Vojny a revolúcie menia ľudí. Ich osudy aj vnútro. No menia toho oveľa viac. Napríklad aj vlajky krajín. Kým niektoré zmeny na prvý pohľad nie sú vidno, iné sú badateľné. Ktorá vlajka sveta je tu s nami najdlhšie? A ktorá vznikla ešte len pred pár rokmi?

Nestačí len tenké oblečenie, treba si dať viac vrstiev… Na to, aby sme navštívili krajinu s najstaršou vlajkou sveta, musíme zamieriť na sever Európy do Škandinávie. Táto vlajka od roku 1625 drží dokonca svetový rekord najstaršej nepretržite používanej národnej vlajky sveta. 

Vlajka, ktorá spadla z neba

Dannebrog začali údajne používať ešte na konci stredoveku v 14. storočí. Mníšske legendy však tvrdia, že to bolo oveľa skôr. V roku 1219 spadla z nebies červeno-biela vlajka, aby Dánom dodala silu v bitke proti Estóncom.

Či jedno alebo druhé, nič sa nemení na fakte, že dánska vlajka je najstaršia na svete. Oficiálnou sa ňou stala v roku 1625, hoci jej história siaha až do roku 1219. Červená vlajka s bielym krížom však pôvodne Dánom nepatrila, používali ju viaceré národy počas európskych križiackych výprav od 11. do 13. storočia.

3 najstaršie vlajky sveta? 

  1. Dánsko: 1625

2. Holandsko: 1660

    Všetko začalo ešte v 16. storočí, keď sa princ Oranžský stal vodcom hnutia za nezávislosť proti Španielsku. Jeho vojaci už vtedy pochodovali v bielo-modro-oranžových farbách. Oficiálne však túto trikolóru nikdy neprijali. Na rozdiel od kombinácie s červenou, ktorá oficiálne vstúpila do platnosti v roku 1660.

    3. Nepál: 1743

    Vysoko v zozname si lieta aj nepálska vlajka. Nielenže sa odlišuje tvarom (skladá sa z dvoch nerovnako vysokých pravouhlých trojuholníkov), považuje sa aj za tretiu najstaršiu vlajku na svete. Nepretržite sa používa od roku 1743.

    Ostatné najstaršie vlajky:

    • Spojené kráľovstvo: 1801
    • Čile: 1817
    • Argentína: 1818
    • Peru: 1825
    • Uruguaj: 1828
    • Francúzsko: 1830
    • Belgicko: 1831

    A čo najnovšie vlajky sveta? 

    Koniec koloniálnej nadvlády. Podľa niektorých krajín by takéto akty nemali byť len súčasťou učebníc dejepisu, ale mali by byť jasne vyobrazené na vlajke krajiny. A mysleli si to aj poslanci afrického štátu Mauritánia, kde v roku 2017 odhlasovali zmenu štátnej vlajky.

    K zelenej ploche a žltému polmesiacu doplnili dva červené pruhy. Pruhy plné krvi vyliatej za koniec francúzskej koloniálnej nadvlády. Toto symbolické gesto prinieslo krajine nové prvenstvo. Mauritánia sa totiž premenila na krajinu s najmladšou vlajkou sveta.

    Vlajka staršia ako krajina

    Druhé miesto najmladšej vlajky sveta smeruje do Malawi a tretie je netypické, ale pravdivé. Vlajka je totiž staršia ako samotná krajina. Prvýkrát ju použili už v roku 2005, hoci krajina získala nezávislosť až v roku 2011. Oficiálne však Južný Sudán prijal svoju vlajku až po skončení druhej občianskej vojny.

    Kým ľudí charakterizuje tvár, krajiny ich vlajky. Nesú v sebe kúsok z histórie, prírody, náboženstva, politiky, smútku a šťastia. Temer všetky krajiny, 148 zo 196, spája aj krv, sila a udatnosť vyobrazená červenou farbou. Až 78 % národných vlajok totiž používa červenú farbu… Aj preto sa stala červená najbežnejšou farbou našich vlajok. Nechýba dokonca ani na tej celosvetovo najstaršej. 

    Zdieľaj tento článok