Miesta, ktoré by ste mali navštíviť čo najskôr

Na svete je mnoho nádherných miest. Kým niektoré sú preplnené turistami, iné sú tiché a neprebádané. V nasledovnom článku vám ponúkame zoznam niekoľkých krásnych miest, ktoré sú špecifické tým, že by ste ich mali navštíviť čo najskôr. Sú to totiž miesta, ktoré podľa nás v súčasnosti ešte majú ako-tak autentickú atmosféru, nedotknutú prírodu či pôvodných obyvateľov. Miesta, ktoré zatiaľ ešte nie sú prevalcované turistickým priemyslom, nie sú tam nekonečné zástupy autobusov a húfy turistov. To všetko sa však môže skôr či neskôr zmeniť. Patria sem tiež miesta, ktoré pomaly zanikajú a miznú z povrchu zeme, takže ich návštevu by ste nemali príliš odkladať. Nenechajte si ujsť svetové unikáty a navštívte niektoré z týchto miest, krajín či oblastí čo najskôr.

Etiópia

Africká krajina, ktorá v mnohých ľuďoch vzbudzuje pocit chudoby a nestability. Etiópia je iná a je jednou z mála krajín na svete, kde uvidíte nielen krásne historické stavby, mohutné hory, aktívne sopky na jednom z najteplejších miest na svete, ale aj africké kmene, ktoré nezmenili spôsob života už po stáročia. Vedeli ste, že podľa legendy sa archa zmluvy skrýva v etiópskej Lalibele? Vedeli ste aj to, že tu našli kostru najstaršieho človeka? Etiópia je bezpečná, na Afriku veľmi lacná a hlavne zážitková krajina. Viac informácií o Etiópii nájdete tu.

Kamčatka

Čítali ste niekedy Jacka Londona a jeho príbehy z Aljašky? Chceli by ste zažiť niečo podobné v 21. storočí? Áno, dá sa to na ruskom území. Kamčatka je stále neprebádaným kútom sveta. Chodí sa sem najmä za divokou prírodou, aktívnymi sopkami a riekami plnými lososov. Nepodceňujte však tento kraj! Musíte byť skvele pripravení nielen materiálne, ale aj fyzicky a psychicky. Vašu fyzickú kondíciu preveria nielen výstupy na sopky, ale aj náhle zmeny počasia. Budete mať pocit, že ste nikdy neboli tak blízko prírode ako tu! Keď tu raz začnú hromadne stavať hotely, dnešný rozprávkový kraj menom Kamčatka sa stane už iba legendárnym príbehom, o ktorom budete snívať a čítať v knihách. Viac informácií o Kamčatke a Rusku nájdete tu.

Surinam

Kde by ste hľadali najlepší amazonský prales v Južnej Amerike? Predsa v Suriname! Nenechajte sa odradiť tým, že táto krajina v tieni svojho južného suseda Brazílie. Do Surinamu sa chodí najmä kvôli pralesu, ktorý je tu v tej najdivokejšej forme. Splavovanie riek, niekoľko dňové treky a ekoturistika sú tu na výbornej úrovni. Určite vás nadchne exoticky znejúce hlavné mesto –Paramaribo, v ktorom nájdete pestrú zmes kultúr a ktorého oficiálnym jazykom nie je španielčina, ale holandčina. Veľa turistov už navštívilo Peru a Brazíliu, ale len málo ľudí cestuje do Surinamu  napriek tomu, že táto bývalá holandská kolónia ponúka omnoho viac. Viac informácií o Suriname nájdete tu.

Stredná Ázia

Bývalé sovietske krajiny, ktoré ležali na známej hodvábnej ceste a ktoré v stredoveku patrili medzi najbohatšie oblasti sveta. Uzbecké mestá Samarkand, Buchara či Chiva sú preplnené historickými pamiatkami, ktoré má pod patronátom UNESCO. V Turkménsku sa nachádzajú archeologické lokality ako Merv, kde vznikli rozprávky Tisíc a jednej noci, alebo Ašchabad, ktorý svojou pompéznosťou konkuruje Dubaju. V Kirgizsku vás očarí magická atmosféra kamenného karavansaraju Tash Rabat a v Tadžikistane takzvaná strecha sveta – Pamír. Zahoďte predsudky, ktoré máte voči krajinám bývalého Sovietskeho zväzu! Budete nadšení nielen vďaka pamiatkam, prírode, ale aj ľuďom, ktorí si stále vážia cestovateľov ako keby duch hodvábnej cesty vôbec nezanikol. Stredoázijský región zatiaľ ešte nie je preplnený turistami. Je však možné, že po Expo-2017, ktoré sa bude konať v kazašskej Astane, sa stane typickou turistikou destináciou. Viac informácií nájdete tu.

Barma (Mjanmarsko)

Podľa Travelistanu je to najbudhistickejšia krajina na svete. Ľudia sa tu dôsledne držia zásad budhizmu a vy tu budete najbližšie k tejto filozofii. Barma bola dlhý čas viac-menej uzavretou krajinou, postupne sa však otvára svetu. Barmčania sa usmievajú viac ako obyvatelia Thajska či Kambodže. Jednoznačne odporúčame navštíviť Bagan, kde sú desiatky budhistických stúp, jazero Inle lake, kde zažijete pôvodné trhy a mesto Ragún, ktoré má ešte stále šarm bývalej britskej kolónie. Viac informácií o Barme nájdete tu.

Alžírsko

Kde by ste hľadali najkrajšie rímske pamiatky? Kde robili Rimania to najkvalitnejšie víno? Kde je najkrajšia Sahara? Áno, v Alžírsku. Alžírsko je mimo záujmu turistov a pritom ponúka tak veľa! Hlavné mesto Alžír bolo predlohou pri stavaní Paríža a francúzski spisovatelia tu písali svoje známe romány. Sever Alžírska je plný histórie a pamiatok od rímskych čias až po osmanské obdobie. Len si predstavte, že sa pozeráte na dokonale zachovaný amfiteáter a vás neobmedzujú žiadne zátarasy ani hordy turistov. Juh krajiny je najmä o Sahare. Piesok, skalné útvary, horúčava a prastaré nástenné kresby, pričom pred očami sa vám mení prírodná scenéria. Alžírsko je skrátka cestovateľská bomba! Viac o Alžírsku nájdete tu.

Mongolsko

Stepná krajina, kde ľudia stále zachovávajú svoje tradície od čias Džingischána. Časť obyvateľstva stále kočuje a býva v jurtách. Ak odbočíte z klasických turistických trás, uvidíte stáda divokých koní, tiav a oviec. Zažite na vlastnej koži tradície, o ktorých ste doteraz čítali iba v knihách! Vyskúšajte si jazdu na koni po širokých pláňach. Odporúčame navštíviť Mongolsko najmä počas najväčšieho sviatku Naadam. Mongoli počas tohto sviatku súťažia v rôznych disciplínach, ktoré zaviedol ešte slávny Džingischán. Viac o Mongolsku tu.

Aralské jazero

Aralské jazero bolo kedysi štvrtým najväčším jazerom na svete. Jeho rozloha však dodnes klesla z pôvodných cca. 67 000 km2 na 3 300 km2 a pomaly, ale isto naďalej vysychá. Dnes z jazera ostali tri malé samostatné vodné plochy a jeho pôvodné veľké tepny – Amudarja a Syrdarja už Aralské jazero takmer ani nedosahujú resp. nie sú schopné zásobovať ho dostatkom vody. Severnú časť jazera na kazašskej strane sa ešte pokúsili zachrániť projektom v roku 2005. Vysychanie však bude pravdepodobne pokračovať a niektorí odborníci odhadujú jeho úplne vyschnutie do roku 2020. V mestečku Muynak, ktoré bolo kedysi prosperujúcim rybárskym mestom, sa dnes poprechádzate medzi vrakmi lodí ležiacich na dne jazera. Je to smutný ale jedinečný zážitok. Ak chcete uvidieť možno posledné kvapky Aralského jazera, mali by ste sa poponáhľať! Viac o Uzbekistane tu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ahoj, z tých ponúk je najlákavejšia asi tá Kamčatka. Mongolsko som už absolvoval. Super krajina.Maroš.

ako tak pozeram velmi vela miest mate z vychodu ale co takto amerika kanada a severske krajiny … boli ste tam niekedy .. za tyzden cestujeme s kamaratmi na dost vela miest a budu medzi ne patrit amerika a kanada a mesiac a pol na costa rice .. ak by bol zaujem mozem vam spravcom dat nejake fotkz video ci moj konkretny pohlad na costa ricu kedze tam budeme pomerne dlho

Ahoj Miro, jasné, natoč, napíš, nafoť a až to spracuješ, pošli nám to. Budeme radi. Uži si americkuý kontinent!

Tak to ste ma naladili. Je to veľmi lákavé.