Najšťastnejšie krajiny v roku 2023

Viera v šťastie je odrazovým mostíkom k úspechu. Štúdia šťastia v roku 2023 opäť potvrdila, že najšťastnejšími krajinami sú tie severské. Odborníci odhalili viacero dôvodov, prečo je tomu tak. 

Mnohí hľadajú deň čo deň recept na šťastie. Podľa novej Svetovej správy o šťastí 2023 (World Happiness Report) sa jeho ingrediencie nachádzajú vo Fínsku. Nie raz, ani dva, či tri, ale už šiesty rok po sebe Fínsko odchádza s titulom najšťastnejšej krajiny sveta. „Ligu šťastia“ dobylo, no ľudia sa pýtajú prečo. Čo robia Fíni inak, respektíve, naozaj je krajina domovom najšťastnejšej populácie?

Helsinki

Šťastie alebo spokojnosť

Viacerí Fíni počas výskumu navrhli, že rebríček by mohol byť skôr o spokojnosti než o šťastí. Väčšina Fínov je totiž skutočne spokojná so svojím životom. A šťastie, na rozdiel od spokojnosti, je premenné. Tvrdia, že nie vždy závisí od spoločnosti alebo jedinca.

Helsinki

Príroda znásobuje pocit šťastie

Mnohí Fíni neodbúravajú stres vo fitness centrách ani pri čokoláde, ale saunou a kúpaním sa v prírodných vodách uprostred lesov. Vo Fínsku ide doslova o „saunovú kultúru“, ktorú UNESCO zaradilo na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva. Tvrdia, že týmto spôsobom dokážu zabudnúť na všetky starosti.

sauna vo fínskej prírode

Psychológovia veria, že príroda robí ľudí skutočne šťastnejších. A Fínsko ako krajina tisícich jazier vlastní doslova prírodné dedičstvo. Naviac, Fínsko je domovom Santa Clausa. Podľa štúdie aj to vplýva na šťastie domácich. 

sídlo Santa Clausa

Neporovnávanie sa 

Sociálne siete ešte prehĺbili porovnávanie sa s inými. Podľa fínskeho psychológa Franka Martela je aj toto jeden z dôvodov, prečo sú Fíni šťastnejší. Fíni sa totiž neporovnávajú. Zamerajú sa na to, vďaka čomu sú šťastnejší, a nie na to, aby vyzerali pred ostatnými úspešne. 

„Prvým krokom k skutočnému šťastiu je nájsť svoje vlastné priority namiesto toho, aby sa človek porovnával s ostatnými.“

Frank Martel (CNBC)

Severská trojka 

Výskumníci sa však s prvými troma priečkami veľmi nepohrali. Boli totožné ako uplynulý rok. Dominovali rovnaké severské krajiny a to: Fínsko, Dánsko a Island.

Zasiahol koronavírus šťastie ľudí?

Zarážajúcim zistením bolo, že šťastie ľudí vo svete neovplyvnil ani koronavírus. Hoci si pandémia vyžiadala 6,7 milióna ľudských životov, spôsobila ekonomický prepad a uzamkla svet v príbytkoch, ľudia radosť nestratili.

V tejto medzinárodnej štúdii pod záštitou OSN vyspovedali viac ako stotisíc ľudí zo 137 krajín sveta. Na stupnici od jedna po desať (v rokoch 2020 až 2022) väčšina z nich ohodnotila kvalitu svojho života rovnakým číslom ako v rokoch 2017 až 2019. 

„Ľudia aj vďaka pandémii spoznali svojich susedov. Hoci doba bola a stále je ťažká, pozitívne emócie boli dvakrát rozšírenejšie ako tie negatívne.“

(John Helliwell, profesor ekonómie, The University of British Columbia), The Guardian

World Happiness Report každoročne zisťuje aká je úroveň spokojnosti ľudí so svojím životom. Správa je dielom vedcov zo Spojených štátov. Zoznam však vytvárajú aj na základe kľúčových faktorov ako príjem, zdravie, sloboda, sociálna podpora, štedrosť a výška korupcie. 

Viac dobra než kedysi

Okrem iného, správa odhalila medzi ľuďmi aj väčšiu dobročinnosť než pred pandémiou. Zistilo sa, že každodenné láskavé skutky prehlbujú šťastie ľudí. Ide o pomoc cudzincom, darovanie predmetov na charitu alebo dobrovoľníctvo. 

A čo Slovensko a jeho susedia 

Slovensko si oproti minulému roku polepšilo o šesť miest, umiestnilo sa na 29. priečke. Rakúsko len tesne minulo prvú desiatku, skončilo na 11. mieste. Česká republika je v poradí 18. Poľsku patrí 48. miesto a Maďarsku 51. Ukrajina sa pre vojnu prepadla až na 92. priečku. 

Rebríček uzatvára Afganistan spolu s Libanonom ako najnešťastnejšie krajiny sveta. 

Zoznam prvých 50 krajín

 1. Fínsko
 2. Dánsko
 3. Island
 4. Izrael
 5. Holandsko
 6. Švédsko
 7. Nórsko
 8. Švajčiarsko
 9. Luxembursko
 10. Nový Zéland
 11. Rakúsko
 12. Austrália
 13. Kanada
 14. Írsko
 15. USA
 16. Nemecko
 17. Belgicko
 18. Česko
 19. Veľká Británia
 20. Litva
 21. Francúzsko
 22. Slovinsko
 23. Kostarika
 24. Rumunsko
 25. Singapur
 26. Spojené arabské emiráty
 27. Taiwan
 28. Uruguaj
 29. Slovensko
 30. Saudská Arábia
 31. Estónsko
 32. Španielsko
 33. Taliansko
 34. Kosovo
 35. Čile
 36. Mexiko
 37. Malta
 38. Panama
 39. Poľsko
 40. Nikaragua
 41. Lotyšsko
 42. Bahrajn
 43. Guatemala
 44. Kazachstan
 45. Srbsko
 46. Cyprus
 47. Japonsko
 48. Chorvátsko
 49. Brazília
 50. Salvador

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.