Kde by ste našli pôvodnú tibetskú kultúru? V Tibete? Áno aj tam, ale lepšie zachovanú so svojimi tradíciami, zvykmi a architektúrou nájdete v hlbokých údoliach Nepálu.
Vitajte v kráľovstve Mustang, ktorý je v tieni iných atrakcií Nepálu. Že ste o tejto časti sveta nepočuli? Niečo sa vám marí z filmov od Barabáša? Je to možno aj preto, že táto oblasť bola veľmi dlho uzavretá pred okolitým svetom a prvému západnému cestovateľovi bolo vydané povolenie až v 70. rokoch. Francúz Michel Peissel bol Mustangom natoľko fascinovaný, že to označil za jednu z najlepších ciest vo svojom živote. Doteraz sa jeho knižky predávajú v uličkách Káthmandu, dobrodruhovia hltajú každé písmenko a zasnene sa prenášajú do legendami opradenej oblasti.
Ta fascinácia oblasťou sa preniesla aj na mňa. Keď sme opustili snežné polia Annapurny, pred nami sa odkryla suchá oblasť s hlbokými údoliami a širokými riekami. Keď sme prišli na hranice s Mustangom, tak sme stáli ako obarení. Ako sa môže prostredie tak diametrálne zmeniť? Fotíme, filmujeme a neveríme. Do toho pohľady na tibetské kláštory, ktoré sú pôvodnejšie ako tie v Tibete. Predstavte si stáda jakov na širokých lúkach, obyvateľstvo v pôvodných krojoch a domy, ktoré nesú silné stopy tibetskej architektúry. Nad každou bránou je odseknutá hlava jaka ako symbol odstrašenia zlých duchov. Aby ten duch nedajbože neprešiel cez okná, tie sú natreté po stranách čiernou farbou. Do toho natiahnuté modlitebné vlajočky, ktoré sa trepocú v silnom himalájskom vetre a odnášajú modlitbu veriacich. Kláštory sú v každej dedine s unikátnymi maľbami a artefaktami. Mních nám ukazuje sochy Budhu, ktoré sú staré cez 500 rokov. Celá oblasť je pre mňa jedno z najpôvodnejších aké som zažil. Nemusíte ísť do žiadneho múzea, aby ste sa dozvedeli o zvykoch, tradíciách a krojoch. Všetko vidíte na vlastné oči a ste aj toho súčasťou.
Najviac nás prekvapila dedina Kagbeni. Celá z kameňa. Úzke kamenné ulice a nad domami sú kamenné erby, ktoré oznamujú čomu sa majiteľ venuje. Ten je kamenár a tamten je obchodník. Práve obchod bol živou vodou pre miestne obyvateľstvo. Stáročia tadeto prechádzali karavány z Tibetu, ktoré niesli soľ do Indie. Zo získaných peňazí si vybudovali svoju nezávislosť a do roku 2008 mal Mustang aj svoju silnú autonómiu. Kráľ však naďalej pre Mustang existuje a aj keď už má len svoje ceremoniálne funkcie, je naďalej medzi miestnymi silnou rešpektovanou osobou. Kamarát Govinda sa s ním dvakrát stretol. „Je to charizmatická osobnosť. Stále usmiaty a dobre naladený. Nerobí zo seba niečo extra.“ Rozpráva mi pri silnom čiernom čaji.
Starý tibetský kláštor, ktorý tróni celej dedine, nebol opravovaný 800 rokov. Hrdo nesie nápis, že je najstarší svojho druhu. Roztočíme drevené modlitebné mlynčeky, ktoré sú okolo kláštora a pridáme sa k zástupu veriacich. Tí si odriekajú svoju budhistickú mantru pri sviečkach z jačieho masla.
Neexistujú tu poriadne cesty a stále ako karavány musíte si vzdialenosť prejsť. Ak nie je obdobie dažďov, idete cez široké korytá riek celé hodiny. Pozriete hore a vidíte himalájske končiare a v diaľke počujete zvuk budhistickej modlitby. Domáci putujú niekoľko dní so svojimi naloženými vrecami. Stále sa usmievajú a sem tam zachytíte zvyk, že na vás vyplazia jazyk, aby odohnali zlých duchov. Že ste to videli vo filme 7. rokov v Tibete? Áno, tento zvyk tu zažijete.
Veľa ľudí hľadá niečo autentické a pôvodné. Stále sa to dá a každý to môže zažiť. Keď sa rozhodnete sem prísť, musíte trošku opustiť svoje pohodlie a komfort. Nie, nie je to niečo náročné, ale keď sem dorazia asfaltové cesty, hotelové siete, potom vám bude ľúto, že nezažívate to trmácanie, prach a úsmevy domácich ako to zažili cestovatelia pred vami. Vydajte sa do pohraničnej oblasti s Tibetom a budete odmenený zážitkami, ktoré vám bude skoro každý závidieť.
Pár rád o Mustangu
Mustang sa delí na dolný a horný Mustang.
Do dolného Mustangu potrebujete povolenie, ktoré je totožné s permitom okolo Annapurny. Stojí 4000 nepálskych rupií, čo je asi 35 eur. Vybavíte ho v Káthmandu alebo v Pokhare. Na miestnych kontrolných stanovištiach sa tiež dá, ale zaplatíte dvojnásobok sumy.
Horný Mustang je najzaujímavejší a najpôvodnejší. Permit na osobu stojí 500 USD a je vydaný na 10 dní. Ak by ste ostali dlhšie, za každý deň navyše zaplatíte 50 USD.
Je to veľa? Ako sa to vezme. Permit výrazne reguluje turizmus a vy zažijete niečo autentické. Do oblasti chodí veľmi málo turistov. Platíte vlastne za autentickosť, ktorá však nie je regulovaná.
Do Horného Mustangu už nepotrebujete byť v skupine. Za skupinu sa už považujú aj 2 ľudia. Individuálna turistika je možná, ale musíte zaplatiť za dva permity.
Do Horného Mustangu potrebujete miestneho sprievodcu. Našťastie ide o kvalifikovaného sprievodcu, ktorý v ničom neobmedzuje, skôr naopak.
Dokážem si to zorganizovať sám? Bez problémov. Cez miestnu CK v Káthmandu viete získať veľa vecí okamžite.
Na jedlo miniete na osobu cca. 15 eur.
Ubytovanie je väčšinou v jednoduchých podmienkach a platíte iba tým, že si v ubytovacom zariadení dáte raňajky a večeru.
Najrýchlejšia doprava je letieť do Jomsomu z Pokhary. Letenka stojí cca. 90 USD. Ak poletíte, seďte po pravej strane smeru letu a uvidíte krásne Annapurnu.