Nigéria – Sedem zaujímavých faktov

Nigéria - Sedem zaujímavých faktov

Nigériu geograficky zaraďujeme do západnej Afriky a patrí medzi najväčšie ekonomiky na kontinente. Dokonca má prezývku Obor Afriky – aj preto, že na jeho území žijú stovky rôznych etník, jazykov a náboženských skupín. V tomto článku „Nigéria – Sedem zaujímavých faktov“ vám priblížime túto menej známu africkú krajinu cez zaujímavé fakty

Jedna z najľudnatejších krajín na svete

Nigéria má takmer 220 miliónov ľudí, a tým pádom je to šiesta najľudnatejšia krajina na svete. Samozrejme, počty obyvateľov sa na rôznych stránkach uvádzajú rozlične. Tu sa presné štatistiky nevedú. Zároveň je to krajina s najrýchlejším prírastkom obyvateľstva. V roku 1990 ste tu narátali približne 90 miliónov ľudí. Pri súčasnom raste sa predpokladá, že Nigéria bude mať v roku 2050 okolo 400 miliónov a stane sa po Číne a Indii treťou najľudnatejšou krajinou na svete.

Nigéria - Sedem zaujímavých faktov

Náboženstvo

Napriek tomu, že Nigéria má niekoľko stoviek etnických skupín, ktoré vyznávajú domáce náboženstvá, väčšina obyvateľstva je rozdelená medzi kresťanstvo a islam. Moslimov je tu okolo 53 percent a kresťanov okolo 46 percent.

Nigéria - Sedem zaujímavých faktov

Jazyková rôznorodosť

Ako sme spomínali, Nigéria je etnicky neskutočne rôznorodá krajina. Okrem angličtiny ako hlavného dorozumievacieho jazyka, pozostatku koloniálnej nadvlády tu nájdete 521 jazykov. Všetky tieto jazyky sú rozdelené do troch jazykových skupín.

  • Nigérijsko-konžská skupina – Týmito jazykmi hovoria kmene Igbo, Yoruba, Ijaw, Fulfulde, Ogoni, Edo
  • Nílsko-saharská skupina – Týmito jazykmi hovoria kmene v oblasti Kanuri, Borno a Yobe
  • Afroázijská jazyková skupina
Nigéria - Sedem zaujímavých faktov

Nollywood je väčší ako Hollywood

Každý pozná Hollywood alebo Bollywood. Nigérijský filmový priemysel tiež patrí medzi najväčšie na svete a hádajte, ako sa volá. Nollywood! Každý týždeň vyprodukuje vo svojich filmových štúdiách až 50 filmov. Bije sa s indickým Bollywoodom o prvé a druhé miesto. Miestny filmový priemysel zamestnáva vyše milióna obyvateľov,  preto je to druhý najväčší zamestnávateľ v krajine. A kvalita? Nad ňou by ste sa možno pousmiali, ale film tu má aj vzdelávací charakter.

Najväčšia ekonomika

Podľa IMF z roku 2020 sa Nigéria postupne stáva najväčšou ekonomikou v Afrike. Jej HDP z tohto roku dosiahlo takmer 445 miliárd dolárov a krajina sa zaradila medzi 30 najväčších ekonomík na svete. Samozrejme, že HDP ešte nenapovedá, ako sa tu ľuďom žije. Podľa ďalšej štatistiky (Hunger Index) je Nigéria jednou z najhladnejších krajín na svete, tu sa umiestnila na 10. mieste.

Lagos

Lagos, bývalé hlavné mesto Nigérie (od roku 1991 je hlavným mestom Abuja) je najväčším a najľudnatejším mestom nielen v krajine, ale aj na kontinente. Ak bude pokračovať súčasné tempo rastu, o 80 rokov sa Lagos stane najľudnatejším na svete a bude v ňom podľa odborníkov žiť takmer 100 miliónov ľudí.

Patrí do britského spoločenstva

Napriek tomu, že Nigéria v roku 1960 získala nezávislosť, je stále členom britského spoločenstva Commonwealth, v ktorom je 53 nezávislých štátov.

Všetky príbehy z Nigérie aj na Instagrame Travelistanu tu

Chceli by ste sa pozrieť do Nigérie? Poďte s nami!

Chceli by ste niečo doplniť do článku „Nigéria – Sedem zaujímavých faktov“? Dajte do komentu a radi uverejníme.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.