Moskva alebo málo navštevované miesta, ktoré stoja za to

Hoci som Moskvu navštívil niekoľkokrát, nie je pre mňa to najkrajšie mesto v Rusku. Osobne sa mi viac páči Tomsk, Vladivostok či Petrohrad. Ale zas musím povedať, že v Moskve zažiješ extra zážitky mimo klasických trás, ktoré by všade vo svete boli úplným unikátom. Spísal som preto atrakcie, ktoré nie každý navštívi počas návštevy Moskvy. Všetko je to môj pohľad a verím, že každý, kto toto mesto navštívil a bol tu viac ako týždeň, objavil niečo, čo by do tohto článku doplnil.

Boľšoj teatr – Toto historické divadlo si pozrie každý návštevník, ale väčšinou len zvonka. Pritom ide o divadlo, kde zažiješ najlepší balet na svete. Aj keď si absolútne baletné drevo ako ja, aj tak oceníš výkony najlepšej baletnej školy na svete. Je to neskutočný zážitok, keď diváci vstávajú a kričia to krásne Bravooooo. Ja som balet dlho nemusel, ale v Moskve je to prosto niečo, čo musíš zažiť. To akoby si bol v Barcelone a nejdeš na futbal. Lístky na balet si vieš kúpiť na oficiálnej stránke https://www.bolshoi.ru/en/ a ceny sú veľmi nízke aj vďaka pádu ruského rubľa. Nikdy si lístky nekupuj cez priekupníkov alebo cez sprostredkovateľov. Najlepšie na oficiálnej stránke.

Moskva alebo málo navštevované miesta, ktoré stoja za to

Stalinov bunker – tento bunker mi odporučila kamarátka Martina Rúčková, ktorá v Moskve dlhodobo žije. Ide o jeden z mnohých bunkrov, ktoré boli utajené do roku 1991. Hoci ide asi o najväčší Stalinov bunker, nie je taký impresívny ako bunker v ruskej Samare. Napriek tomu ťa atmosféra podzemia prenesie do čias studenej vojny a poodkryje bizarné historické súvislosti, ktoré si sa nedozvedel na hodinách dejepisu. Všetky informácie nájdeš na oficiálnej stránke http://bunker42.com/eng/

Moskva alebo málo navštevované miesta, ktoré stoja za to

Novodevičský konvent – Ide o historický kláštor, kde ruskí cári uväzňovali aj svoje nepohodlné manželky. Avšak asi najzaujímavejšia časť je miestny cintorín. Na tomto cintoríne v zadnej časti nájdeš najväčšie osobnosti ruského života. Osobnosti z kultúry, politiky, techniky, literatúry… Hoci cintoríny neobľubujem, sem sa chodievam prejsť a osobne tento cintorín považujem za zaujímavejší ako v Paríži či v Buenos Aires. Vstup na cintorín je zadarmo.

Moskva alebo málo navštevované miesta, ktoré stoja za to

Múzeum kozmonautiky – Ak sa len trochu zaujímaš o kozmonautiku, budeš v raji. Asi najlepšie múzeum na svete, kde sa dozvieš niečo nielen o prvých letoch do vesmíru, ale aj zaujímavosti, ktoré sa postupne odkrývajú. Nemusíš sa báť, že tu na teba bude útočiť propaganda. Je to geniálne múzeum. Odporúčam si niečo trochu naštudovať pred návštevou tohto skvostu, aby ti vystavené artefakty viac zapadli do spoznávania. Viac info nájdeš na http://www.kosmo-museum.ru/?locale=en

Moskva alebo málo navštevované miesta, ktoré stoja za to

Hviezdne mestečko – Ide o mestečko, ktoré sa nachádza pri Moskve a kam doteraz chodia kozmonauti na svoje tréningy. Ide o najznámejšiu školu na svete a nachádzajú sa v nej hodnoverné repliky vesmírnych staníc, kde sa kozmonauti cvičia. Povolenie si musíš vybaviť už 60 dní pred plánovaným príchodom. Viac info na http://starcity-tours.com/. Treba pripomenúť, že je vzhľadom na cenu lepšie ísť s kamarátmi, aby sa cena rozdelila. Ak máš pár stoviek eur navyše, môžeš si tu vyskúšať aj originálnu centrifúgu či trenažér rakety. Všetko je možné!:)

Moskva alebo málo navštevované miesta, ktoré stoja za to

Metro – Názor na Moskvu môžeš mať hocijaký, ale moskovské metro patrí medzi najkrajšie na svete. Je to najväčší systém metra v bývalom ZSSR a v súčasnosti štvrté najzaťaženejšie metro na svete. Počas bežného pracovného dňa prepraví v priemere 9 miliónov pasažierov, čo ročne tvorí 2,4 miliardy pasažierov.

Moskva alebo málo navštevované miesta, ktoré stoja za to

Moskovské metro je známe svojou bohatou architektúrou a výzdobou staníc. Vestibuly staníc a nástupištia sú bohato zdobené.

Sieť moskovského metra je dlhá 333,4 km a nachádza sa v nej 200 staníc. Funguje od roku 1935. Do roku  2020 má byť podľa plánov vlády otvorených ďalších 64 staníc a sieť sa predĺži o 137 km.

Najkrajšie metro je linka číslo 5, kde je každá stanica architektonický skvost. Ak mám vybrať, ktoré sú naj, tak Komsomoľskaja, Bieloruskaja, Kievskaja, Pospekt Mira.

Chceš spojiť Moskvu s Transsibírskou magistrálou? Hľadáš itinerár cesty a cestovateľské informácie? Všetko nájdeš na tomto webe.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ahojte.
Chcem sa Vam velmi pekne podakovat za tieto inspirativne tipy na nie obvykle miesta ake sa daju v Moskve navstivit. Boli sme tam s kamosom teraz v lete na 4 dni. Popravde sme sa pri zostavovani itineraru inspirovali vylucne tymto clankom a pomedzi sme pridavali len tie zname miesta (Kremel, Cervene namestie, atd. 😉
Stalinov bunker 42 bol super. Pri zostupovani uzkym schodiskom 18poschodi pod zem (-65m) som sice musel dlhsie prekonavat svoju klaustrofobiu, ale dal som to a dole to uz bolo fajn 😉
Tiez muzeum kozmonautiky bolo velmi komplexne, poucne a aj efektne. Skoda len ze akurat jednu cast celu prerabali.
Hviezdne mestecko ani balet sme nestihli (ziadny v tie dni nehrali), takze mame aj nabuduce co ist navstivit, iked v Moskve sa clovek asi nikdy nebude nudit 😉
Vpodstate vsetky vase clanky su velmi inspirativne a zaujimave, uz niekolko krat nam velmi dobr pomohli. Dakujeme
Tibor&Adam