Moskva alebo tajný atómový bunker 703

Moskva alebo tajný atómový bunker 703

Moskva každý rok odhalí niečo zo svojej vojenskej histórie. Pred rokom 1991, keď sa ZSSR rozpadlo na 15 nezávislých republík, domáce obyvateľstvo nevedelo, čo sa ukrýva pod ich nohami. V čase, keď zúrila studená vojna, sa vtedajší politici a vojenskí činitelia rozhodli, že vybudujú niekoľko podzemných bunkrov. Dalo by sa povedať, že to bol jeden z najväčších projektov na svete, čo sa týka podzemných skrýš. Nevznikli len obrovské ventilačné šachty, ktoré dnu vháňali vzduch z okrajových častí Moskvy, ale aj podzemné priestory, kde sa malo ukryť domáce obyvateľstvo. Do roku 2018 nikto netušil, že v blízkosti stanice metra Paveletskaya existuje bunker 703. Medzi nevábnymi panelovými domami sa dlho krčila malá budova, obkolesená nepreniknuteľným plotom.

Moskva alebo tajný atómový bunker 703
Moskva alebo tajný atómový bunker 703

Nakoniec sa však bunker otvoril verejnosti a Rusi môžu nazrieť do monštruóznej podzemnej skrýše. Táto stavba nemala slúžiť ľuďom, ale ako archív najtajnejších dokumentov o jadrových zbraniach. Celkovo tu bolo uložených 120 ton písomného materiálu. Už som navštívil nejeden bunker, ale tento ma ohromil. Nielen schodisko, ktoré vedie do hĺbky 47 metrov či silné protipancierové dvere, ale aj výplň bunkra, ktorú tvoria železobetónové kocky.

V krátkom videu si môžete pozrieť tento unikátny kryt. Bunker nájdete na tejto adrese a odporúčam urobiť si rezerváciu vopred, aby ste sa dozvedeli od skvelých domácich sprievodcov informácie, ktoré nikde inde nenájdete.

Ak by ste chceli navštíviť aj tajný bunker Stalina, pozrite sa na krátku reportáž sem.

Chceli by ste sa niečo spýtať na článok „Moskva alebo tajný atómový bunker 703“? Dajte do komentu a radi odpovieme.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.