Najkrajšie stredoveké čínske mesto Lijiang

Viete si predstaviť mesto, kde by ste sa túlali hodiny a dokonca by ste sa aj stratili? A keby to mesto bolo komplet stredoveké s kamennými uličkami, drevenými budovami a kamennými námestiami?

Čínske mesto Lijiang patrí medzi najkrajšie mestá na svete, kde na vás bude dýchať historická Čína. Takmer všetky mestá v Číne vyzerali ako Lijiang, ale hlavne kultúrna revolúcia ich zničila. Len pár miest si zachovalo svoju pôvodnú tvár. Preto si aj UNESCO zobralo pod svoj patronát tento klenot čínskej architektúry.

Mesto je viac ako 800 rokov staré a mieša sa tu architektúra z čias Tang, Ming a Qing. Prechádzala tadeto známa hodvábna cesta, ktorá spájala Čínu s Barmou a obchodníci sa tu zastavovali, aby nielen predali svoj tovar, ale si aj odpočinuli. Hlavnou komoditou bol čaj, ktorý sa tu stále predáva v historických budovách, meď a hlavne hodváb. Z peňazí, ktoré mesto získalo od obchodníkov, postavili chrámy a budhistické pavilóny, ktoré môžete vidieť ešte aj dnes na vlastné oči. Na obdobie stredoveku to bolo mesto, ktoré by prekonalo rozlohou nejedno stredoveké mesto v Európe. Len prejsť z jedného konca na druhý vám zaberie vyše hodiny.

IMG_4805

Najkrajšie stredoveké čínske mesto Lijiang

Najkrajšie stredoveké čínske mesto Lijiang

Najkrajšie stredoveké čínske mesto Lijiang

S Martou sa prechádzame už druhý deň a nevieme kedy je mesto krajšie. Či cez deň, alebo v noci, keď lampáše osvetľujú ulice. Do toho si predstavte malé potôčiky, ktoré prechádzajú cez mesto a vytvárajú atmosféru Benátok alebo japonského Kyota. Kamenné mostíky, obchodíky, trhoviská, kde miestne etnikum Nakhi v tradičnom kroji predáva svoje výrobky. Ak ste už boli v niektorom čínskom meste a vadilo vám, že všetko vyzerá ako novopostavený skanzen, tu nemusíte mať obavu. Všetko je pôvodné, pravé a bez falše. Aj to ubytovanie je tu čarovné. Malé čínske domčeky s otvoreným nádvorím, kde si vychutnávate jeden z najlepších čajov. A keď vám vyjde aj počasie, môžete vidieť aj takzvané dračie hory so zasneženými 5-tisícovými končiarmi. Zastavme sa však aj na trhovisku v centre mesta. V Číne trhoviská strácajú svoj pôvodný šarm a skôr sa predáva čínsky textil. Tu však nie. Presne ako v dávnych dobách je trhovisko rozdelené na časti, kde sa má predávať mäso, koreniny, čaje a kde sa môžete najesť. Aj jedlo tu patrí k zážitkom a stačí si vybrať zo stoviek reštaurácii. Niektoré majú storočnú tradíciu a erby rodín vám oznamujú, čomu sa venujú.

Najkrajšie stredoveké čínske mesto LijiangNajkrajšie stredoveké čínske mesto Lijiang

Najkrajšie stredoveké čínske mesto Lijiang

Lijiang patrí doteraz medzi tie najkrajšie mestá, ktoré sme videli. Ak vás nadchlo historické Kyoto, vietnamský Hoian či uzbecká Buchara, verte, že toto sa vám bude páčiť najviac. História, tradícia, zvyky to všetko na jednom mieste.

Pár rád

  • Lijiang leží asi 8 hodín od Kunmingu. Kunming je hlavnou železničnou tepnou medzi všetkými veľkými čínskymi mestami.
  • Dostanete sa sem letecky z Pekingu alebo z Kunmingu autobusom.
  • Vstup do mesta stojí 80 Yuanov čo je asi 11 eur, vstup platí na 2 týždne.
  • Ubytujte sa v strede mesta. Hotelíky stoja od 80 Yuanov, všetky sú čisté a hlavne majú atmosféru.
  • Z Lijiangu môžete podniknúť výlet do Rokliny skákajúceho tigra jedného z najhlbších kaňonov na svete (v ďalšom článku prinesieme podrobné informácie).
  • Najlepším obdobím na návštevu je máj až október. Počas letných prázdnin je tu veľké množstvo čínskych turistov.
  • Kúpte si miestne zelené čaje za veľmi dobrú cenu, ktoré patria medzi najlepšie v Číne.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Nadherne miesto, uzitocne rady a vsimol som si, ze sa celkovo zlepsila kvalita fotiek 🙂