Grand Sumo turnaj
To sú tie najlepšie a najtučnejšie sumo turnaje na svete, niečo ako grandslam v tenise. Konajú sa spravidla 6-krát do roka (3x Tokyo, Nagoya, Osaka a Fukuoka), trvajú 15 dní a dostať sa tam nie je len tak. Lístky v predpredaji sú rýchlo vypredané, jedinou ďalšou možnosťou je vystáť si rad ráno v deň zápasu. Čím skôr, tým lepšie, lístky sú totiž limitované a kto sa skôr postaví do radu vyhráva. Striktne len jeden lístok na jednu čakajúcu osobu (pre kamarátov nedávajú). My sme tam čakali od 7-mej a boli sme asi stý v poradí (ešte sme sa zmestili). Je však potrebné brať do úvahy pokročilosť turnaja. Zápasníci súťažia len jeden zápas denne a v podvečer prichádzajú tí najlepší. Nám to stálo (za 2 100 JPY) za pokus vidieť tých najvoňavejších športovcov, bez irónie.
Kalendár turnajov – LINK
Ostrov Hashima so svojou pevnosťou
Na turistickú mapu sa pomaly prediera ostrov Hashima, pripomínajúci vojnovú loď (preto má aj japonskú prezývku Gunkanjima), so svojou „pevnosťou“ v blízkosti Nagasaki. Pred viac ako 100 rokmi sa z obyčajného ostrovčeka na šírom mori stalo mesto s najväčšou hustotou zaľudnenia v polovici 20. storočia. Mohla za to ťažba uhlia, vďaka ktorej sa ostrov 3-krát umelo zväčšoval a prilákal sem bývať viac ako 5000 ľudí. Zmena energetického smerovania krajiny a neefektívnosť ďalšej ťažby vyhnala aj tú poslednú nohu z ostrova v roku 1974. Ostrov znovu sprístupnili až v 2009, filmári Jamesa Bonda sa inšpirovali v 2012 a na UNESCO bol ostrov zapísaný v 2015. Viac info v blogu.
Dostať sa sem dá len organizovane, na výber sú 2 časy denne. My sme si zvolili Gunkanjima Concierge Company s anglickým audiom za 4 300 JPY.
Výstup na Mt. Fuji
Fujisan je bezpochyby ikonickou záležitosťou krajiny vychádzajúceho slnka. Ak si cestovateľ-športovec, zdolanie 3 776 posvätných metrov aktívnej sopky je jasná výzva. Sezóna je otvorená počas júla a augusta (treba sledovať podľa počasia), vtedy sú otvorené aj horské chaty. Netreba podceniť kvalitnú obuv a teplé oblečenie – obzvlášť ak budete liezť cez noc. My sme tak spravili a drkotajúc zubami sme si vychutnali východ slnka z vrchu krátera. Chvíľu trvalo, kým nás zahrialo :). Najjednoduchšie je ísť z Tokya, zo stanice Shinjuku Bus Terminal priamym autobusom na Mt. Fuji 5th Station (2,5 h / 2 700 JPY), odkiaľ šliapete po najpopulárnejšej Yoshida Trail. Prevýšenie 2 300 metrov zvládnete za 5-7 hodín. Pravdepodobne sa nevyhnete zápcham tesne pod vrcholom, preto sa odporúča pre krajší zážitok vyhnúť sa víkendu a sviatkom. Vstupné na Yoshida trail je 1 000 JPY, v cene je aj malý drevený suvenír.
Prírodné onseny
Onseny sú horúce pramene, ktorých je v Japonsku vďaka bohatej vulkanickej činnosti tisíce. Väčšina z nich je súčasťou hotelov alebo ryokanov – tradičných japonských ubytovaní. Zväčša bývajú rozdelené na mužskú a ženskú časť a behá sa na naháča. Aj keď si možno hanblivá/-ý, onsen by v tvojom itinerári nemal chýbať. Nám sa páčili obzvlášť tie prírodné a počas roadtripu na Hokkaide sme sa ich čosi nahľadali. Najobľúbenejší bol pokojný Fukiage onsen (mapa), zastrčený v lese ďaleko od akéhokoľvek svetla, či hluku. Nič len húkanie sovy, spln mesiaca a sem tam strašidelné šuchotanie kdesi v lese. Atmosféra! Za zmienku ešte stojí onsen na brehu Tichého oceána (mapa), nasmerovaný na východ slnka. A to všetko v krajine vychádzajúceho slnka! 🙂
Nevýhodou prírodných onsenov môže byť obtiažnosť zistenia ich aktuálneho stavu (funkčný, čistý, a pod.) a fakt, že muži aj ženy sa kúpu spolu. Všetky prírodné, ktoré sme navštívili, boli bezplatné. Na mapách a tabuliach sú označené týmto symbolom ♨.
Kamuiwakka teplý vodopád
Na konci japonskej civilizácie pri národnom parku Shiretoko (mapa) sa nachádza teplý vodopád – kombinácia, ktorá sa často nevidí. Väčšina turistov sa tu poprechádza. Na viacerých miestach si však voda vyformovala malé bazéniky, v ktorých sa dá aj okúpať.
Zastávku si tu plánujte len v prípade, že budete autom na roadtripe po Hokkaide. Posledných 15 km sa ide síce po kamenistých cestách, nie je to ale nič, čo by nemalo zvládnuť aj menšie auto.
Zajačí ostrov – Ōkunoshima
Čistá zverina tá Ōkunoshima – donekonečna som presviedčal svoju priateľku, aby sme tam išli 🙂 Očakávanie, že budem lopatou prehadzovať zajace jedna radosť, som radšej nechal v kapsulovom hoteli. V centrálnej časti je ich naozaj dosť, ale sú lenivejšie (lebo tu dostávajú až príliš veľa jedla od turistov). V odľahlejších častiach ostrova ich je menej, no sú aktívnejšie a budú za vami hopkať pre tú kapustičku. Tienistou stránkou ostrova je jej história – počas II. svetovej vojny tu vyrábali jedovaté plyny a testovali ich práve na zajacoch. Nie je isté, či súčasné zajace sú potomkami tých testovacích, ktorých prepustili po skončení vojny. Povráva sa, že ich sem mohli nanosiť aj akýsi školáci a pri absencii predátorov sa premnožili.
Potravu je ideálne kúpiť vopred (kapusta to istí, ale pri trajekte predávajú aj zajačie granule). Na vlak z Hiroshimy do Tadanoumi (~1,5 h) je možné využiť aj JR Pass. Vystupujete v blízkosti trajektu, ktorý chodí každú hodinu (15 min, 310 JPY).
Mačací ostrov – Tashirojima
Čistá zverina tá Tashirojima, taktiež – je to ostrov, kde populácia mačiek vysoko presahuje počet obyvateľov. Miestny verili, že mačky prinášajú šťastie, o to viac keď ich človek kŕmi. Zatiaľ čo obyvateľstvo pomaly opúšťalo ostrov, mačičky ostali. Je to azda jedno z najnetradičnejších miest, ktoré sme navštívili. Navyše málo frekventované, čo je dnes pri cestovaní celkom vzácnosť.
Doprava sem je náročnejšia – vlak zo Sendai do Ishinomaki (~1 h), cesta do prístavu (~ 30 min pešo) a trajektom na ostrov (~1 h, 2 000 JPY). Trajekty chodia len 3-krát denne, posledný opúšťal ostrov o 15:00. Ideálne je preto vyraziť hneď ráno. Na ostrove je ťažké čokoľvek zohnať – potravu pre seba a mačky kúpte ešte pred nástupom na trajekt.
Kill Bill reštaurácia / Shinkansen reštaurácia
Téma reštaurácií je v Japonsku kapitola sama o sebe – pre nás to bola najlepšia ázijská kuchyňa. Nejdem radiť, aké nigiri musíš zaručene ochutnať. Existuje totiž mnoho tematických reštaurácií, ktoré si nájdu svojich fanúšikov. V Tokyu je napríklad Gonpachi Nishiazabu (mapa), ktorá poslúžila ako inšpirácia pre najznámejšiu scénku filmu Kill Bill. O nejakej podobe sa veru dá hovoriť 🙂
V blízkosti baseballového štadióna (kam tiež odporúčame skočiť) nás pobavila aj reštaurácia Kaisen Misakiko (mapa), kde ti tvoje sushi privezie shinkansen.
Hľadáš itinerár cesty do Japonska? Ako kúpiť šinkansenový lístok? Čo koľko stojí? Podrobný článok nájdeš tu.
Fasa Trasa:
Cestovateľský double-pack Peťo a Nika. Nazvali sme sa FasaTrasa, lebo tá trasa je naozaj fasa. S batohom na chrbte sa túlame ázijskými krajinami na plný úväzok už zopár mesiacov. Peťo sa tvári, že viac píše. Nika sa netvári, že viac fotí – jednoducho viac fotí. Cestou nás postretávali zaujímavé zážitky, s ktorými sa chceme podeliť. Naše príbehy môžete sledovať na našom facebooku alebo blogu.
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.