Nigéria alebo kde zažijete najlepšie trhy

Nigéria alebo kde zažijete najlepšie trhy

Kde najlepšie zažijete tú správnu africkú atmosféru? Kde to vibruje a dostanete peknú cestovateľskú nálož? No predsa na miestnych trhoviskách, kde to naozaj žije. Práve tu v Nigérii som zažil asi najzaujímavejšie trhy z celej Afriky. Bolo jedno, či som bol vo veľkom alebo malom meste, či sa predávali ryby, zelenina, jedlo alebo šaty. Všade to krásne žilo a ľudia vás nezištne volali k sebe do obchodu, aby sa niečo o vás dozvedeli. Ak sa ma niekto spýta, čo musí v Nigérii vidieť, poviem jednoznačne a bez dlhého rozmýšľania: Trhy. Nigéria alebo kde zažijete najlepšie trhy vás zoberie na netradičné miesta

Nigéria alebo kde zažijete najlepšie trhy

Afrika ešte priveľmi nemá v obľube veľké supermarkety. Pochopiteľne, že je to dané cenou, ale aj tým, že miestni obyvatelia sú veľmi kontaktní. Chcú si tovar nielen ohmatať, ale aj kúpiť od niekoho, koho osobne poznajú. Pritom sa pustiť do náročného zjednávania, ktoré je diametrálne odlišné od toho ázijského či juhoamerického. Tu sa prejavujú vášne vo veľkom. Krik, gestá, teatrálne odchody, veľkolepé vyhlásenia, až sa to všetko pretaví do úsmevu. Práve tie emócie sú pre mňa najviac. Keby sa človek, ktorý nikdy v živote nebol v Afrike, náhle ocitol na miestnom trhovisku, mal by pocit, že sa schyľuje k nejakej bitke. Ak sú Nigérijčania smutní, tak sú smutní, ak sú nahnevaní, tak poriadne a ak sú veselí, tak to vedia šialene ukázať. Keď som navštívil trhovisko v meste Ibadan, kde ženy predávali  pestrofarebné látky, všade sa ozýval spev. Nikto nevedel, prečo si miestne ženy spievali; prosto spievali. Vyšli len tak pred obchod a začali sa rytmicky hýbať. Čo na tom, že niektoré mali aj vyše 130 kíl, tu na to nikto nepozeral. Tá živelnosť sa preniesla aj na zákazníkov. Na jednej strane nevábne trhovisko, ktoré vám, ak ho vidíte z okna auta alebo autobusu, nič nepovie – a na druhej strane atmosféra, ktorú nikde inde nezažijete. Keď ma zbadali, začali radostne vykrikovať a chceli ma vyzvať do tanca. Ja som sa však tentoraz nedal prehovoriť, lebo moje tanečné kreácie by vypovedali o mojej neskúsenosti.  Vlastne ani neviem, aké látky predávali, lebo si pamätám len veľký tanečný parket. Keď som sa neskôr opýtal jednej dámy, či sa tu takto vždy tancuje,  odpovedala mi: „Nie, len sme to v danom momente tak cítili,“ povedala sympatická černoška a hurónsky sa zasmiala. V tomto je Afrika neuveriteľná. Stále musíte mať otvorené oči a vnímať každý okamih, ktorý sa už nikdy v živote nemusí zopakovať.

Nigéria alebo kde zažijete najlepšie trhy
Nigéria alebo kde zažijete najlepšie trhy
Nigéria alebo kde zažijete najlepšie trhy

Alebo by ste skúsili rybí trh v Lagose? Konkrétne v časti Makoko? Ak vám neprekáža silný zápach, ktorý vám vlezie do šiat, tak ste na správnom mieste. Trhovisko nie je veľké, ale zato preplnené všetkými možnými úlovkami. Opäť tu predávajú väčšinou ženy, ktoré sa obliekli do toho najlepšieho a najfarebnejšieho. Pozrite si fotografie z trhu. Vždy vás na prvý pohľad zaujme farebnosť a až potom sa zameriate na prostredie, ktoré vyzerá hrozne. Možno je to len ďalší marketingový trik miestnych dám, ale musím povedať, že im to vychádza. Keď vstúpim do arény menom trh, hneď sa na mňa vyrútia dámy, ktoré sa hlasno snažia predať svoje ryby. Jedna mi strká pod nos kraby, druhá sa snaží nalákať ma na krevety a tretia mi ukazuje dvadsaťkilovú rybu. Vraj bola dnes vylovená a mäso je veľmi chutné. Každá z nich hovorí nigérijskou angličtinou, ktorá znie veľmi tvrdo a keď sa milé dámy začnú slovne pretekať, ani kalašnikov nemá takú kadenciu.

Mňa však zaujala jedna tmavá miestnosť v zadnej časti trhu. Okrem smradu sa z nej šíri aj spev. Som veľmi zvedavý, idem teda za smradom a spevom. Spev je však krajší ako puch, z ktorého vás napne. A čo vidím? Asi 40 žien sedí na špinavej drevenej prični a čistia ryby pre zákazníkov. Do rytmu sekajú, šklbú a vyberajú vnútornosti. To sa nedá opísať, to musíte zažiť a vnímať.

Ak vás nepresvedčilo toto, trh v Abeokuta vás musí dostať. Je to ten najpestrofarebnejší trh v Nigérii? Tu nájdete všetko. Od zeleniny cez ovocie až po okru či maniok, ktorý sa tu melie na prášok. Jedno majú všetky trhy spoločné. Všade, kam prídete, sa môžete ísť prejsť a ak ste zdvorilí, môžete fotiť domácich. Dokonca vás sem-tam k tomu priam vyzvú, niekedy vám zo žartu ponúknu nevestu, zavtipkujú alebo vám dajú okoštovať ich špecialitky. Ak uvidíte, ako na veľkom plechu pečú mäso, skúste to. Ten plech vyzerá strašne, ale to pečené mäso…

Nigéria je čarovná. Keď prekročíte ten povestný prah neistoty, odkryje sa vám iná tvár. Môžete sem zavítať každý rok, vždy tu nájdete niečo iné. Nebojte sa toho a nedajte na prvé pocity. Dajte tomu šancu.

Kde ste zažili najlepšie trhy vy? Dajte svoj postreh pod článok „Nigéria alebo kde zažijete najlepšie trhy“.

Akých je sedem najzaujímavejších faktov o Nigérii? Všetko sa dozviete tu.

Chceli by ste nazrieť do Nigérie? Poďte s nami!

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.