Mojich 7 najobľúbenejších vlakov vo svete + videá

Milujem vlaky. Vždy keď sa dá v nejakej krajine cestovať vlakom, idem. Vlak má pre mňa nádych niečoho krásneho, aristokratického a nevzdávam sa tejto dopravy ani vtedy, keď je v mnohých krajinách lacnejšie sa prepravovať lietadlom.

Takto som vyskúšal vlakovú dopravu vo vyše 30 krajinách sveta. Niekde je ten vlak extrémne pomalý a niekde rýchlejší, než keby som sa prepravoval lietadlom. V článku ti prinášam môj pohľad na niektoré vlaky, ktoré mi najviac utkveli v pamäti.

Irán

O tejto moslimskej krajine si niekedy myslíme, že doprava je tu na horšej úrovni ako u nás na Slovensku. Aj ja som bol priam šokovaný, aké vlaky a služby majú v Iráne. Vlaková doprava spája najdôležitejšie iránske mestá a je takisto skvelou alternatívou na nočné cestovanie. Práve v Iráne som vyskúšal lôžkový vlak na trase Teherán – Tabriz.

Za lístok v hodnote asi 7 eur som dostal nielen 1. triedu, ktorá bola klimatizovaná, čistá a voňavá, ale aj palubný servis v podobe kávy, čaju, malého olovrantu a džúsu. Nie je to Orient expres, ale služby či presnosť ma veľmi príjemne prekvapili.

Pozri si na videu, ako to v takom vlaku vyzerá a porozmýšľaj, či predsa nevyužiješ vlaky pri návšteve tejto legendami opradenej krajiny.

Uzbekistan

Táto bývalá sovietska republika investovala nemalé finančné prostriedky do komfortu na železniciach. Aj keď je Uzbekistan v HDP ďaleko za Slovenskom, môžete sa tu previezť jedným z najrýchlejších vlakov v Strednej Ázii.

Nastupujem do rýchlovlaku na pravidelnej linke Taškent – Samarkand. Keby som vlak len tak odfotil a dal vám hádať, s ktorou krajinou by ste si ho spojili, asi by ste povedali Japonsko. Omyl.

Vlak španielskej výroby tu premáva už zopár rokov a vyše 400-kilometrovú vzdialenosť prejde za 2 hodiny. Na niektorých úsekoch dosiahne rýchlosť aj 250 km za hodinu. Všetko je tu krásne, voňavé a čisté. Sprievodcovia vedia nielen excelentne po anglicky, ale aj pravidelne roznášajú široký sortiment občerstvenia.

Ja hlavne oceňujem, že mám nielen dostatok miesta na nohy, ale v tejto polopúštnej krajine funguje aj klimatizácia. Vlak vôbec nemešká a prichádza nie na minútu, ale na sekundu presne. A cena? Okolo 20 eur. Takýmto vlakom sa vieš previezť v Uzbekistane na trase Taškent – Samarakand – Buchara. Od budúceho roka by mala pripadnúť aj nová linka do historického mesta Chiva, všetky hlavné turistické mestá budú krásne prepojené a čas sa skráti na minimum.

Vietnam

Vietnam som navštívil asi 10-krát, ale ešte som nemal príležitosť sa previezť legendárnym vlakom na trase Saigon – Hanoj. Až pred dvoma rokmi sa mi to konečne podarilo a rozhodol som sa previezť lôžkovým vlakom vyše 1 700 kilometrov. 2 noci a 1 deň cez rozmanitú krajinu, kde sa za oknom striedajú ryžové políčka, historické mestá či pestrofarebné dedinky. Keď si k tomu dáš skvelú vietnamskú kávu, o zážitok máš postarané. A koľko stojí lístok? Cca 45 eur.

India

Keď som prvýkrát nastúpil do indického vlaku na trase Gorakhpur – Váránasí, tak som sa zaprisahal, že už takýmto vlakom nikdy nepôjdem. A dnes? Aj napriek tomu, že vlaky v tejto krajine drasticky meškajú (na vzdialenosti 618 kilometrov aj 12 hodín), tak som si ich natoľko obľúbil, že vždy keď sem prídem, prosto musím ísť.

Japonsko

Kto by nepoznal šinkanzen? Len si predstav, že vzdialenosť 814 kilometrov prejde vlak za necelé 4 hodiny a na sekundu presne. Tieto vlaky sú také presné a rýchle, že výrazne konkurujú vnútroštátnej leteckej doprave.

Kongo

Rýchlosť je relatívna. Najrýchlejší spôsob dopravy je vlak, aj keď ide na vzdialenosti 300 kilometrov vyše 8 hodín. Ale ísť po miestnych cestách či po rieke, tak vlak je stále najrýchlejší!!!

Vlakové trate tu postavili Belgičania, aby mohli čo najrýchlejšie odviezť prírodné bohatstvo z tejto rovníkovej krajiny. A ak máš šťastie, zažiješ aj parný rušeň, ktorý sa  lenivo šinie cez krásny prales.

Transsibírska magistrála

Čo ľudí láka prejsť vyše 9-tisíc kilometrov, cestovať v kupé 8 dní a prejsť cez niekoľko časových zón? To sa nedá vysvetliť, to sa musí zažiť. Aj ja som patril medzi nechápavých, kým som túto najlegendárnejšiu cestu neprešiel prvýkrát. A asi som sa zbláznil, lebo odvtedy som tu bol ešte sedemkrát!

Mojím najbližším snom je previezť sa vlakom v Južnej Afrike, krížom cez Kanadu alebo nasadnúť na legendárny Orient expres v Indii.

Hľadáš všetky potrebné informácie na transsibírsku magistrálu? Pozri najpodrobnejšie rady na Slovensku.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.