Najchladnejšie hlavné mestá sveta

V uplynulých týždňoch zasiahla viaceré časti sveta informácia, ktorá mnohých striasla, ba až zamrazila. Viaceré regióny sveta postihol brutálny chlad a mrazivá zima, ktorá si napríklad v Spojených štátoch vyžiadala desiatky obetí. Obyvatelia niektorých hlavných miest však žijú v chlade takmer po celý rok. Ktoré sú najchladnejšie hlavné mestá sveta?

Pri výbere výletu u viacerých nezaváži len dátum, ale aj počasie. Kým mnohí uprednostnia tropické podnebie a slnko, nájdu sa aj tí, ktorí radšej navštevujú chladné destinácie. Zvyčajne však väčšina z nich priletí do hlavného mesta krajiny, ktoré je umiestnené strategicky a zastáva post politického, ekonomického a vzdelávacieho centra krajiny. Aj preto sa medzi najnavštevovanejšími miestami sveta nachádzajú viaceré svetové metropoly ako Paríž, Londýn, Amsterdam, Kuala Lumpur, Bangkok alebo Tokio.

Kuala Lumpur

Ani jedna z nich sa však neumiestnila v „najchladnejšom“ rebríčku hlavných miest.

Najchladnejšie hlavné mesto sveta

Nenachádza sa ani v Kanade, ani v Rusku, na Islande alebo v inej škandinávskej krajine. Po stáročia slúžilo ako stredisko kočovníkov tým, že krajinu ovládali mnohé kočovné ríše. Najchladnejším mestom sveta je hlavné mesto Mongolska Ulánbátar ležiace v nadmorskej výške 1 300 metrov nad morom.

Ulánbátar

Jeho ročná priemerná teplota je – 1,3 °C. Jeho krátke a horúce letá dopĺňa extrémne chladná a suchá zima, ktorá je ideálna na oddych a odpočinok. Takmer žiadny domáci neodporúča návštevu krajiny v zime, keď sa čísla na teplomere dostanú hlboko pod nulu. V januári sa pohybujú na stupnici od – 36 do 40 °C.

Ulánbátar

Mesto bez identity?

Hoci je najchladnejšie, je aj najľudnatejšie. V Ulánbátare žije viac ako 45 % mongolskej populácie, krajina je sama o sebe len veľmi riedko osídlená. Ani krásou dokonca neprekvitá, niektorí mu prisudzujú aj titul najškaredšieho hlavného mesta. Sovieti od roku 1940 zničili viaceré jeho kláštory a nahradili ich budovami v ruskom štýle, no bez farby. Mesto tým akoby stratilo nielen ducha, ale aj svoju identitu.

Ulánbátar

Najväčšia vnútrozemská krajina sveta

Druhú priečku treba hľadať takmer u susedov Mongolska v deviatej najväčšej krajine sveta, v Kazachstane. Astanu, ako hlavné mesto krajiny, označujú za druhé najchladnejšie mesto sveta. Dôkazom je aj mestská rieka Išim, ktorá je zamrznutá od polovice novembra až do začiatku apríla. Teploty dobýjajú – 30 °C, zvyčajne do mínus 35 °C.

Astana

Krajina cárov

Dlhé studené zimy neobchádzajú ani tretie najchladnejšie hlavné mesto sveta. Je ním ruská Moskva, kde sa teploty v zime v priemere pohybujú okolo – 25 °C.

Moskva

Najšťastnejšia, no studená 

Je najšťastnejšou krajinou sveta, hoci aj ju zahlcujú silné mrazy. Fínska metropola Helsinki sa v zozname radí na štvrté miesto. Najnižšiu teplotu zaznamenali v Helsinkách 10. januára 1987, keď teplota klesla na – 34,3 °C. Bežne sa cez zimné mesiace pohybuje okolo – 20 °C.

Helsinki

Krajina divokej prírody

Hry o tróny, Lara Croft: Tomb Raider, James Bond, Hviezdny prach,.. Pre jeho nespútanú prírodu v ňom natáčali desiatky filmov a seriálov. Museli sa však obrniť aj voči chladným podmienkam. Piata priečka totiž patrí hlavnému mestu Islandu Reykjavík, kde najnižšia teplota dosiahla takmer – 20 °C. Napriek jeho severnej zemepisnej šírke teploty len zriedka klesnú pod – 15 °C. 

Island

Za šiestym miestom do Estónska

Jedným z najchladnejších hlavných miest je aj estónsky Tallinn. Nachádza sa na severnom pobreží pri Baltskom mori, preto je jeho podnebie vlhké kontinentálne. Ovplyvňuje to aj zimy, ktoré sú relatívne miernejšie ako v iných miestach. Jeho priemerná teplota vo februári je − 4,3 °C, za to letá sú tiež mierne, v júli sa teplota vyšplhá v priemere na 16 °C.

Tallinn

Hokejová Kanada

Letá má vlhké, no zimy chladné a nabité hokejom… Ottawe patrí 7. miesto tým, že teploty cez zimu zvyčajne neklesnú pod – 10 °C, priemerná januárová teplota je – 14,8 °C. 

Rebríček TOP 7 najchladnejších hlavných miest a ich priemerná teplota

1. Ulánbátar (Mongolsko) – 1,3°C

2. Astana (Kazachstan) 3,5 °C

3. Moskva (Rusko) 4,1°C

4. Helsinki (Fínsko) 4,5°C

5. Reykjavík (Island) 4,6°C

6. Tallinn (Estónsko) 4,8°C

7. Ottawa (Kanada) 5,5°C

Aký je filmový Island plný nespútanej prírody? Navštív ho spolu s nami na našich februárových alebo marcových zájazdoch. 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.