Najlepšie destinácie roku 2023

Vydavateľstvo cestovných sprievodcov Lonely Planet zozbieralo top destinácie v budúcom roku. Do niektorých treba zahryznúť, v iných si len oddýchnuť alebo objavovať, učiť sa či hľadať nové inšpirácie. Medzi nimi vyniká ekoturizmus v Južnej Amerike, ale aj chute limskej kuchyne a domorodé komunity Aljašky.

DESTINÁCIE NA ZAHRYZNUTIE 

 • Kuala Lumpur 

Dažďové pralesy striedajú moderné mešity, múzeá a mrakodrapy, medzi nimi slávne Petronas Towers. Ázijská pouličná kuchyňa prináša v hlavnom meste Malajzie rozmanitý kulinársky zážitok. Do Kuala Lumpuru sa dá zahryznúť už na trhovisku Pasar Seni, a to priamo do špeciality Nasi Lemak (ryža namočená v kokosovom mlieku, dochutená štipľavou omáčkou s množstvom korenín).

Petronas Towers
 • Umbria 

Tento taliansky región okrem archeologických pokladov vyniká aj tými gastronomickými. Jedným z nich je návšteva reštaurácie L’Officina Ristorante Culturale a ochutnávka miestneho vína. V jej blízkosti sa nachádza aj kašmírové mestečko Solomeo alebo pútnické mesto Assisi, rodisko svätého Františka, vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO.

Assisi
 • Fukuoka 

Gastronomická destinácia pre milovníkov japonskej kuchyne. Fukuoka sa rýchlo premieňa na centrum medzinárodného obchodu. Jedinečnou atrakciou však stále zostáva rybí trh Fukuoke Yanagibashi a podzemné nákupné centrum Tenjin Chikagai, ktoré je okrem obchodov aj jadrom stánkov s občerstvením. Obľúbenou delikatesou je rezancová polievka Hakata Ramen.

Fukuoka
 • Lima

Peruánske hlavné mesto sa rýchlo premieňa na delikatesu kontinentu. Okrem pamiatok kulinársku scénu dopĺňa aj jedna z najväčších čínskych štvrtí Južnej Ameriky, konkrétne na ulici Capón. Obľúbeným je aj peruánsky trh Surquillo či viacero podnikov so svetovými šéfkuchármi Don Fernando, Isolina alebo Rafael. 

Lima, Peru
 • Montevideo

Uruguajské hlavné mesto skrývajúce vidiek s dobytkom či mnohými morskými plodmi len kúsok od centra… Originálnym pokrmom je chivito, teda tradičný sendvič s hovädzím mäsom, slaninou, paradajkami, vajcom, syrom a vyprážanými zemiakmi.

Chivito

K tomu nesmie chýbať tradičné uruguajské víno. Vinice preslávili odrody hrozna Albariño a Tannat. Turisti by nemali vynechať ani tradičný slávny trh z roku 1868.

DESTINÁCIE NA OBJAVOVANIE

 1. Vlakom z tureckého Istanbulu do bulharskej Sofie 

Štart je priamo v centre s pamiatkami ako Hagia Sophia, palác Topkapi alebo Bazilika Cisterna. Zo stanice Sirkeci vlak vyrazí za hranice Turecka. Jedenásťhodinová cesta vedie trasou cez kvantum horských priesmykov. Podmienkou je niečo si pribaliť na jedenie, vlak totiž neponúka reštauračné služby. Zo Sofie sa dá ďalšími spojmi zamieriť priamo do Bukurešti, Belehradu alebo Solúnu. 

Hagia Sophia
 • Národné prírodné parky Kolumbie PNN

Napriek impozantných koloniálnym mestám, čaro skrývajú aj kolumbijské národné prírodné parky od pláží Tayrony až po vrchy národného parku Los Nevados.

Tayrona

Krajina skrýva 59 chránených oblastí, 26 z nich je dokonca obývaných domorodými komunitami. Neodmysliteľným zážitkom je aj návšteva údolia Valle del Cocora. 

 • Zambia 

Hoci ide o vnútrozemský štát, jeho rytmus predsa závisí od vody. Pretekajú ním totiž tri veľké rieky Kafue, Luangwa a Zambezi. Tie ponúkajú turistom návštevu viacerých vodopádov, ale aj prírodných jazier. Svoje o tom vie napríklad prírodný park Lusaka alebo Viktóriine vodopády, ktoré predstavujú hranicu so štátom Zimbabwe. Dokonalým zážitkom je aj plavba po rieke Zambezi v spoločnosti hrochov a slonov naprieč národným parkom Mosi-oa-Tunya.

Viktóriine vodopády
 • Nové Škótsko 

Polostrov nachádzajúci sa vo východnej Kanade prináša kľudné cesty, surfovanie a majáky. Prostredie priam stvorené na pokojné bádanie autom začínajúc v Halifaxe, jeho najľudnatejšom a hlavnom meste, neskôr presunom do údolia Annapolis. Majestátnou atrakciou Nového Škótska je práve maják Peggy’s Cove. 

maják Peggy’s Cove

DESTINÁCIE ODDYCHU

 1. Chalkidiki

Pokojné pláže sú priam idylické na oddych. Polostrov ležiaci len hodinu autom od Solúna sa v skutočnosti skladá z troch ďalších menších polostrovov. Zatiaľ, čo Kassandra priťahuje skôr mladšie generácie, Sithonia je rajom pre rodiny. Neprehliadnuteľný je aj výbežok Athos so starobylými chodníkmi a skrytými vodopádmi. Okrem toho je jedným z najposvätnejších miest pravoslávnej cirkvi a tiež svetovým dedičstvom UNESCO.

Chalkidiki
 • Raja Ampat

Súostrovie ležiace pri západnom pobreží Nová Guinea s viac ako 1500 útesmi a ostrovčekmi so zachovanými koralovými útesmi. Raja Ampat je doslova rajom potápačov a domovom jedinečných druhov rýb.

Raja Ampat
 • Jordánsko

Napriek tomu, že návšteva skalného mesta Petra je dobrodružná, Červené more ponúka dokonalý odpočinok v „kúpeľoch“ Mŕtveho mora. Jordánske pobrežie pozdĺž Akabského zálivu je možno krátke, no skrýva koralové útesy a mnohé vraky lodí. 

skalného mesta Petra

DESTINÁCIE NA NOVÉ INŠPIRÁCIE

 1. Aljaška 

Jeho návšteva prevetrá myseľ už pri pohľade na medvede alebo kĺzanie ľadovcov. Výlety ako Chilkoot Trail (legendárny 53 km dlhý prechod severskou divočinou) alebo návšteva národného parku Denali privedie turistov až k domorodcom. Ponorenie sa do tradičnej kultúry umožní aj kultúrne centrum Sealaska Heritage v Juneau.

Chilkoot Trail
 • Albánsko

Na prvý pohľad záhadná a doposiaľ málo navštevovaná krajina, no je pravou exotikou starého kontinentu. Albánsko prináša kus Grécka, no bez davu turistov a preplnených pláží. Krajina s vidieckym životom a hornatým srdcom ponúka návštevu mestečka Berat s osmanskými bielymi domami na kopcoch. Čaro však skrýva Tirana, ktorú dopĺňajú malebné kaviarne, námestia a pešie promenády. 

Tirana

DESTINÁCIE POZNANIA

 1. Manchester

Na toto mesto ako hostiteľa Eurovízie 2023 rozhodne v tomto roku netreba zabúdať. Manchester okrem ľahkej dostupnosti ponúka aj zrekonštruované Manchesterské múzeum. Medzi majestáty okrem iného patrí aj Manchesterská centrálna knižnica, umelecká galéria The Whitworth alebo historické a chránené budovy ako napríklad Victoria Baths.

umelecká galéria The Whitworth
 • Nové Mexiko

Ideálne miesto v Spojených štátoch na spoznanie domorodej kultúry. Ponúka historické mesto Santa Fe, ale aj Taos, jedno z prvých španielskych osád v oblasti. 

Santa Fe
 • Juh Škótska

Nový vlak Lumo je skvelou cestovateľskou alternatívou medzi Londýnom a Edinburghom. Región Borders na hranici s Anglickom je centrom historických príbehov škótskeho spisovateľa Roberta Burnsa, prozaika Waltera Scotta alebo národného hrdinu Williama Wallaca.

Pamätník Williama Wallaca

Veľkolepé ruiny a sídla na juhu krajiny sú ideálnym miestom či už na pešiu turistiku alebo cyklistiku.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.