Nepálsky Nový rok – 2073

Nepálsky Nový rok sa oslavuje v celej krajine, ale najzaujímavejšiu oslavu zažijete v meste Bhaktapur. Počas slávnosti sa nielen spieva, hrá a tancuje, ale najmä sa ťahá veľký drevený voz s božstvom ako symbol prosperity.

[unitegallery NepalskyNovyrok]

Miesto: Bhaktapur, Nepál

Dátum:  13. apríl 2016

Najbližší dátum: 13. apríl 2017

Nepál  je krajina, v ktorej sa kombinujú hinduisticko – budhistické tradície, a to sa premieta aj do jeho do sviatkov. Asi najživšie sviatky sú Holi a nepálsky Nový rok. Nový rok pripadá väčšinou na 13. až 15. apríla nášho kalendára. Podľa nepálskeho kalendára sa píše už 2073. rok.

Noc pred Novým rokom sa rodiny, ale najmä mladí ľudia stretávajú a vyrazia spoločne do ulíc. Mladí chodia večer do barov, na koncerty a zabávajú sa. Väčšie mestá organizujú koncerty s nepálskymi hudobnými hviezdami, prípadne aj ohňostroje. Ak plánujete návštevu Nepálu v čase Nového roka, najlepšiu večernú atmosféru a zábavu zažijete v štvrti Thamel v hlavnom meste Káthmandu.

Samotný Nový rok sa oslavuje cez deň. Rodiny sa slávnostne oblečú a vyrazia na hlavné námestie (Durbar Square), kde sa konajú kultúrne programy. Každé mesto a dedina má svoju slávnosť. Najpôsobivejšie oslavy nepálskeho Nového roka sú však jednoznačne v meste Bhaktapur. Ako to v Bhaktapure prebieha? V deň Nového roka sa tu zíde takmer desaťtisíc ľudí. Na hlavnom námestí sa konajú tanečné a hudobné vystúpenia, ktoré sledujú tisícky Nepálcov zo schodov stredovekých pagod a historických budov. Oslavy majú veľmi zaujímavú, priam stredovekú atmosféru. Hlavným bodom programu je moment, keď cez mesto prevedú hlavné božstvo na velikánskom stredovekom drevenom voze. Božstvu prinášajú ľudia obety, napríklad kvety, ryžu či sliepky, ktoré sú na mieste zabité. Na voze visia zvončeky, ktoré si Nepálci prikladajú k hlavám, pretože vraj prinášajú šťastie.

O 17.00 sa mnísi usadia do útrob vozu a spolu s božstvom sa prenesú do hlavného chrámu. Voz – symbol prosperity – ťahá takmer stovka ľudí za hlasného povzbudzovania miestnych. Voz je tak trochu nemotorný a vyžaduje nadľudské úsilie, aby sa pohol.

Bhaktapur sa nachádza 22 km od Káthmandu. Dostanete sa sem miestnou dopravou za 50 nepálskych rupií, alebo taxíkom za 800 nepálskych rupií. Vstup do mesta je 15 USD.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.