Najlepšie pláže 2023

Raj si predstavuje každý inak. Pre niekoho sú to impozantné hory, zasnežená dedinka v údolí alebo tyrkysové pláže s nakláňajúcimi sa palmami. A pokiaľ ide o pláže, podľa recenzií turistov z celého sveta bol vytvorený rebríček tých najlepších. 

Mnohí si bez pláží nevedia a ani nechcú predstaviť svoju dovolenku. Ukrytých nedotknutých rajov ubúda. Jedným z nich je ostrov Sokotra.

Sokotra

Jedinečným ho však nerobí len jeho azúrové more a piesočné duny, ale aj spleť endemických druhov rastlín a živočíchov. Pre náročný prístup naň prichádza zatiaľ len minimum turistov. Tí totiž smerujú na prístupnejšie pláže. S najlepším hodnotením skončila pláž v Brazílii, v Karibiku a v Austrálii. 

Kto hodnotil?

Americký portál o cestovaní a turizme TripAdvisor zohľadnil recenzie a hodnotenia, ktoré ľudia udelili od 1. januára 2022 do 31. decembra 2022, teda za uplynulý kalendárny rok. Do úvahy zobral viac ako desať miliónov recenzií, ktoré cestovatelia zanechali na portáli. 

Výber zahŕňa Ameriku, Afriku, Európu, Áziu a južný Pacifik. V rebríčku zohľadnili aj rôznorodosť turistov. Na vybraných plážach si svoje nájdu milovníci opaľovania, ale aj podvodného dobrodružstva či okolitej prírody.

Čím je brazílska Baia do Sancho výnimočná?

Tyrkysové more a zlatistý jemný piesok. Prvé miesto dobyla brazílska zátoka Baia do Sancho. Pláž sa nachádza na súostroví Fernando de Noronha, ktoré je od pobrežia Brazílie vzdialené približne 350 kilometrov. Aj napriek tomu, že oblasť nepohltil masový turizmus, považuje sa za turistickú destináciu. Počet turistov však rastie. V roku 2022 dokonca návštevníci prekonali rekord o viac ako 30 %.

Baia do Sancho

Po suchu alebo po mori 

Prístup nie je najjednoduchší. Na pláž treba zliezť po strmých kamenných schodoch, respektíve požičať si loď a zátoku objaviť po mori. V oblasti sa dajú pozorovať delfíny, morské korytnačky a vzácne druhy vtákov. Jednou z najobľúbenejších aktivít je šnorchlovanie. 

Vďaka stromom jedinečná 

Druhá priečka putuje do Karibiku. Eagle Beach je jednou z najznámejších pláží na Arube, okrem bieleho piesku vyniká aj charakteristickými stromami fofoti. Nachádzajú sa takmer na každej miestnej pohľadnici. 

Eagle Beach

Jedna z najdlhších na svete

Cable Beach pomenovali podľa telegrafného káblu medzi Broome a Jávou z roku 1889. Na medzinárodnú komunikáciu ho využívali až do roku 1914. Pláž je dlhá 23 kilometrov a jej synonymom sú ťavy a večerná jazda po piesku. V rebríčku získala bronzovú medailu.  

Cable Beach

Hry o tróny 

Do rebríčka sa nedostali len horúce slnečné pláže. Štvrtá priečka patrí islandskej pláži Reynisdrangar. Leží kúsok od mestečka Vík. Dominuje najmä pre čierny sopečný piesok a atypický útes. Krásu však strieda aj nebezpečenstvo. Dôvodom sú plazivé vlny, ktoré majú moc nečakane vtiahnuť do mora.

Reynisdrangar

Mnohých nie do mora, ale do deja vtiahol seriál Hry o tróny. Práve táto pláž sa stala jednou z kulís seriálu.

Európsky výber 

V prvej 25-tke sa umiestnilo viacero pláží aj v rámci Európy. Okrem Islandu dominovali pláže na juhu Európy. Za ostrov s najkrajšími plážami v Grécku označili Krétu. Pláže Falassarna a Balos Lagoon sa nachádzajú práve na ňom.

Balos Lagoon

Dve miesta v zozname si vyslúžilo aj Španielsko. Kým Playa de Muro je na Malorke, La Concha v severnom Baskicku.

Po jednej pláži sa do zoznamu dostalo aj Portugalsko (Praia da Falésia), talianska Sicília (Spiaggia dei Conigli) a Nissi na Cypre, ležiaca v letovisku Ayia Napa.

Spiaggia dei Conigli

Zoznam najlepších pláží v roku 2023 podľa TripAdviser 

 1. Baia do Sancho – Fernando de Noronha, Brazília
 2. Eagle Beach – Aruba, Karibik
 3. Cable Beach – Broome, Austrália
 4. Pláž Reynisdrangar – Island
 5. Grace Bay – Turks a Caicos, Karibik
 6. Praia da Falésia – Olhos de Agua, Portugalsko
 7. Pláž Radhanagar – ostrov Havelock, India
 8. Spiaggia dei Conigli – Sicília, Taliansko
 9. Varadero – Kuba, Karibik
 10. Pláž Ka’anapali – Maui, Havaj
 11. Siesta Key Beach – Florida, Spojené štáty
 12. Driftwood Beach – Georgia, Spojené štáty 
 13. Manly Beach – Austrália
 14. Seven Mile Beach – Kajmanské ostrovy
 15. La Concha – Španielsko
 16. Kelingking – Indonézia
 17. Playa de Muro – Malorca, Španielsko
 18. Playa Manuel Antonio – Kostarika
 19. Ipanema – Brazília
 20. Nungwi – Zanzibar
 21. Falassarna – Kréta, Grécko
 22. Nissi – Cyprus
 23. Playa Norte – Isla Mujeres, Mexico
 24. Magens Bay – Panenské ostrovy, Spojené štáty
 25. Balos Lagoon – Kréta, Grécko

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.