vidieť ďalšie mesto Hatra, boli sme skeptickí, čo nás bude čakať. Mesto, ktoré patrilo medzi najvýznamnejšie obchodné centrá v Parthskej ríši, ležalo na ceste medzi Bagdadom a Palmýrou. Prechádzala tadiaľto Hodvábna cesta, ktorá spájala západ s východom. Mesto, kde sa miešali náboženstvá, obchod a filozofia… Realita? Mesto našťastie nezničili tak ako Ninive či Nimrud, ale aj jeho sa dotkla zlá ruka kalifátu. Sochy, ktoré zobrazovali božstvá starovekého sveta, boli rozstrieľané a vysekané. Nápisy v chrámoch nenávratne poškodili. Možno Hatru pred devastáciou zachránilo to, že ležala v blízkosti vojnovej línie s Irakom.

Akoby si iracká vláda uvedomovala, že Hatra je perlou, ktorá sa zachovala, že ju musia chrániť. Pred vstupom je tank, guľometné hniezdo a dve kontrolné stanovištia s vojakmi ozbrojenými po zuby. Nikto nemá povolenie sem vstúpiť. Napriek tomu, že vojna sa ako-tak skončila, turistický ruch tu neexistuje. Dostať povolenie je ťažké, musíte poznať niekoho, kto pozná niekoho. Prísť sem bez domáceho len tak, dávam ruku do ohňa, že vás nepustia. Avšak tajne dúfam, že celá situácia sa čoskoro zmení a každý bude môcť obdivovať toto nádherné mesto. Škoda, že ako-tak odolala iba Hatra a prípadným záujemcom sa obdivovanie historických starovekých skvostov scvrklo na minimum.

Nimrud, Ninive a Hatra, ktoré zničil Islamský štát
Hatra

Môžete sa opýtať, prečo by vás to malo zaujímať. Možno aj preto, aby sme sa potom nečudovali, že sa niečo stalo a nevyhovárali sa na médiá, že nám nikto nič nepovedal. A takisto aj preto, že mier nie je samozrejmosť. Ak začneme na seba prskať, nepočúvať sa a nadávať si, je to zaručená cesta k budúcej vojne, ktorá ničí všetko.

Chceli by ste sa spýtať na článok „Nimrud, Ninive a Hatra, ktoré zničil Islamský štát“? Dajte do komentu a radi odpovieme.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.