Najlepšie výhľady na Londýn

Z bezplatnej záhrady vo výšinách až po jednu z najnavštevovanejších londýnskych atrakcií. Pre milovníkov plošín temer v nebesiach sa na týchto miestach skrývajú najlepšie vyhliadkové miesta v Londýne.

Prechádzka centrom mesta môže byť aj o čosi pomalšia ako zvyčajne. Nie sú však za tým ubolené nohy, ale húfy cestovateľov. Medzi najnavštevovanejšími mestami roka 2023 sa v prvej polovici roka umiestnili Hongkong, Bangkok, Londýn, Macau, Singapur, Paríž, Dubaj, New York, ale aj Kuala Lumpur alebo Istanbul. 

Jednu z prvých priečok dobyla aj európska metropola Londýn. Viacerí si ľahko predstavia jeho typickú panorámu. Atrakcie mesta totiž dominujú na väčšine britských pohľadníc, tričiek, hrnčekov alebo zápisníkov. Opustiť metropolu, ktorá leží približne na 1 572 km2, bez toho, aby turista zablúdil aspoň na jednu z vyhliadok, je doslova hriech. Mať Londýn na dlani nie je v súčasnosti vôbec náročné. 

Londýnska veža Shard 

Kde inde začať ako na jednej z najvyšších budov v Európe. The Sharp je vysoký 310 metrov a dá sa z neho dovidieť až do vzdialenosti 64 kilometrov. Hoci budova disponuje 87 poschodiami, najobľúbenejšími sú 68., 69. a 72. poschodie. Práve na ňom sa nachádza open-air Skydeck, ktorý ponúka 360-stupňový výhľad na mesto. 

Veža má viacero názvov. Spočiatku ju nazývali London Bridge Tower, v súčasnosti dominuje pomenovanie Shard of Glass, Shard London Bridge alebo len The Shard. Na jej výstavbu využili až 56 000 m2 presklenej fasády, čo predstavuje približne osem futbalových ihrísk. 

Londýnska lanovka 

Rieku Temžu si možno vychutnať aj iným spôsobom ako na vyhliadkovej lodi. Panorámu na Temžu, ale aj celú metropolu, ponúka londýnska lanovka  IFS Cloud Cable Car. Lanovka štartuje z Greenwichského polostrova a finišuje v priemyselnej a finančnej štvrti Royal Docks.

Londýnske oko

So zavretými očami sa Londýn preskúmať nedá a rovnako si ho do sýtosti nemožno užiť ani bez návštevy Londýnskeho oka, ktoré sa stalo jedným zo symbolov mesta. Jazda trvá približne pol hodinu. Ročne ho navštívi viac ako 3,5 milióna ľudí, čím dominuje v zozname platených turistických atrakcií v Spojenom kráľovstve. The Eye tvorí 32 kapsúl. Zaujímavosťou je, že sú očíslované od 1 do 33. Aj v tomto prípade sa totiž stavitelia rozhodli číslicu 13 vynechať.  

Až na vrch O2

Okrem toho, že Millennium Dome alebo aj The Oje jednou z najznámejších koncertných arén na svete, ponúka aj výstup na jej kupolu. Priamo odtiaľ možno dovidieť aj štadión, na ktorom sa v roku 2012 konali Olympijské hry.

Sky Garden

Nielen jedlo na vysokej úrovni, ale doslova v nebeských výšinách. Presklené steny siahajú vysoko ponad hlavy ľudí, čím si turisti môžu vychutnať nerušený výhľad na mesto. Atmosféru Sky Garden-u dotvárajú kvetinové záhony a ovocné stromy. Vstupné je dokonca zadarmo, stačí len rezervácia. 

Katedrála sv. Pavla

Výhľad ponúka aj jedna z najslávnejších katedrál na svete. Slávnou ju nerobí len jej tvar a história, ale aj to, že sa objavila vo viacerých filmoch ako Harry Potter a väzeň z Azkabanu alebo Sherlock Holmes. Nachádza sa na Ludgate Hill a meria 111 metrov. Ide o druhú najväčšiu katedrálu v Spojenom kráľovstve, hneď po tej v Liverpoole.

Greenwichské observatórium

Observatórium sa nachádza v londýnskom Greenwichi na kopci uprostred parku. Okrem bodu nultého poludníka, od ktorého sa odvíjajú svetové časové pásma, ponúka aj výhľad na Londýn. Netreba vojsť ani dovnútra observatória, v blízkosti sa totiž nachádza vyhliadková plošina, ktorá turistom ponúkne výhľad na upravené trávniky a svetové dedičstvo UNESCO Maritime Greenwich priamo „ako na dlani“. 

The Monument

V roku 1966 vypukol v londýnskej pekárni Pudding Lane požiar. Za štyri dni zničil veľkú časť stredového centra mesta, vrátane pôvodnej Katedrály sv. Pavla a viac ako 13 000 domov. O pár rokov neskôr postavili v oblasti pamätník. Je vysoký 62 metrov a na jeho výstavbu použili bielo-šedý kameň, ktorý využili aj pri stavbe Buckinghamského paláca alebo Katedrály svätého Pavla. Londýn sa dá vychutnať aj z neho. 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.