Na koňoch do mongolskej tajgy – tipy a rady

Mongolsko je krajina nekonečných stepí, zelených kopcov, stád oviec a hlavne voľne pobehujúcich koní. Povedali sme si, že je to ideálne miesto na niekoľkodňový trekking na koňoch.

Test test test

Vymysleli sme však ešte niečo dobrodružnejšie, než len obyčajnú jazdu na koni. Rozhodli sme sa navštíviť nomádske etnikum Tsaatan žijúce na severe Mongolska, v blízkosti ruských hraníc. Je to len jeden z niekoľkých kmeňov, ktoré v Mongolsku žijú. Je však asi najjednoduchšie rozpoznateľný, pretože Tsaatanovia žijú v stanoch pripomínajúcich indiánske teepee (tzv. ortz) a namiesto oviec či jakov chovajú soby. Etnikum Tsaatan praktizuje okrem toho šamanizmus a veria v prírodné sily. Keďže je to hraničná oblasť, potrebovali sme na to osobitné povolenie, ktoré nám vybavil náš mongolský kamarát a sprievodca Tuk. Celé sa to začalo v meste Khatgal, blízko jazera Khövsgöl Nuur. Pôvodne sme mali dostať staršieho skúseného sprievodcu. Ten však nakoniec nemohol ísť s nami, a tak nám ako sprievodcu priviedol mladého chalana menom Suche. Suche si so sebou priniesol aj bratranca, ktorého sme prezývali Džingis. Chalani mali len 20 a 21 rokov, ale veľmi skoro nás presvedčili o tom, že sú nielen vynikajúci jazdci, ale prežijú aj v najväčšej divočine a postarajú sa o svojich turistov aj v tých najtvrdších podmienkach. A podmienky počas výletu, veru boli občas naozaj tvrdé. Celkovo sme prešli na koni okolo 250 km, denne okolo 25 až 40 km, cez všelijaký terén, lúky, rieky, močiare, lesy, kopce, kamene a naše sily premeralo rôzne počasie. Išli sme niekoľko hodín v daždi, potom sa sušili pri ohni či za pochodu na koni. Pľuzgiere na zadkoch, pády, nárazy či uhryznutia koňom. Ale stálo to za to a bol to najdobrodružnejší a najpamätnejší výlet našej ročnej cesty. Sprievodcovia s nami nezaobchádzali v rukavičkách, nikdy nehíkali nad našimi zraneniami a pádmi. Usmiali sa, opäť nám pristavili koňa a pokračovalo sa. Vždy sa však postarali o to, aby sme mali vodu, oheň a miesto na spanie.

Dĺžka

Trekking na koňoch si môžete naplánovať rôzne. Môžete začať v meste Tsagaan Nuur a k etniku Tsaatan tak dorazíte za jeden deň. Ak chcete na koňoch stráviť viac času a viac si užiť mongolskú prírodu, môžete začať napríklad v meste Khatgal, ako sme to urobili my (mapa). Khatgal leží na južnom okraji sladkovodného jazera Khövsgöl. Asi tri dni sme putovali popri jazere, potom sa odklonili smerom k dedine Renchinlkhumbe. Z Khatgalu k etniku Tsaatan to trvalo 8 dní, 1 deň naspať do mesta Tsagaan Nuur, odkiaľ sme sa už vracali autom. Celkovo to teda bolo približne 250 km na koňoch. Miestna CK (pozri kontakt nižšie) vám pomôže prispôsobiť trekking na koňoch počtu dní, ktoré máte k dispozícii.

Terén

Prvé 3 dni je terén menej náročný, väčšinou sa ide popri jazere. Táto časť je príjemná a aspoň sa zoznámite s koňmi predtým, než prídu ťažšie dni. Keď opustíte jazero, terén je už divokejší, bez vychodených ciest, prechádzate cez lesy, rieky, močaristé oblasti, rozľahlé lúky, často aj kríky vyššie ako samotný kôň. Na záver sme prechádzali cez tajgu, čiže ihličnatý les s veľmi mäkkou, močaristou pôdou, ktorá je veľmi ťažko prechodná.

Počasie

Veľmi premenlivé. Raz praží slnko a teplota vystúpi na 30°C, vzápätí teplota klesne na 5°C a prší. Pripravte sa na to, že pršať môže každý deň.

Vhodné obdobie

Od konca júna až do začiatku septembra.

Deň na koni

Denne prejdete cca. 25 až 30 kilometrov. Počítajte však s tým, že od mesta Tsagaan Nuur sa môže deň natiahnuť v závislosti od toho, ako ďaleko sa etnikum od mesta posunulo so svojím táborom. Dôvodom je migrujúce stádo sobov. Práve posledná, severná časť treku je najťažšia.

Ráno sa väčšinou vyráža okolo 9.00-9.30. Dovtedy sa musíte dobre naraňajkovať so svojich zásob. Na koňoch sedíte cca. do 14.30-15.00, kedy si dáte 2 hodinovú pauzu a následne pokračujete na koňoch až do 20.00-21.00.

Spanie

Spíte vo voľnej v prírode, vo vlastných stanoch. Neexistujú kempové miesta. Miesto vyberá váš miestny sprievodca v závislosti od počasia a času.

Na koňoch do mongolskej tajgy
Typická mongolská scenéria – voľne žijúce a pasúce sa kone
Na koňoch do mongolskej tajgy
Naši skvelí sprievodcovia – Suche a Džingis
Na koňoch do mongolskej tajgy
Počas treku musíte prekročiť niekoľko riek
Na koňoch do mongolskej tajgy
Prvé tri dni sme išli okolo jazera Khövsgöl Nuur

Jedlo a voda

Stravujete sa z vlastných zásob, ktoré si kúpite deň pred trekom v Khatgale (resp. v meste, v ktorom začnete trek). Potraviny si viete dokúpiť v dedine Renchinlkhumbe, ktorá je asi 6 dní jazdy na koni. Poriadne si premyslite, čo si zoberiete, aby vám nič nechýbalo a mali ste dostatok na daný počet dní. Vyhýbajte sa potravinám v sklenených nádobách, aby neboli príliš ťažké pri nakladaní koňa a aby ste ich nemuseli so sebou vláčiť naspäť, pretože prázdne fľaše nemáte kde vyhodiť. Sprievodca vám pripraví oheň, na ktorom si varíte. Majte však so sebou ešus resp. riad na varenie. Naše jedlo obsahovalo najmä tieto potraviny:

 • zemiaky, cibuľa, cesnak, cestoviny, ryža, sáčkové omáčky a polievky, saláma, chlieb
 • čokoláda, sladkosti
 • čaj

Pokiaľ ide o vodu, tú sme si kúpili iba na prvý deň. Následne sme naberali vodu z jazera Khövsgöl, z riek a potokov. V tejto časti Mongolska je voda v zásade nezávadná a môžete ju piť bez filtrovania. Pokiaľ niektorá voda nie je vhodná na pitie, sprievodca vás upozorní. My sme nemali žiadne žalúdočné problémy.

Skúsenosti s koňmi

Je dobré, ak už máte skúsenosti s koňmi. Najlepšie je, ak viete aj klusať. Nie celý výlet pôjdete totiž iba krokom, ale vo veľkej časti aj klusom. V opačnom prípade sa vám výlet predĺži na viac dní. Ak sa budete riadiť inštrukciami sprievodcu, zvládnete to aj bez skúseností s koňmi resp. s minimálnymi skúsenosťami, ale bude to fyzicky náročné. Keďže robíte pohyby a napínate svaly a šľachy, ktoré ste asi nepoužívali, budete mať poriadnu svalovicu. Najmä v kolenách a na lýtkach.

Koňa bude osedlávať a nákladného koňa nakladať sprievodca. Nemusíte to robiť vy a sprievodca to urobí rýchlo a dobre.

Mongolské kone sú menšie ako západné. Robia menšie kroky. Sú to kone žijúce vo voľnej prírode, takmer ako divé kone, takže musíte byť počas jazdy opatrnejší. Nohy majte po celý čas v strmeňoch a správne držte opraty. Sedlo je drevené, nie anglické. Kone viete najlepšie popohnať slovíčkom čö resp. ču.

Vaša batožina

Treba si zobrať kvalitné nepremokavé veci. Stan, bunda, nohavice, topánky to všetko musí byť 100% nepremokavé. Môže pár dní vkuse pršať, takže materiál musí vydržať. Cenné a krehké veci (napr. zrkadlovku) majte radšej v malej príručnej batožine (napr. malý ruksak na chrbte). Takéto veci sa môžu ľahko zničiť, ak ich dávate do veľkej batožiny na nákladného koňa, ktorý sa na to môže náhodou zvaliť alebo zmočiť v rieke.

Zoberte si:

 • Stan
 • Nepremokavá bunda
 • Nepremokavé nohavice
 • Kvalitná a pevná obuv, nie obyčajné tenisky – najlepšie vibramy alebo čižmy.
 • Termoprádlo
 • Čiapka
 • Rukavice pre zimomravých
 • Zopár tričiek
 • Teplý spacák
 • Karimatka
 • Čelovka
 • Toaletný papier
 • Základné hygienické potreby
 • Náhradné baterky do fotoaparátov, keďže počas celej cesty nie je kde nabíjať
 • Repelent proti komárom
 • Lieky

Neberte si:

 • Laptop – nemáte ho kde použiť, je takmer nemožné ho bezpečne pripevniť na nákladného koňa, aby sa nezničil
 • Parfém, sprej – jeho silný a nezvyčajný pach kone rozčuľuje
 • Rozbitné predmety a ťažko zbaliteľné predmety

Odloženie prebytočnej batožiny

Ak si na trekking na koni nechcete zobrať celú svoju batožinu, časť môžete odložiť u CK, cez ktorú si vybavujete výlet. Táto služba je zadarmo.

Na koňoch do mongolskej tajgy
Konečne sme dorazili k Tsaatanom
Na koňoch do mongolskej tajgy
Tsaatanovia žijú v stanoch pripomínajúcich indiánske teepe – tzv. ortz
Na koňoch do mongolskej tajgy
Namiesto oviec chovajú stáda sobov
Na koňoch do mongolskej tajgy
Domáci nás pohostili slaným mliečnym čajom

Cena

Nás to vyšlo 26 eur na osobu/deň. Čiže 260 eur na 10 dní/osoba. V cene je zahrnutý váš kôň, miestny skúsený sprievodca a nákladný kôň (jeden nákladný kôň pre dve osoby). Jedlo si kupujete sami a vyjde vás na cca 45 eur na 10 dní/osoba.

Trekking bez sprievodcu resp. bez cestovky

Cena je už beztak nízka, takže lacnejšie to pravdepodobne nedáte. V zásade sa dá výlet uskutočniť aj bez miestneho sprievodcu, ak máte skúsenosti s koňmi a dobré GPS, my však odporúčame určite miestneho sprievodcu. Budete ho potrebovať najmä v severnej časti, v tajge, v ťažkom teréne, kde môžete ľahko zablúdiť. Okrem toho, na návštevu etnika Tsaatan potrebujete osobitné povolenie, pretože idete do pohraničnej oblasti s Ruskom. Povolenie (permit) je zadarmo a vybaví vám ho miestna CK. Potrebujete na to kópiu pasu. zablúdite. Povolenie vám vydajú iba ak máte miestneho sprievodcu.

Kontakt

Ak by ste sa chceli vybrať na treking na koňoch do mongolskej tajgy alebo inde v okolí jazera Khövsgöl Nuur, kontaktujte:

Batbayar Tuguldur, email: Tuugii_0803@yahoo.com, tel.: + 97689244444

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

[…] Článok o ceste […]