New York: najdrahšie mesto roka 2022

Prvú priečku si však delia až dve metropoly. Minuloročné najdrahšie mesto sveta Tel Aviv skončilo na treťom mieste. 

Niektorí spomínajú na svet pred pandémiou, iní na život pred vypuknutím vojny na Ukrajine a ďalší deň čo deň, čakajúc v rade na nákup v obchode, privolávajú lacnejšie produkty spred pár rokov, ba dokonca mesiacov. Podľa celosvetového prieskumu životných nákladov EIU (Economist Intelligence Unit) ceny vo veľkomestách vzrástli za uplynulý rok v priemere o viac ako osem percent. Britský týždenník The Economist tvrdí, že príčina je jasná. A za tým, prečo náklady rastú najrýchlejšie za uplynulých dvadsať rokov, je ich hneď viacero.

Jedným z hlavných dôvodov je ruská agresia na Ukrajine. Tá totiž neovplyvnila len ceny energií, ktoré celosvetovo vzrástli najmenej o jedenásť percent, ale aj náklady za potraviny. Jedlo nie je len umenie, ide o nevyhnutnosť, ktorá v súčasnosti namiesto potešenia skôr trápi ľudí. Aj Ukrajina, aj Rusko sú totiž významnými producentmi obilnín a hnojív. 

Za najrýchlejším rastom cien v tomto storočí sú aj západné sankcie voči Rusku alebo čínske protipandemické obmedzenia na globálne dodávateľské reťazce, teda pekingská politika nulového covidu.

Podľa BBC Mundo nadpriemerne vysoká inflácia trápi najmä Istanbul. V metropole ležiacej na dvoch kontinentoch vzrástli ceny až o 86 percent. Podobne je na tom aj argentínske hlavné mesto Buenos Aires so 64 percentami alebo iránsky Teherán s 57 percentami.

Totožný dôvod na vrchol rebríčka dostal aj New York. Inflácia v Spojených štátoch bola v roku 2022 najvyššia za uplynulých viac ako 40 rokov. Potrápila aj Los Angeles a San Francisco, ktoré sa tiež umiestnili v prvej desiatke najdrahších miest planéty. 

Americká metropola prvé miesto zdieľa so Singapurom, ktorý vrchol dobýjal pravidelne od roku 2014 až 2019. 

Singapur

Prieskum porovnával vyše 200 produktov a služieb z viac ako 170 svetových miest. Zatiaľ, čo viaceré ruské metropoly sa v rebríčku ocitli, zhromaždenie údajov v Kyjeve bolo pre vojnu na Ukrajine nemožné. V prieskume nefiguruje ani venezuelské hlavné mesto Caracas. Odborníci týmto krokom chceli predísť skresleniu údajov pre jeho vysoký medziročný nárast cien.

Najdrahšie mestá v roku 2022:

1. New York

1. Singapur

3. Tel Aviv

4. Hong Kong

4. Los Angeles

6. Zürich

7. Ženeva

8. San Francisco

9. Paríž

10. Sydney

10. Kodaň

Najlacnejšie mestá v roku 2022:

161. Kolombo

161. Bangalúr

161. Alžír

164. Čennai

165. Ahmadabád

166. Alma-Ata

167. Karáči

168. Taškent

169. Tunis 

170. Teherán

171. Tripolis

172. Damask

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.